Acufene, tinitus, urmat tratament cu Stugeron. - Dr. Flueraru Valeriu

10-04-2019
daniel8201
Nu este medic/terapeut
daniel8201
Buna ziua domnule doctor Flueraru!


Sunt Daniel,
Am urmat dupa cum mi-ati prescris tratament cu Stugeron pe o perioada de 10 zile cate o pastila in fiecare seara. Folosesc in continuare Faringo Spray si Rinopanteina.
Desi initial dupa curatarea dopului de ceara din urechea stanga am scapat de tinitus si senzatia de ureche plina, ea se pare ca a revenit la fel de tare si complet aleatoriu ca durata si intensitate.
Nu mai consum otet, ciorbe cu putin bors de casa in compozitie, salate doar cu ulei si mai pun sare calda in prosop seara la culcare.
Ce imi sugerati?
Sa fac o pauza de-o luna dupa care sa mai iau 10 zile Stugeron sau ce anume as putea face? Tinitusul este pur si simplu ingrozitor.
Tin sa va precizez ca ma hidratez corespunzator consumand minimum doi litri de apa zilnic pe toata perioada zilei.
12 comentarii
0
10-04-2019, ora 20:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 verifici tensiunea arteriala..cand e tiuitul mia deranjant.. si cand nu este... sa stii cum variaza
2 stugeronul se poate lua si 3 pe zi.. un timp mai indelungat..nu e cazul sa.l intrerupi, dincontra poti adauga un Cavinton dimineata si un magneziu cu vit B6 la pranz
0
10-04-2019, ora 23:13
daniel8201
Nu este medic/terapeut
daniel8201
In regula, va tin la curent.
O sa vad cum decurge si cu regimul alimentar pentru ca inca elimin bucati albe urat mirositoare de pe amigdale, cu precadere pe partea dreapta din cauza amigdalitei.

Va multumesc.
0
25-11-2020, ora 12:35
ramoooo
Nu este medic/terapeut
ramoooo
Bună ziua domnule Flueraru.
Dupa cum am mai scris pe forum, am probleme cu tiuitul urechilor. 24 din 24 de foarte mult timp, dar asa obișnuită am fodt cu el ca din păcate am crezut ca este normal.
Am facut investigații la neuro, cardio unde e titul ok.
La gastro reflux gastric si mica hernie hiatala
Si la orl acum doi ani si azi dimineață iar
Mi s-a spus ambele dați ca am probleme cu auzul dar nu necesit aparat pt ca nu e sxazut tare auzul
Si că fiind ceva cronic nu poate sa imi dea nimic pentru ca imi da degeaba. Cu timpul imi voi pierde auzul si o sa am nevoie de aparat
Am 37 ani, 1.74 înălțime si 73 kg


Sunt extrem de tristă. Chiar nu pot sa fac ceva sa nu îmi pierd auzul de tot ? Sa scap de tinitus si sa rămână auzul cum este acum fara sa msi scadă?

Va rog sa imi dați un sfat.
Mulțumesc
1
25-11-2020, ora 13:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 sangele care oxigeneaza creerul si alimenteaza nervul auditiv, vederea, memoria si echilibrul... sangele se face in Intestine si ficat. din ce puneti in farfurie
2 ca sa avem un sange de calitate.. tratam bine problemele gastro intestinele
3 citim Alimente care Ingroasa sangele si Le excludem in totalitate din alimentatie.. mai dam jos..10 kg..si atunci putem pretinde ca avem sanse sa nu mai scada auzul
4 ne hidratatm fortat cu Apa calda pana la masa si un ceai cald ( infuzia de 1 minut ) dupa masa
5 preparatele vasodilatatoare.. care inbunatatesc circulatia.. trebuie testate cate 1.. 2-3 saptamani sa vedeti cu care din ele va simtiti mai bine
0
25-11-2020, ora 14:24
ramoooo
Nu este medic/terapeut
ramoooo
Inafara de Ginkgo nu cunosc alte preparate vasodilatatoare.Puteți vă rog sa imi dați câteva exemple?
Aș avea încă o întrebarea :

Este posibil ca nervul auditiv sa fie afectat și din cauză la muzică?

Cu mulți ani in urmă, in tinerete :) frecventam foarte des discoteca si veneam acasa cu tiuit asemanator. Chiar si in prezent am momente, cand am tiuitul mai ascutit daca sunt in preajma unui sunet puternic.

Vă mulțumesc din suflet pentru răspuns
O zi frumoasă
0
25-11-2020, ora 15:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe adresa me ade hotmail sai pe facebook
ata sezi audiograma sa vad despre ce vorbim
0
25-11-2020, ora 16:23
ramoooo
Nu este medic/terapeut
ramoooo
Audiograma este la doctor
O sa incerc sa o iau si vă contactez
Mulțumesc încă odată
0
30-11-2020, ora 13:12
ramoooo
Nu este medic/terapeut
ramoooo
Bună ziua domnule Flueraru !
V-am trimis pe adresa de Hotmail audiograma
Vă rog sa imi dați un răspuns
Mulțumesc mult!
0
08-12-2020, ora 16:06
ramoooo
Nu este medic/terapeut
ramoooo
Bună ziua domnule Flueraru!
După cum v-am spus, am trimis audiograma pe adresa dumneavoastră de Hotmail. Încă aștept un răspuns de la dumneavoastră daca aveti timp.

Am probleme si cu atacurile de panică de mulți ani și din păcate ma stresez foarte tare din orice. Si imi imaginez tot felul de boli urate.

Sau oare e posibil sa nu am atacuri de panică și să fiu diagnosticata greșit ? Am citit despre boala Maniere. E posibil sa am boala? Se cunoaște cumva si dupa audiograma acea boala? Offf :(
0
15-12-2020, ora 21:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
raspund zilnic pe hotmail..
daca nu ati primit un raspuns.. inseamna ca nu am primit eu scrisoarea DVS
nu aveti facebook??
in mesajul meu de pe 25.11
am exlicat faorte amanuntit despre Poblema care o aveti...
si Depresiile si anxietatea..au aceiasi cauza.
ALIMENTATIA incorecta, KG in plus, inestine intoxicate si ficat gras.
Problemele din BUrta si alimentatia incorecta fac un sange de prosta calitate...NU se oxigeneaza coret Creerul si de acolo si gandirea negativa si toate celelalte probleme
NU mai oftati..
cititi despre alimentatia corecta, hidratare, faceti miscare zilnic 2 ore activ..si atunci se modifica calitatea sangelui si circulatia sangelui in corp
0
28-11-2022, ora 20:42
eva30
Nu este medic/terapeut
eva30
Bună ziua! Am 44 de ani, 50 kg. Operata de otoscleroza bilaterala (2009 și 2018) De 2 săptămâni am o vajaiala, ca o hota, continua în cap. Timpanografia a ieșit perfect după 5 zile de biorinil și parasinus dar tot nu dorm deloc deloc, abea ci passiflora la recomandarea medicului dorm cam 2 ore pe noapte. Am scolioza, discopatie lombara și spondiloza cervicala. Va rog un remediu sa pot dormi cateva ore pe noapte. Am și o fetita și îmi este f greu sa ma vadă asa
0
28-11-2022, ora 20:43
eva30
Nu este medic/terapeut
eva30
Pentru dl Dr Flueraru. Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: