Va rog sa ma ajutați - depresie pe care am neglijat-o mulți ani

12-03-2019
Flavius15
Nu este medic/terapeut
Flavius15
Bună seara.. Nici nu știu cu ce sa încep.. Problema mea a apărut in urma cu câțiva ani buni de zile iar acum.. Pentru ca nu am făcut nimic în privința asta simt ca am pierdut controlul.. Este vorba despre o depresie pe care am neglijat-o mulți ani.. Iar acum au început sa apară din ce în ce mai multe probleme, ca de exemplu :tulburări de personalitate(trecerea rapida de la o stare de fericire la alta), probleme grave de exprimare și incoerenta în vorbire(aceasta problema ma afectează cel mai mult, pentru ca sunt perioade lungi în care nu îmi vine absolut nimic în cap.. Lipsa ideilor, trăirilor, și când sunt cu o persoana nu ma pot exprima în cuvinte aproape deloc pentru ca nu îmi vine nimic în minte) problema de concentrare, de memorie(lapsusuri foarte frecvente) iar aceste sunt doar câteva simptome cu care eu ma confrunt, ele fiind cele mai importante și supăratoare.. Aceste probleme m-au făcut sa ma izolez..iar din cauza asta am pierdut multe legături cu cei din jurul meu..Despre ce ar putea fi vorba? Va rog sa ma ajutați pentru ca simt ca am ajuns la capătul puterilor.. Menționez ca am 23 de ani
4 comentarii
1
12-03-2019, ora 22:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna seara.
Adresati-va unui psihiatru sau unui psiholog clinician pentru evaluare si diagnostic.
1
13-03-2019, ora 08:42
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Mergeți la un psiholog clinician cu experiență pentru evaluare, iar în funcție de rezultat veți face psihoterapie sau dacă e cazul veți combina psihoterapia cu medicația. Important să mergeți cât mai repede ca să știți un diagnostic sigur și să scăpați de temerile care agravează situația.
1
13-03-2019, ora 08:56
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Const psihiatric și evaluare psihologică pentru diagnosticare și inițierea unei scheme terapeutice
0
13-03-2019, ora 12:45
Flavius15
Nu este medic/terapeut
Flavius15
Va mulțumesc mult.. Dar despre ce ar putea fii vorba dat fiind simptomele pe care vi le-am descris?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul