constipatie care persista in ciuda tratamentelor

22-05-2013
anati
Nu este medic/terapeut
anati
Buna ziua!
De cand ma stiu, sufar de 'boala calatorului': orice calatorie a mea e insotita invariabial de constipatie. Ce ma ingrijoreaza de data aceasta e insa persistenta ei in ciuda revenirii acasa si a primelor tratamente.

Concret, am plecat duminita dimineata de acasa si m-am intors marti seara. In toate aceste zile, am fost constipata. Cand am ajuns acasa, am luat doua lingurite de ricin, convinsa fiind ca in dimineata urmatoare (si dupa cafeaua care la mine a avut tot timpul efect laxativ) isi vor face efectul.
Nici vorba! Mai mult, desi necesitatea de defecare este imperioasa, nu reusesc sa elimin nimic, iar durerile sunt insuportabile! In plus, am stari de ameteala, burta imi este extrem de balonata, nu reusesc sa merg normal. Cred ca teama de dureri a devenit un factor inhibator, pentru ca ma dau batuta destul de repede, desi, repet, nevoia de defecare este imperioasa.

Am luat si un Dulcolax si am chemat salvarea. Doctorul mi-a facut o injectie (nu retin cu ce) si mi-a recomandat Duphalac si supozitoare cu glicerina. Primul supozitor cred ca l-am eliminat aproape imediat.

Ce ma sfatuiti sa fac acum? Mai folosesc un supozitor? In cat timp isi vor face efectul Dulcolaxul si Duphalacul? Cum as putea macar atenua durerile la defecare?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cu stima
2 comentarii
0
02-11-2018, ora 22:06
Reflexoterapeut Mihai Gheorghe
Identitate neconfirmată
Reflexoterapeut Mihai Gheorghe
Un raspuns intarziat, dar daca va este de folos, este OK ! Daca vreti sa scapati de constipatie, apelati la un reflexoterapeut. Rezultatele incep sa se vada dupa a saptea sedinta. Se obtin rezultate incredibil de bune ! Multa sanatate !
0
09-11-2018, ora 13:22
Dr .Eduard
Identitate neconfirmată
Dr .Eduard
Încercați să mâncați mâncare ce nu constipă, și luați Milkezuker 10 linguri pe zi, și probioticele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •