Gingivita se vindeca?

26-01-2022
Mihaela Dandu
Nu este medic/terapeut
Mihaela Dandu
Buna ziua! Am 20 de ani si am observat ca am tartru la ultimele 2 masele din partea dreapta. Acolo gingia este inflamata si sangereaza la periat, si a schimbat culoarea jntr un roz aprins. Dupa detartrajul pe care urmeaza sa il fac sapt viitoare, gingia isi revine sau nu? Se vindeca? Sau e ireversibil?
2 comentarii
0
29-01-2022, ora 13:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua.
Daca nu isi revine, incercati tratamentul cu laser!
0
20-03-2023, ora 06:57
Dr. dentist: Maier Marius
Stomatologie, Brasov
Dr. dentist: Maier Marius
Bună ziua,

după detartraj, gingia ar trebui să se vindece, deoarece îndepărtarea tartrului și a plăcii bacteriene va reduce inflamația și va îmbunătăți fluxul sanguin la nivelul gingiei. Cu toate acestea, dacă inflamația a persistat timp îndelungat, este posibil să fie necesară și o curățare a spațiului dintre dinte și gingie (tratamentul parodontal) pentru a elimina inflamația și a restabili sănătatea gingivală.

Este important să aveți grijă de igiena orală zilnică pentru a preveni acumularea de placa bacteriană și tartru pe dinți și pentru a menține gingiile sănătoase. În cazul în care inflamația gingiilor persistă după detartraj și igiena orală adecvată, este important să consultați un dentist pentru a evalua starea gingivală și pentru a determina dacă sunt necesare alte tratamente.

Cu drag va stau la dispoziție oricând, dvs sau apropiaților dvs, pentru eventuale întrebări sau nelămuriri.

Să ne auzim cu bine,

Dentistul Meu:

Dr. Maier Marius - doctor medic stomatolog

Zâmbim împreună.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum protejăm gingiile și ne ferim de gingivită
  • Oamenii care cred că norocul le determină soarta au mai multe șanse de a avea o boală severă a gingiilor
  • Gingivita: cauze, simptome, tratament
  • Cum ar putea fi utilizate probioticele în tratamentul gingivitei și parodontozei?
  • Bolile gingivale și căderea dinților - asociate cu micșorarea creierului (studiu)
  • Statinele au avut rezultate promițătoare pentru reducerea incidenței bolilor gingivale
  •