Tuse seaca si flegma in cantitati uriase

06-04-2011
Daniel10517830
Nu este medic/terapeut
Daniel10517830
Buna Ziua !

Pana in iunie2009 (28ani) nu am fost fumator dar am fost expus frecvent la fumul de tigara (acasa se fuma, in camera de camin se fuma). Nu m-a deranjat niciodata si nu am avut probleme de sanatate.
De cand m-am apucat de fumat (iunie2009) tusesc continu (sec si zgomotos) si scuip continu (flegma in cantitati uriase, mai ales cand beau acidulat sau mananc condimentat/acru/iute).
Am observat ca am redus din tuse cand am fumat tigari mai slabe 7/6/7 (momentan fumez tigari foarte tari, concetratie 11/9/11).
Flegma s-a redus pe timp de zi de cand am renuntat la bauturi accidulate dar apare in cantitati reduse seara (dupa terminarea serviciului).
De ceva timp cand tusesc am o durere (destul de mare) in piept, mai precis deasupra primului rand al burtii.
De asemenea simpt un corp strain in gat (parca s-a format un nod permamnent si de cand in cand se formeaza o creasta/un cerc de solzi). Cand fumez mai mult (2 pac pe zi) simpt o creasta pe interiorul gatului.

Multumesc

O zi buna !
2 comentarii
0
06-04-2011, ora 14:50
Karla:*
Nu este medic/terapeut
mai bine te duci la medic sa iti dea pastile... k s-ar putea sa ai infectie in gat... si nu mai fuma, nu mai bea acidulat si nu mai manca acru...
0
06-04-2011, ora 14:51
Nu este medic/terapeut
k sa elimini tot din gat iti trebuie antibiotice asa k nu mai sta si dute la medic ;)
Adaugă un comentariu / răspuns

01-07-2021, ora 11:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Doctor online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fumatul pasiv reduce bariera imunologică și poate accelera dezvoltarea tumorilor
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.