la cate saptamani de sarcina se poate face avort?

13-06-2008
ana11
Nu este medic/terapeut
ana11
la cate saptamani de sarcina se poate face avort?? cum e doare, te simti rau, va rog mult ajutati-ma cu niste sfaturi sau spuneti-mi cum e daca ati avut o experienta asemanatoare, va multumesc din suflet
9 comentarii
0
13-06-2008, ora 00:00
izuka
Nu este medic/terapeut
izuka
Un avort este in primul rand o trauma psihica, si nu in ultimul rand iti poate lasa efecte secundare nedorite, (sterilitate pe viitor)mai ales daca are loc la prima sarcina.Indiferent in ce situatie te afli eu te sfatuiesc sa nu avortezi, chiar daca nu poti sa pastrezi copilul, mai bine sa-l incredintezi spre adoptie sau unui centru de ingrijire.Cauta pe internet daca in Romania exista centre care se ocupa de femeile care nu doresc sa tina copilul insa vor sa nasca.In Italia exista asa ceva.Dumnezeu sa te lumineze!
0
14-06-2008, ora 00:00
ana11
Nu este medic/terapeut
ana11
multumesc mult pentru raspuns izuka. e o decizie fff grea. dar raspunsul la prima intrebare, va rog spune-ti cine stie cat de repede se poate face la 3 saptamani 4 ??va multumesc mult si astept un raspuns.
0
16-06-2008, ora 00:00
simona.88
Nu este medic/terapeut
simona.88
am inceput sa iau anticonceptionale karissa de luna trtecuta din a treia zi de menstruatie dupa indicatiile unui medic acu fadc pauza 7 zile si am o nelamuriri dupa aceasta pauza primele 7 zile in caz de contact sexual trebuie protectie suplimentara?va multumesc
0
09-07-2008, ora 00:00
loredanna
Nu este medic/terapeut
loredanna
nu simona.88 nu vtrebuie sa te protejezi pentru ca luand o folie de karissa esti deja protejata si in acele 7 zile de pauza.cel putin asta mi-a spus mie ginecologul
0
09-07-2008, ora 00:00
loredanna
Nu este medic/terapeut
loredanna
ana11 eu stiu ca avortul de poate face pana la 8 saptamani de sarcina dupa care se mai face sar exista anumite riscuri.
0
05-10-2018, ora 06:05
Dna Deea
Nu este medic/terapeut
Dna Deea
Va rog cineva care stie sa ma poata ajuta.Am un chirotaj anul trecut in februarie. Am nascut o fetita anul acesta in februarie si am o sarcina de 13-14saptamani in evolutie. Un doctor mi a spus ca este deja prea mare si e vorba deja despre crima este caz penal. Acum as vrea sa incerc si in alta parte la alta clinica. Credeti ca m ai pot face chiritaj(avort)?
0
05-10-2018, ora 13:48
IONI225
Nu este medic/terapeut
IONI225
Deea, la 13-14 sapt deja este mult pre mare si este ff riscant sa mai faci un avort. nici un doctor se va implica in asta deoarece risca sa isi piarda dreptul de a profesa.

daca nu iti mai doreai un alt copil de ce nu te-ai protejat? sunt atatea mijloace prin care te poti proteja..ai spus ca ai mai fcaut deja un avort anul trecut ...:)
0
05-10-2018, ora 13:51
IONI225
Nu este medic/terapeut
IONI225
ANA11, Cu cat mai repede cu atat mai bn este indicat sa faci un avort daca chiar iti doresti dar sa nu depaseasca 8-9 sapt.

sfatul meu ar fii totusi sa te mai gandesti. si eu am facut acum cativa ani un avort de care imi pare foarte rau. am ramas din prima data cand nu ne-am protejat si acum incerc de 1 an sa raman gravida si nu se lipeste.
0
22-10-2018, ora 14:14
Dna Deea
Nu este medic/terapeut
Dna Deea
Deja am decis sa pastrez copilul desi imi va fi greu cu fetita de 8lunite si bebelul nou nascut. M ai ales si cu recuperarea dupa operatie dar v oi trece peste. Intradevar si bebelul era f mare pt a face chirotaj. Asa m ai are zana mea un fratior sau surioara! Si in legatura cu protejatu. A fost o zi dupa menstruatie si suficient
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  •