Sunt speriata - Cancer gat??

01-09-2021
Simona2699
Nu este medic/terapeut
Simona2699
Buna seara, de cateva saptamani am ganglionul drept umflat, e usor dureros cand apas pe el.. ma ustura in gat uneori, am o tuse seaca dimineata dar de scurta durata. Insa ce ma sperie extrem de tare este ca in aceasta seara, cand ma spalam pe dinti, am observat ca pe limba inspre cerul gurii sunt plina de niste umflaturi de culoarea pielii, iar cand am dat cu unghia peste una din ele, a sangerat imediat.. pe cerul gurii mai am o pata mica rosie, amigdala dreapta ma doare.. sunt destul de proeminente ambele insa mentionez ca nu sunt rosie in gat, nu fac febra.. va rog din suflet o parere.. urmeaza sa ajung in tara peste 2 zile si o sa fug la un control ORL insa pana atunci, dunt foarte nelinistita si speriata.. va rog sa mi spuneti ce ar putea fi, mentionez ca am si probleme gastrice ca am tot citit pe aici asocierea acestor simptome cu refluxul gastroesofagian insa mie imi r tare frica sa nu fie vb de cancer sau HPV bucal..
3 comentarii
0
01-09-2021, ora 08:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Simptomele descrise (ganglionul drept umflat, e usor dureros cand apas pe el.. ma ustura in gat uneori, am o tuse seaca dimineata dar de scurta durata., o pata mica rosie, amigdala dreapta ma doare ) sunt semne a unie alimenttaii total incorecte seara..si faci Reflux gastro eosfagian in somn
2. acele formatiuni pe limba..se numesc Papile Gustative Normale
3 cred ca e cazul sa consulti un Psiholog si un gastro
0
01-09-2021, ora 11:07
Simona2699
Nu este medic/terapeut
Simona2699
Va pot atasa niste poze pe email ca sa vedeti mai exact despre ce este vb, va rog frumos? Pentru linistea mea, papilele gustative m am gandit si eu ca ar fi.. insa am citit si despre hpv bucal unde apar negi..
0
02-09-2021, ora 18:02
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna!Inclusiv ganglionul e cauzat de o infectie in gur si faringe, agravata si de un reflux gastro-eso-faringian.
Nu va ganditi dintr-o data la cancer.Noi avem la ORL un semn in timul cinsultatiei pacientului cu ajutorul carua putem dintr'-o data confirma sau infirma diagnosticul de cancer.Mai asociem si efectuarea de examibarea de secretii din nas si gura-faringe, si o radiografie ale sinusurilor anterioare ale fetei+ regim igienodietetic = pacièntul evita alimentele prea fierbinti sau prea reci, cindimente, alcool+ tratament meficamentos.
Deci va trebuie un examen ORL.
Sanatate,
Dr.E.Latcan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •