Rana pe col!

24-05-2012
johanna12
Nu este medic/terapeut
johanna12
Buna seara! Am fost diagnosticata acum 8 luni cu o rana pe col mica, mi s-a prescris cervucid si spalaturi.Spalaturile nu le-am facut iar acum o luna cand am fost din nou la control doctorul aproape m-a tras de urechi pentru acele spalaturi.Papanicolaul mi-a iesit perfect.Cate sanse am sa fac cancer, mor de frica, nu stiu ce sa fac.NU imi permit acum o cauterizare.Cancer?Am sanse acum, asa repede?
10 comentarii
0
24-05-2012, ora 20:08
Violeta70
Nu este medic/terapeut
Violeta70
Daca papanicolau este bun, stati linistita.Am avut si eu aceeasi problema si m-am cauterizat.Au trecut cativa ani si totul este in ordine.Sfatul meu este sa va cauterizati cat mai repede deoarece cu trecerea timpului sa nu se agraveze.Sa nu va fie teama nu este o procedura dureroasa.Nu simtiti nici o durere doar ca se umbla acolo.Multa sanatate.
0
24-05-2012, ora 21:14
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
DE CE? nu-ti permiti ACUM o cauterizare?
1. daca NU esti in tara- inteleg...
2. daca esti in tara si cu trimitere de la dr. de familie..cauterizarea este gratuita in spital.asta doar daca, doresti neaparat..la sistemul privat.
3. mie mi-au cauterizat rana, NU m-am internat (in sistem de stat am fost) a durat maxim 10 minute si pe picioare am revenit -acasa.
intrebare:1.
stiind ca se pot intampla multe rele...si fara sa ai sansa de cauterizare...
acum, doar pt. o cauterizare, ...si RENUNTI? REFUZI?
intrebare:2.
te citez:"Cate sanse am sa fac cancer, mor de frica, nu stiu ce sa fac"
oare mai bine te gandesti la.decat sa-ti rezolvi cauterizarea...?!?
cele bune,
0
25-05-2012, ora 10:01
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Medicul la care ati fost v-a recomandat cauterizarea? Cel mai bine ar fi sa apelati la indicatiile medicului care v-a consultat si recomandat tratamentul. Var a doua ar fi sa luati o second opinion si sa vedeti dc este sau nu nevoie de cauterizare; daca da, este recomandat sa o faceti.
0
25-05-2012, ora 19:15
johanna12
Nu este medic/terapeut
johanna12
Nu imi permit din motive personale.
Doctorul nu mi-a spus ca trebuie cauterizata pentru ca este foarte mica si pentru ca papanicolaul mi-a iesit foarte bine.
0
26-05-2012, ora 02:05
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Daca Babesul este ok nu cred ca trebuie sa iti faci probleme. Te-ar ajuta mai mult daca ai consulta arhiva la sectiunea Screening si HPV. Celulele modificate ar fi aparut in testul Babes...dar nici atunci nu inseamna cancer.
0
26-05-2012, ora 12:21
livia__18
Nu este medic/terapeut
livia__18
nici sa nu faci prostia sa faci cauterizare, deoarece risti, ori sa faca o explozie si sa dai in cancer ori operatia poate reusi, si eu am avut rana pe col si mi-a spus medicul in fata ca mor peste un an daca nu ma cauterizez, si uite ca au trecut 4 ani de atunci, si nu am murit, am fost la alti medici si au spus ca nu am nici o rana
daca testul papanicolau ti-a iesit bine, stai, linistita, sanatate
0
27-05-2012, ora 14:36
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
au trecut DOAR 4 ani..dar, mai ai o viata inainte...ATENTIE!..la neatentie..
0
28-05-2012, ora 19:55
cristinutza92
Nu este medic/terapeut
cristinutza92
buna seara.am 20 de ani si sunt insarcinata in 10 sapt. am fost la doctor si mi-a zis ca am leziune pe col. l-am intrebat daca afecteaza sarcina si a zis ca nu doar nasterea va fi cezariana.imi puteti da mai multe sfaturi:ce reprezinta, daca imi afecteaza sarcina. nu mi-a dat nici un tratament doar sa revin de urgenta peste 3 sapt la consult.
0
28-05-2012, ora 22:10
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Cu medicul care iti urmareste sarcina tb sa ai o buna comunicare si trebuie sa il intrebi ceea ce nu intelegi sau in cazul in care ai nelamuriri. Mai multe detalii nu iti putem oferi pt ca acestea depind de consultuil medical. Daca cel/cea care te-a consultat nu ti-a ridicat vreo problema si te-a chemat doar la consultul de rutina, se pp ca este ok. vei naste prin cezariana pt ca acea rana pe col impiedica nasterea naturala. DAR te sfatuim sa discuti cu medicul si sa-ti clarifici toate nelamuririle a.i sa fii linistita pe tot parcursul sarcinii. Medicul OG este lg tine ca sa te sustina.
0
08-06-2012, ora 21:10
ilariana
Nu este medic/terapeut
ilariana
am fost la control si medicul mi-a spus ca leziunea pe col care o am de vreo 10ani(stiuta de mine) arata inflamata si mi-a dat tratament. mi-a luat si secretie pt papanicolau. inca nu am rezultatul.in tratamentul meu este : ciprofloxacin 1g/zi, metronidazol 1g/zi, lomexin 1g- ovul la 3 zile, aftamil 200mg/zi si softigyn ovule dupa ciclul mestrual 6 zile timp de 3 luni. vreau sa va intreb cum sa iau tratamentul vaginal daca imi vine ciclul mentrual: lomexinul trebuie intrerupt?- mai am 3 ovule de administrat, iar softigynul ar trebui dupa terminarea totala a ciclului mestrual sau in primele zile?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: