Avort... mai exista posibilitatea sa mai pierd asa alte sarcini?

07-05-2012
oana camelia
Nu este medic/terapeut
oana camelia
Buna seara! As vrea un sfat la problema mea va rog, chiar daca poate parea lunga deschrierea, va rog e important pentru mine.. deci eu am aflat ca aveam o sarcina in noiembrie 2011, fiind in italia nu am stiut unde sa ma adresez la inceput pentru a putea intrerupe sarcina, si avortul a fost efectuat in decembrie la aproape 10 saptamani..nu am avut absolut dureri si nu am asteptat cele circa 30 de zile cum se recomanda dupa intrerupere, deci dupa doua saptamani am inceput sa iau anticonceptionale.terminata tableta menstruatia nu a aparut decat in martie, iar apoi nu am mai continuat sa le iau gandindu-ma ca puteau sa aiba legatura cu intarzierea mentruatiei..in aprilie cand trebuia sa imi apara mentruatia, pe 8 aprilie( fiind precedenta pe 8 martie), circa dupa 2 zile sa zic pe 10-11 aprilie mam gandit sa fac un test, care a avut rezultat negativ, dar au mai trecut 2 sapt si mentruatia tot nu a aparut, in schimb din 22 aprilie duminica am avut anumite pierderi zilnice de cheaguri de culoare maronie foarte abundante, ajunsa ziua de joi 26 aprilie am facut alt test care a rezultat pozitiv, a dua zi vineri am mers si am facut analizele la sange cu intentia de a intrerupe sarcina, joi seara nu am dormit, nici vineri noaptea si am avut niste dureri groaznice, la 3 noaptea am pierdut un cheg foarte mare de culoare maroniu-carnala iar pe la 6 dimineata am avut pierderi de sange in cantitati mari,...abia am putut am recuperat analizele care erau pozitive..chiar nu stiam ce sa fac, fiind sambata ginecologa nu era si mam indreptat la farmacie sa iau alt test, care a fost facut sambata seara dupa ce avuseseram pierderi de sange curat si cheaguri in abundanta si care a rezultat negativ, am avut foarte mari pierderi deci am considerat o mentruatie care a durat 9 zile jumate pentru ca abia azi nopate au incetat pierderile...am cerut o consultatie dar mia fost data tocmai in 17 mai...sunt ingrijorata...analizele iesisera pozitive iar apoi testul negativ cheagurile si durerile apoi zece zile aproape de pierderi..s-a tratat de un avort spontan..??ar trebui sa fac niste tratamente..??ce fel de consultatii ar trebui sa fac??? a si vreau sa precizez ca de teama sambata in ziua in care am avut primele pierderi am reluat anticonceptionalele.va rog spunetimi daca toate au legatura cu chiuretajul care il facuseram in decembrie, daca fizicul meu nu isi revenisera??? mai exista posibilitatea sa mai pierd asa alte sarcini ?? va rog din suflet raspundeti-mi si spuneti-mi ca as putea sa fac...va multumesc!!!!!!!!!
4 comentarii
0
07-05-2012, ora 22:58
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Cert este ca ti-ai cam batut joc de corpul tau. In primul rand anticonceptionalele nu se iau asa, dupa ureche, adica le incepi si le opresti cand ai tu chef...In cel de-al doi-lea rand, de ce cand ai avut acele dureri groaznice si cand ai pierdut acele cheaguri ciudate, nu ai mers la urgente? Sa inteleg ca acum esti tot in strainatate si nu ai foat programata la consult decat pe dat de 17 mai...nu ai de facut decat sa astepti si sa mergi atunci.
Este posibil sa fi fost iarasi insarcinata si sa fi suferit un avort spontan. Pana mergi la consult ai grija de tine si urmareste orice schimbare a organismului tau.
Sanatate iti doresc si sa ai grija de tine!
0
08-05-2012, ora 12:29
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Buna,
Tot ce ti se intampla este din cauza anticonceptionalelor pe care le-ai luat haotic si care ti-au dat o dereglare hormonala grava. Anticonceptionalele se iau din prima zi a menstruatiei ori in urmatoarele 4 zile ( nu la doua saptamani dupa chiuretaj) insa ar fi trebuit sa te protejezi inca 7 zile suplimentar in cazul in care nu le-ai inceput din prima zi. Tu le-ai inceput intr-un moment total nepotrivit, iar organismul tau nu a mai stiut ce sa faca, cand sa aiba menstruatie, cand nu, etc. Din pacate si cea de-a doua folie ai inceput-o de asemenea total eronat. Acum tot ce poti face este sa continui folia pana la final, niciodata nu se intrerupe folia, si niciodata nu incepi pilulele in zilele nepotrivite. Dupa ce termini folia aceasta te sfatuiesc sa renunti definitiv la pilule si sa mergi la medic, chiar daca vine ori nu vine menstruatia. Da-i organismului ragaz sa se recupereze dupa chiuretaj si dupa dereglarea hormonala grava pe care ai generat-o.
Daca incepeai pilulele din ziua chiuretajului ori a doua zi, atunci nu aveai nici un fel de probleme si menstruatia ar fi venit la timp. Tu ti-ai facut problemele cu mana ta. De asemenea dupa chiuretaj nu ar fi trebuit sa intreti raport sexual pana la prima menstra.
Daca ai fi acum insarcinata, nu mai poti face un alt chiuretaj, organismul nu suporta decat un chiuretaj la 6 luni. E posibil ca rezultatul pozitiv sa fi fost fals pozitiv.
0
08-05-2012, ora 14:50
oana camelia
Nu este medic/terapeut
oana camelia
va multumesc pentru sfaturi...!!!!
0
30-01-2013, ora 03:23
11sorana11
Nu este medic/terapeut
11sorana11
Am si eu o intrebare, in trecut aveam menstruatia regulata, la fiecare 28 zile dar de 7-8 luni imi tot intarzie cu cateva zile si ajungand la aproape 2 saptamani. noi nu folosim contraceptie ca vream sa avem un bebe, dar testele sunt negative, sani sunt sensibili, si ce consider eu ca e mai important ca menstruatia nu este normala. este foarte putina si dureaza 3 maxim 4 zile. si am problema asta de 7-8 luni. deci ce poate sa fie ? ? adevarul e ca m=-am ingrasat cateva kg, si am luat 2 luni anticonceptionale asta inainte sa luam decizia de a avea un bebe. este o problema cu mine, trebuie sa merg la medic ?? multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: