Tratament pentru chisturi ovariene

20-05-2016
Marya2016
Nu este medic/terapeut
Marya2016
Ce tratament pentru chisturi ovariene pot urma in afara de anticoncepționale? Poate ceva naturist?
21 comentarii
1
21-05-2016, ora 00:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ovule naturiste Propolicium. Topesc chisturile. Eu am avut ovare polichistice cu chisturi intre 26-28 mm. La prima serie de tratament mi-au curatat un ovar complet si un rinichi la care aveam microlitiaza.
0
21-05-2016, ora 12:03
Marya2016
Nu este medic/terapeut
Marya2016
A mai folosit cineva ? Am citit pe forumuri câte cv si nu sunt păreri de bine.
1
21-05-2016, ora 19:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In ce sens nu sunt pareri de bine ? Nu le-au topit chisturile sau nu au stiut sa le foloseasca ?
Pentru mine au fost miraculoase. In sensul ca fara sa vreau m-au scapat de o candida recurenta pe care o aveam de 17 ani. Eu dupa 17 ani de chin si suferinta nu mai am probleme cu candida. Plus ca aveam acnee chistica pe fata. In lunile in care le-am luat acneea se retragea 80 %.
Le-am luat tocmai ca am gasit referinte bune pe net despre ele. Va rog sa imi transmiteti si mie pagina pe privat unde nu ati gasit referinte bune. Chiar sunt curioasa de cauza nemultumirilor. Dar nu cred ca a fost pentru ca nu le-au topit chisturile.
Daca imi dati un numar de telefon va pot face poze la analizele cand aveam ovare polichistice si la analizele ecografice dupa tratament. Vi le trimit prin Whats Up.
Eu am facut 2 cure de 3 luni pentru ca am fost multumita de tratament si voi mai face una. Din ovarele polichistice cu chisturi intre 26-28 mm, dupa tratamentul de curatare a reiesit la ultima ecografie ca mai e un singur mic chist pe un ovar de 6 mm. Daca mai fac o cura sper sa curat complet si acel chist si sa scap 100 % de acnee.
Personal nu am luat nici un fel de anticonceptional deoarece imi provoaca greata si dureri de ficat.
0
22-05-2016, ora 00:06
Marya2016
Nu este medic/terapeut
Marya2016
Nu mai stiu unde un simplu search pe google si o sa gasiti ca nu au nici un efect. Dar presupun ca la fiecare reacționează diferit. Mulțumesc pentru opinie totuși.
1
22-05-2016, ora 14:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu scrie nicaieri pe nici un site ca o persoana a facut cura de 3 luni (21 ovule pe luna) corecta, conform instructiunilor din prospect si ca si-a facut ecografie pelvina sau transvaginala dupa si ca nu a avut nici un efect.
Va informati gresit de la persoane rauvoitoare si care nici nu au facut acel tratament.
Verificati marturiile din Formula As intrand pe site-ul revistei si dand cautare acolo.
Nici un ginecolog nu da medicatie naturista sau alta medicatie pentru ovare polichistice in afara de anticonceptionale.
Mergeti si platiti un medic naturist daca vreti sa incercati sa gasiti alt tratament, tincturi, ceaiuri de inghitit si pe care credeti ca le puteti suporta. Asa cum ficatul meu a refuzat sa reziste la anticonceptionale asa nu rezista nici la ceaiuri si tincturi.
Incercati la dr. Pavel Chirila daca considerati ca puteti suporta astfel de tratament.
0
24-07-2018, ora 12:38
profirina
Nu este medic/terapeut
profirina
Buna tuturor! Am apelat si eu la terapia Propolicium pentru a trata un fibrom de cca 7-8 cm submucos. Am luat deocamdata doar ovulele, pentru a vedea daca le suport si daca da, voi lua pachetul complet care contine atat ovule cat si supozitoare. Sunt curioasa daca mai este cineva aici care a urmat acest tratament.Va astept cu raspunsuri.
1
24-07-2018, ora 17:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu. Am scris mai sus. Sunt foarte eficiente.
0
25-07-2018, ora 12:15
profirina
Nu este medic/terapeut
profirina
Din cate stiu, nu sunt alergica la produse apicole, insa as dori sa stiu daca ovulele dau ceva iritatii, ca sa fiu pregatita pentru diversele reactii ale organismului, nu sa intru in panica imediat. Fiind intr-o perioada de mari schimbari in organism(premenopauza) si nemaiavand menstruatie adevarata de circa 4 luni, decat niste sangerari sau mici scurgeri maronii, automat nu stiu cand imi va veni urmatoarea menstruatie.Intrebarea mea, retorica deocamdata, este : daca in timpul tratamentului imi aoare menstruatia, ce fac? Intrerup 5 zile si reintroduc dupa ? Daca exista cineva care imi poate da mai multe detalii despre acest tratament in care am mari asteptari, mi-o poate comunica in privat, cu mai multe detalii? adresa mea de mail este profirina@yahoo.com.Multumesc mult.
0
25-07-2018, ora 19:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu trebuie sa luati ovule daca aveti alergie la produsele apicole.
0
21-09-2018, ora 11:34
Roxy.r
Nu este medic/terapeut
Roxy.r
Buna ziua, doresc sa stiu daca ovulele propolicium impiedica sarcina! Am chisturi polichistice si mi s'a recomandat anticonceptionale 6luni de zile si nu vreau sa iau pentru ca imi doresc sa devin mămică iar chisturile ma împiedică, deci revin cu intrebare :pot folosi propolicium pentru a topi chisturile dar in acelasi timp pot ramane însărcinată sau nu? astept un sfat, multumesc!
0
21-09-2018, ora 12:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu cred ca puteti ramane insarcinata. Intrebati-i pe producatori.
0
24-11-2018, ora 12:19
Ali.na.
Nu este medic/terapeut
Ali.na.
Hello :) vad ca sunt pe aici comentarii destul de recente...ma lovesc de aceeasi problema ca voi, si voiam sa intreb daca a terminat cineva tratamentul si cum se simte..daca sunt imbunatatiri. Eu cred in terapia naturista dar nu neg ca sunt putin tematoare sa introduc niste ovule in vagin, de teama unor complicatii. Sufar de un mic fibrom uterin si un chist dermoid de aprox 6 cm (care mi-a fost recomandat sa il operez)
Multumesc :)
0
02-12-2018, ora 22:23
Mo na
Nu este medic/terapeut
Mo na
Buna, si eu am chist ovarian , nu necesita operatie, am un tratament pt echlibrare hormonala, Fitofibromstop varianta capsule. Dupa tratament o sa revin si eu pe forum.
0
23-02-2019, ora 12:51
Ssabina
Nu este medic/terapeut
Ssabina
Buna ziua!
La ecografia abdominala, am descoperit un nodul subseros, dimensiuni 60/58/64 mm.Dupa aflarea vestii, am comandat ovulele/supozitoarele Propolicium, am luat germoderivate, tincturi( propolis, tataneasa) etc. cam tot ce am gasit in arhiva" Formula As".Despre ovule vreau sa_mi spun parerea!Si eu am citit comentariile unora ca ar fi grosier facute, ca nu pot fi tolerate! Deci! Ovulele si supozitoarele Propolicium, au venit amabalate corespunzator, elegant chiar, in cutii, cu certificat si tot ce trebuie.Nu sunt grosiere, nu irita, pulberea de plante din care sunt facute, e fina.Eu le pot tolera foarte usor.In urma ecografiei abdominale, am facut control ginecologic, cum era si normal! Am cerut si ecografie transvaginala.Acum, nu stiu daca datorita ovulelor si schemei de tratament naturist pe care singura mi-am compus-o ( din marturiile celor care s-au vindecat astfel) sau eco transvaginal ofera informatii mai precise, dar, dupa 3 zile de ovule/supozitoare Propolicium, dimensiunile nodulului sunt urmatoarele: 58/52/44.
Eu voi posta aici, pentru toate femeile care sunt interesate de acest tratament naturist( ovule si supozitoare Propolicium), cum evolueaza lucrurile.Retineti! Mie nu mi s-a recomadat operatia de catre medicul ginecolog.Am primit o reteta, asteptam rezultatele testului PAP.
Asadar, pentru inceput, infirm opiniile celor care au spus ca vin in amabalaje botite, ca e o tocatura aiurea de plante.Sunt atent facute, domnul Liciu e amabil, ofera informatii, raspunde la orice nelamurie.
Inca ceva! Am luat legatura telefonic cu o doamna care le-a folosit si avea nr in Formula As si care mi- a confirmat ca s-a vindecat de fibrom, chisturi cu aceste ovule.
Sanatate, tuturor!
0
23-02-2019, ora 12:54
Ssabina
Nu este medic/terapeut
Ssabina
Inca o informatie care sper sa va fie utila!
La eco abdominal, au spus ca este un nodul subseros, lucru infirmat la eco transvaginal.Aici nodulul a aparut intramural.Recomand eco transvaginal!
0
13-03-2019, ora 12:33
codica
Nu este medic/terapeut
codica
Buna ziua! Imi spuneti va rog, de unde pot comanda si eu ovulele/ spozitoarele propolicium? Cum pot lua legatura cu domnul Liciu? Am luat si eu 3 luni de gemoderivate(coacaze negru si zmeu) am folosit si spozitoarele capricon S dar as vrea daca se poate sa-mi notati si mie schema dumneavoastra pe care ati compus-o dupa Formula As. Va multumesc!
0
23-03-2019, ora 14:21
Ssabina
Nu este medic/terapeut
Ssabina
Buna ziua!
Prezint schema de tratament naturist pe care o urmez.Mi-au cerut-o cateva persoane.
(Fac o corectare aici, intr-un comentariu am scris gresit germoderivate, gemoderivate e termenul corect, scuze!)
Cu 15 minute inainte de pranz si cina
Gemoderivate zmeur, gemoderivate mur, cate o monodoza
Dupa masa de pranz
Tinctura de propolis (20 de picaturi) +1ml extract de mladite de zmeur +10 ml bitter suedez
Dupa cina
20 picaturi tinctura de propolis +10 ml bitter suedez
.
Foarte multe ceaiuri, ex.Ginosept
1
23-03-2019, ora 14:29
Ssabina
Nu este medic/terapeut
Ssabina
Am renuntat la tinctura de tataneasa, m-am documentat si erau anumite riscuri pe care nu vreau sa mi le asum!
In fiecare seara, inainte de ovule si supozitoare Propolicium, fac baie de sezut, cu plantele indicate in prospect.
E un tratament naturist, dar merg la ginecolog si endocrinolog pentru monitorizarea situatiei nodulului.Voi reveni, asa cum am spus, cu rezultatele urmatoarei ecografii, pentru a vedea daca tratamentul isi face efectul.
Sanatate, tuturor!
0
09-08-2019, ora 20:58
Ssabina
Nu este medic/terapeut
Ssabina
Buna seara!
In urma ecografiei, situatia se prezinta asa:nodulul a scazut dupa 3 luni cu ovule plus supozitoare Propolicium.In luna februarie avea dimensiunile 58/52/44 mm, in august 4/3, 97 cm.Ma gandesc sa il embolizez, nu vreau sa risc, e vascularizat.Poate in alte cazuri a avut rezultate mai bune, nu neg, sunt multumita ca nu a crescut.Endocrinologul, ginecologul si ecografistul mi-au recomandat embolizarea fibromului.Voi reveni, daca voi face aceasta procedura, cu detalii.
Sanatate!
0
20-10-2019, ora 20:59
Ssabina
Nu este medic/terapeut
Ssabina
Am facut embolizarea in urma cu 10 zile. De la ultimul comentariu, din august, am mai facut 2 ecografii. La ultima a iesit un nodul de 6 cm. Nu mai avea rost sa continui cu ovule (intre timp, mai facusem o cura de 1 luna). Asadar, nu le-a micsorat. Nici rau nu mi-au facut, dar nu mi-au rezolvat problema asa cum speram, din pacate!
Acum sunt interesata de subiecte ca evolutia postembolizare fibrom uterin.
SANATATE!
1
23-10-2019, ora 13:39
profirina
Nu este medic/terapeut
profirina
Revin cu noutati in legatura cu fibromul meu submucos pentru care am incercat aproape toate tratamentele naturiste posibile gasite sau recomandate. In luna mai a acestui an, in urma unor sangerari aproape neintrerupte vreme de 6 luni, am ajuns la interventie chirurgicala clasica. Altfel nu s-a putut. Cred in continuare cu tarie in eficienta remediilor naturiste dar am invatat niste lucruri si anume ca depinde foarte mult de faza in care se afla afectiunea, de varsta, de organism si de modul de viata.Si, evident, de consecventa cu care urmam tratamentul.Va sfatuiesc pe toate cele care ati incercat si nu ati obtinut rezultate satisfacatoare, sa nu mai pierdeti timpul si sa actionati pe cale chirurgicala sau radiologica(embolizare ). Eu am avut un medic foarte bun care a reusit sa imi conserve ovarele, trompele si colul uterin, operatia a durat putin, in ciuda varstei m-am refacut imediat si fara nici un fel de tratament ulterior.Operatia a fost clasica, cu taietura pe orizontala, ca la cezariana. Dupa anestezie nu am avut nici un fel de probleme, gen stari de voma sau ameteli.Am intrat cu hemoglobina 13(stiu ca e de mirare, avand in vedere sangerarea prelungita, dar am luat mereu fier, vit C, acid folic si am bagat la greu suc de sfecla si spanac) si cand am iesit din spital am avut-o 12.Daca aveti nevoie de mai multe detalii, imi scrieti in privat ( profirina@yahoo.com). Multa sanatate va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: