un avort.am nevoie de un sfat

07-07-2008
lylylec
Nu este medic/terapeut
lylylec
Acum 4 zile (pe 3 iunie) am suferit o intrerupere de sarcina ( am fost la un control...imi spusese ca sunt insarcinata si ca am unele complicatii, uterul putin perforat si o scurgere ciudata) am continuat avortul.am sangerat putin imediat dupa chiuretaj, apoi nimic doar putina oboseala si atat. Duminica seara pe 6 iunie am facut dragoste cu prietenul meu fara sa ne protejam (fara sa stiu ca dupa un avort se poate ramane foarte usor si repede insarcinata, chiar nu eram informata despre acest lucru) si a inceput o sangerare usoara care persista. Care sa fie cauza.?
Pot ramane insarcinata.chiar daca sangerez? Pilula de-a doua zi.este eficienta in acest caz?
De ce inca ma mai dor sanii dupa avort?
va rog mult, ajutati-ma va rog
va multumesc!
2 comentarii
0
09-07-2008, ora 00:00
michaela2007
Nu este medic/terapeut
michaela2007
Eu stiu ca dupa o intrerupere de sarcina TREBUIE sa faci repaus sexual cam 1 saptamina !!! Imi e greu sa cred ca nu ti-a zis vreo asistenta ca nu ai voie sa faci sex asa de repede si ca dupa asa ceva poti ramine insarcinata...Dar chiar si asa ar fi trebuit sa-ti dai seama ca uterul e traumatizat dupa o asemenea interventie CA SA MAI FACI SI SEX...Acum eu ma gindesc sa nu faci vreo complicatie, Doamne fereste !
Uite ce am gasit:

INGRIJIREA DUPA AVORT
-Dupa efectuarea unui avort este indicat sa EVITATI, timp de 2 - 3 zile, ACTIVITATILE OBOSITOARE, acestea putand fi reluate atunci cand va simtiti mai bine. Aveti grija sa respectati indicatiile medicale si sa va prezentati la medic daca ceva nu este in regula cu corpul vostru.
-SINGERARILE SI DURERILE ABDOMINALE USOARE similare celor menstruale, pana la o saptamana dupa avort, SUNT ABSOLUT NORMALE, de asemenea si starile de oboseala sau de depresie usoara, insa trebuie sa fiti atente la aspectul secretiilor si urmariti-va temperatura generala a corpului. Daca starea generala se inrautateste brusc, apar febra, frisoane inseamna ca avortul s-a soldat cu o infectie. -Prezentati-va de urgenta la medic in acest caz. De asemenea, consultati medicul si in cazul in care secretiile devin abundente sau urat mirositoare, pierdeti mai mult sange decat la o menstruatie obisnuita, va confruntati cu dureri abdominale intense sau menstruatia nu revine dupa 2 luni de la efectuarea avortului.
-In primele doua saptamani dupa avort evitati spalaturile vaginale si baile generale, se recomanda dusurile caldute, REPAUS SEXUAL TIMP DE 2 SAPTAMINI si respectarea toaletei organelor genitale externe zilnice.
0
19-07-2008, ora 00:00
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Doamne ce mai aud, mai lililecule!
Dupa 3 zile de la chiuretaj, sex.Nu pot sa cred, pe cuvant.Chiar asa de lesinati ati fost incat nu v-ati gandit la ce ve suferi tu pentru acest lucru?
Eu am stat 6 sapt fara sex pe ca asa mi-a recomandat medicul, dupa chiuretaj si dupa aia mi-a fost frica de ce mi s-o intampla.
Tu nu realizezi ca la tine in uter s-a scobit si este rana, ca si cum te-ai taia?Colul tau era bolnav si tu il loc sa il protejezi le-ai ranit siu mai tare.
Eu nu am nimic cu nimeni, poate sa faca sex toata ziua, dar la noi femeile este mult mai complicat decat la barbati. Noi facem cancer de col si de endometru, nu ei. Si pe acestea le facem ca nu ne protejam, nu avem grija sa ne tratam cum zice medicul.
Nu te judec eu pe tine, doamne fereste, dar daca in viata ta, va mai exista o data viitoare cu un avort, draga, protejeaza-te tu singura, ai grija de tine, pe el o sa-l doara undeva, ai sa vezi.
Pa, pa, Ali
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  •