Ajutati-ma!! astm partial controlat cu polisensibilizare (acarieni, mucegai alternaria si cladospori

13-11-2018
MarilenaT
Nu este medic/terapeut
MarilenaT
Buna seara!

Ma numesc marilena si am 37 de ani. La varsta de 18 ani am fost diagnosticata cu alergie la praf de casa. In iulie 2018, pe langa aceasta alergie, mi s-a depistat si alergie la doua tipuri de mucegai si astm.
Diagnostic: astm partial controlat cu polisensibilizare (acarieni, mucegai alternaria si cladosporium).

In urma acestui diagnostic am urmat tratament cu foster100/1doza*2zi, xyzal 5mg, si montelukast actavis.

In urma cu aproximativ o luna am racit usor si am laut nurofen si teraflu care a trecut dar am ramas cu o tuse seaca.
Medicul alergolog m-a consultat si mi-a dat sa fac o radiografie pulmonara si analze de snage: hemoleocograma completa, proteina c reactiva, imunoglobulina e totala.
Radiografia a iesit bine dar la analize am ceva probleme.
Imunoglobulina e- 429.9, valori normale 0-200
Eosinofile- 3.37, valori normale 0-0.4
D-na doctor mi-a zis ca valaorea eosinofilelor este foarte mare si mi-a spus sa repet hemoleocograma.

Intrebari:

Este necesar sa repet analiza la o saptamana de prima facuta?
Trebuie sa imi fac griji din cauza acestei valori crescute? ( am citit legat de aceste valori crescute si apar si in cadrul bolilor pe care eu le am)
Daca nu sunt ok sa fie atat de mari, ce investigatii pot face pentru a putea afla cauza?

Va rog sa ma ajuati cu un raspuns cat mai rapi posibil!

Va multumesc!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Inhalatorul inteligent pentru astmatici
  • Consumul de paracetamol în timpul sarcinii crește riscul copilului de a dezvolta astm
  • Un dispozitiv care ar putea preîntâmpina atacurile de astm
  • Suplimentele de Omega-3 în timpul sarcinii ar putea reduce riscul de astm la copii
  • Copiii care suferă de astm sunt predispuși la obezitate
  • Deficitul matern de vitamina E și riscul de astm la copil
  • Care este „rețeta” apariției alergiilor alimentare?
  • Analiza acarienilor de la nivel cutanat
  •