Ce poate fi?

13-06-2017
Ammmy
Nu este medic/terapeut
Ammmy
Buna ziua! Am o problema extrem de supărătoare, care persista de 3 luni de zile! În urma unui tratament cu antibiotice pt o întrerupere de sarcina, au debutat inițial niște simptome usoare: senzatie de gat încărcat, fire de par pe amigdale, o senzație stârnit. La 2 săptămâni de la avort, am făcut o infecție puternica în gat, tratata cu penicilina si gentamicina injectabil! M am tratat! Însă senzațiile de dinainte au devenit extrem de supărătoare. Sunt în pragul depresiei! Limba este albicioasa ( menționez ca am avut candida care s-a tratat și pt care am repetat analizele de doua ori! Îmi simt limba foarte uscata, parca ar avea ceva cojite pe ea, la fel și gatul! La endoscopie mi s-a spus ca am BRGE moderat, iau controloc și motilium de aproape o luna, fără rezultat, la orl mi a spus ca ar fi o faringo amigdalita data de reflux da și de faptul ca vomit frecvent dn cauza unor migrene pe care le am dîn copilărie. Toate analizele sunt bune: tiroida, sânge, ecografie abdominala, rmn craniu. Nu știu unde sa mai merg! Aștept o părere avizata! Mulțumesc! Update: poate fi ceva și pe fond psihic?
7 comentarii
1
13-06-2017, ora 22:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la Gastrologie
la nutritionist
0
14-06-2017, ora 08:38
Ammmy
Nu este medic/terapeut
Ammmy
La gastro am fost, am făcut endoscopie, a spus ca totul este în regula. De doua luni, nimic acidulat, nu prăjeli, nu citrice...
La nutriționist? De ce?
Va mulțumesc frumos!
Am tot citit în ultima vreme și despre paraziti intestinali! Se poate sa dea astfel de simptome?
1
14-06-2017, ora 09:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
( BRGE moderat, iau controloc și motilium de aproape o luna, fără rezultat, la orl mi a spus ca ar fi o faringo amigdalita data de reflux da și de faptul ca vomit frecvent dn cauza unor migrene pe care le am dîn copilărie_)
asta TU numesti.. totul in regula la endoscopie???
BRGE.. inseamna acid gastric ajuns in faringe in fiecare seara.. care arde tot acolo
BRGE insemna digestie proasta de aici calitatea sângelui proasta..si probleme.. la distanta.. inclisiv cerebrale, hormonale, s,.ma
0
14-06-2017, ora 09:10
Ammmy
Nu este medic/terapeut
Ammmy
Ma gândeam ca ar fi o problema la distanta, mai ales ca simptomele au debutat odată cu întreruperea de sarcina. Deci, de la BRGE mi se trage. în curând o sa încep și tratamentul pentru migrene! Sper sa ma refac pentru ca este un chin ingrozitor, mai ales ca sunt de profesie cantareata si mi se usucă gatul ingrozitor! Mulțumesc frumos, domnule doctor! BĂNUIESC ca trebuie sa ma înarmezi cu multa răbdare!
0
14-06-2017, ora 09:52
Ammmy
Nu este medic/terapeut
Ammmy
Domnule doctor, voiam sa mai menționez și faptul ca helic.pylori a ieșit negativ, iar eu nu am simptomele specifice BRGE, nu arsuri, nu dureri de stomac, nu gaze... doar senzațiile astea în gat și mai ales pe limba! Se poate totuși sa am aceste simptome în gat, fara sa am deloc simptomele specifice. Va mulțumesc mult și îmi cer scuze pentru insistente!
1
14-06-2017, ora 10:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista INTOLERANTA la anumite alimente care pot da reactii.
asa ca trebuie exluse complet toate citriocele., otet, lamai...s.m.a.. alimente care irita
0
14-06-2017, ora 10:53
Ammmy
Nu este medic/terapeut
Ammmy
Mulțumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Medicamentele antiacide asociate cu risc crescut de deces
  • Efectele adverse ale medicației anti-acide la sugari
  • Medicamentele împotriva acidității gastrice pot favoriza apariția bolilor hepatice
  • Alimente care pot provoca reflux și probleme digestive
  • Refluxul gastric în timpul somnului - cauze, tratament și recomandări
  • Tratament pentru reflux gastroesofagian - medicamente și remedii
  • Arsurile gastrice - cauze, tratament, dietă, remedii și sfaturi
  •