ulcer duodenal cronic acutizat cu ulceratie

02-02-2009
dana.ro
Nu este medic/terapeut
dana.ro
Buna ziua!
Am dureri in partea stanga, sub coaste, de aprox 3 ani! Am facut ecograf si nu s-a vazut nimic! La endoscopie mi s-a descoperit ulcer duodenal cronic acutizat cu ulceratie de 8 mm si esofagita peptica grd A si Helicobacter Pylori! Aceste dureri din stanga provin de la colon si daca da ce investigatii trebuie sa fac cu exceptia colonoscopiei? Va multumesc!
12 comentarii
0
03-02-2009, ora 16:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Toate aceste afectiuni pot da acea durere in stanga.Pentru colon mai poti face un tranzit baritat sau o irigografie.Dar daca si una dintre aceste analize sau amandoua sunt normale, atunci la colon nu ai nimic.Numai bine!
0
03-02-2009, ora 20:27
dana.ro
Nu este medic/terapeut
dana.ro
va multumesc mult pt raspuns!
vreau sa fac o modificare:am esofagita grd B nu A, asa cum am scris ;am gresit!
am citit pe un forum de LEPICOL, cum ca ar fi bun detoxifiant al colonului;stie cineva ceva?daca il iau si nu am nimic la colon poate sa imi faca rau?
si inca ceva: iau niste antibiotice pt ca am racit la plamani;pot oare sa imi faca rau la ulcer?dr m-a asigurat ca nu, dar vreau sa aud si alta parere;iau fromilid si lanzul, cate 1 pe zi;iar de maine trb sa iau ampicilina -capsule plus injectabile si inca vreo 2! revin cu alte info! multumesc mult celor care au rabdare si timp pt necazul meu!
0
05-02-2009, ora 16:57
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
b ziua acum 3 ani am facut o interventie chirurgicala la colon am avut tumoare rectala
si in urma acestei interventii am ramas cu niste tulburari care consta odata in scaune moi
apoi ma duc la toaleta de f multe ori si ies cite putin
deci am ramas cu dereglari in tranzitul intestinal stie cineva un medicament sau pe cale naturista sa nu mai patesc asa ca nu pot pleca de acasa
as vrea sa mi se regleze tranzitul intestinal
va rog ajutati-ma
0
22-09-2009, ora 08:50
stirbacu nicoleta
Nu este medic/terapeut
stirbacu nicoleta
buna ziua puteti sa ma ajutati si pe mine ?
am dureri in partea stanga in dreptul fosei iliace stangi.
stiti ce ar putea fi ?
ce analize ar trebui sa fac?
0
07-10-2009, ora 10:51
EMILIA Z
Nu este medic/terapeut
EMILIA Z
Buna ziua,
De 2 ani am dureri si spasme in ambele parti ale abdomenului, dar de cateva luni durerile din partea dreapta, sub coaste, au crescut si iradiaza in spate in aceeasi zona (uneori nu pot sta intinsa pe spate si trebuie sa ma asez pe zona dureroasa pentru a se ameliora). Scaunele nu sunt foarte dese, deseori sunt constipata si am o senzatie permanenta de arsura in partea dreapta jos. Am facut echografie, dar in afara de o acumulare masiva de gaze nu a aparut nimic altceva, am facut un set de analize la sange care au indicat o anemie si un numar mai mic de leucocite decat valorile normale. Am facut cateva tratamente cu colospasmin, debridat, motilium, arcoxia, no-spa, dar nici un rezultat. Mentionez ca lucrez la birou si nu fac multa miscare. Ce imi recomandati ? As vrea foarte mult sa scap de durerile astea si sa am o viata linistita !
0
15-01-2010, ora 14:54
adrianagrapa
Nu este medic/terapeut
adrianagrapa
buna ziua! am auzit despre un produs natuirst numit colonhelp, despre care se spune ca ajuta foarte mult pentru contipatie, ajuta colonul.-*. Imi puteti spune ce parere aveti despre el. Eu iau de 2 zile si deja ma simt mai bine. Va multumesc!




(*modificat de administrator)
0
22-01-2010, ora 17:21
mihalache cristi
Nu este medic/terapeut
mihalache cristi
Buna seara sunt din Caracal si de 2 ani am dureri groaznice abdominale am fost internat la militar in Bucuresti si mi-au gasit prima data pangastrita eritomatoasa.Am luat tratament insotit de un regim sever.La un intterval de 2 luni am fost inapoi pt control unde am facut si examenCT la aceasta examinare nu mi sa efectuat examenul cu solutie de contrast si nu stiu de ce dar in schimb mi sa depistat ulcer duodenal cronic, sindrom colon iritabil, piatra la rinichi, cu toate ca tin regim strict si am luat tratament durerea sa mutat in partea dreapta si nu mai pot ma doare cel mai tare pe efort.daca ma poate ajuta cineva va rog nu stiu ce am de unde vine durerea, de la ficat, fiere, intestin, ulcer, rinichi va multumesc
0
22-01-2010, ora 18:34
sanatate_din_plante
Nu este medic/terapeut
sanatate_din_plante
Pentru domnul Mihalache Cristi
As putea eu sa va ajut daca sunteti de acord, -* imi dati mai multe detalii despre analizele dvs.
Daca e vorba sa va indrum spre un tratament acesta va fi unul natural.
Astept sa ma contactati.

Multa sanatate!


(*modificat de administrator)
0
25-01-2010, ora 18:01
mihalache cristi
Nu este medic/terapeut
mihalache cristi
am vazut mesajul dumneavoastra si as dori adresa de mesenger sa va pot trimite rezultatul analizelor nu stiu de ce nu mai este multumesc frumos.
0
30-01-2010, ora 22:23
sanatate_din_plante
Nu este medic/terapeut
sanatate_din_plante
Administratorului site-ului
as vrea sa stiu care e problema cu optiunea de a trimite mesaj privat? pentru ce s-a facut aceasta optiune daca mesajul nu ajunge niciodata?
daca tot e interzis sa facem publice anumite date, macar sa avem posibilitatea de a face acest lucru in privat.
As ruga administratorului site-ului ca aceasta problema sa se rezolve!
0
07-05-2012, ora 18:19
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
din cate stiu nu aveti voie sa va faceti reclama pe acest site.
0
07-05-2012, ora 18:20
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
ii puteti trimite mesaj in particular, apasand pe numele utilizatorului, o sa se deschida o fereastra pentru mesaje.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  •