Tulburare obsesiv-compulsiva - Partea a X-a

261 comentarii 1 2 ..... 8 9
0
17-02-2009, ora 16:22
seroxat 76
Nu este medic/terapeut
seroxat 76
Buna felor,

Eu deocamdata sunt bine cu TOC-ul asta. Deocamdata nu am ganduri si nici stari rele care sa ma termine. Sunt pe val cum spuneti voi.
Am mai citit ce ati postat voi dar parerea mea este ca ce se scrie p-aci nu prea are legatura cu TOC-ul. Asa ca scrieti voi cate haine va cumparati, ca va certati cu iubitii, ca umblati cu pila in geanta nu mi se pare deloc constructiv. Am inteles nu prea vreti sa fiti dependente de medicamente dar nici macar de terapii nu vorbiti.
Ceva constructiv pe tema TOC care sa ne ajute pe toate. E clar ca toate suntem sensibile dar daca nu putem vorbi despre propria noastra problema atunci ptr ce mai este forumul asta. Pe mine m-ati certat rau de tot si apoi nu m-ati mai bagat in seama ( ati zis uite-o si pe asta ne vorbeste noua de TOC) si mi-ati m-ai spus ca pun pret pe partea financiara

in fine numai conteaza

am vazut ca au mai intrat si alte fete care au spus ca cu medicametul potrivit se simt super bine si chiar nu mai au ganduri si le-ati taiat macaroana ( ba mai mult una din voi a insinuat ca nu stie ce-i ala toc).

Parerea mea este ca TOC -ul este TOC si indiferet ca vorbim despre el sau nu vorbim si spunem ce simtim sau ce gandim el tot isi face de cap.

Eu am vorbit destul de deschis cu toata lumea, problema era ca daca nu ai asa ceva nu prea intelegi de aceea am si postat printre voi dar se pare ca.


Pa fetelor, sa fiti pe val

Si sa nu va muste gargaunul de posterior.

Sincer,
Dumnezeu sa ne ajute pe toate
0
17-02-2009, ora 18:25
lionking
Nu este medic/terapeut
lionking
buna fetelor back:)
Sophie mama de tropaiai cu cizmele in fatza blocului meu as fi facut urat :-)as fi coborat nervoasa la tine si m-as fi jucat cu catzelu'.ce ai?rotweiller?:-) eu ador saint bernarzii:-)
azi noapte am adormit pe la 4 sufar de insomnii
de cateva zile am un apetit de lup si nush dc
consum doar xanax din sfera medicinii alopate vreau sa trec pe tratamente naturiste
antipsihoticele astea cred ca se bazeaza pe efecte placebo, v-am mai spus ca la inceput a fost o depresie atipica dupa ce mi-au dat medicii aia de kkt care meritau datzi in judecata pt malpraxis m-am simtit din ce in ce mai rau, dar nu e nici o chestie schizo am si eu un toc atipic fiecare medic zicandu-mi alt diagnostic, anyway ma pis scuzati expresia pe psihiatrii :-)
in rest sunt ok tocul meu are 1 cm din cauza xanaxului care e o benzodiazepina si de care nu vreau sa ma despart
psiholoaga mea m-a luminat din toamna bag yoga am inceput iar sa cred in D-zeu dar nu ca o fanatica:-)
folosesc o tehnica de autosugestie care functioneaza de minune si incerc sa gandesc pozitiv
Sophie nu sunt pe val ci pe o creasta de munte:-)
Cat despre Peter Pan Sophie stii cartea dr-ului John Grey, , Barbatii sunt de pe marte iar femeile de pe Venus.cu asta cred ca am rezumat tot ce poate fi intre o femeie sensibila si un barbat:-)
Cata ce faci cum iti merge?
Cris felicitari pt apropiata nunta si pt rochie cred ca vei arata superb, iti doresc de pe acum casa de piatra si nu mai fi anxioasa baga xanax si lupta-te cu tocul:-)Cris gandeste-te ca tocu nu va iesi cand vei fi in spital ai incredere in mintea ta.nu trebuie sa te autosugestionezi in mod negativ..am mai spus ceea ce plantam aia culegem.
Prozac ma bucur ca esti mai bine sper sa nu te supar cu ceva si sa-mi dai jet.Iti doresc toate cele bune tie si familiei tale.te pup
De sf Valentin eu cu drujbele si cu prietenii in rockoteck:-)
Era sa-mi gasesc un job dar intr-un concurs de imprejurari nefaste i failed:-)acu nu o sa ma dau cu capu de peretzi din pricina asta:-)

Roby sanatate multa multa.stiu ca e nasol cu anxietatile cand te apuca sa citesti din cartea de rugaciuni.P.S. sa stiti ca nu am personalitate mixta nu ma cred Dr Freud am dat si eu o idee.
Simoten pe unde umbli fata?da un semn tuh:-)
in concluzieva pup pe toate si va doresc toate cele bune.Sophie ador atitudinea ta:-)
0
17-02-2009, ora 18:26
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Draga Seroxat, nu-ti voi descrie in amanunt TOC-ul de care sufar eu, ca si astea se impart in diverse, in functie de continutul obsesiilor pe care le ai. Nu vreau sa-ti povestesc in amanunt cosmarul in care traiesc de ani de zile si care a devenit insuportabil de vreun an si jumatate cand am avut un eveniment cumplit pe care nu-l amintesc in fiecare post pe care il scriu. Cati medici si psihologi am vazut pana acum? Ma doare sufletul cand ma gandesc. Cate medicamente am luat? O multime... am plans ca trebuie sa le iau, am plans ca nu si-au facut efectul unele, am urlat de groaza ca trebuie sa traiesc in acest cosmar al Tulburarii Obsesiv Compulsive. Si plang adesea. Am pierdut o buna parte din ceea ce sunt EU, mi-am pierdut creativitatea, dragostea, pofta de viata.
Am vorbit si vorbesc adesea despre asta. De cateva saptamani am inceput sa pun piciorul in pamant! In fata TOC-ului, in fata fricii si in fata lucrurilor care ma ingrozesc. Adica, in limbaj de specialitate, am inceput sa rezist compulsiilor, sa indraznesc sa sper. Cu sufletul indoit de ruminatiile pe care ti le dau aceasta boala.
Si am indraznit sa scriu, asa cum le-am invitat pe prietenele de suferinta de pe acest forum, si despre altceva decat obsesie/compulsie/obsesie/compulsie/medicatie/terapie/obsesie/compulsie/anxietate... etc. Am scris si cat de fericita sunt cand traiesc, cand ma bucur. Am scris si ce nefericita sunt cand ma cert cu iubitul meu. Ti se pare o lipsa de respect fata de lumea de aici?

Au intrat si intra pe acest subiect o gramada de oameni care ne-au speriat, ne-au jgnit, ne-au facut cu ou si cu otet pentru ca pur si simplu am indrazint sa spunem ca nu numai un anumit medicament este solutia in TOC, asa cum spuneau altii sau ca daca lui X i-a mers cu ceva, asta nu inseamna ca si mie imi va merge. Am mai invitat sa ne paraseasca oamenii care ne-au jignit si ne-au vorbit oribil. Daca vei citi posturile lor, vei intelege.
Nu s-a luat mimeni de tine, nu te-a judecat nimeni nici ca ai, nici da n-ai. Pur si simplu nu conteaza lucrurile astea. Boala izbeste si la unii si la altii, dar daca noi ne luam asa, aiurea, unii de altii, departe nu ajungem.
Iti raspund cu toata consideratia pe care o am pentru o persoana, cu TOC sau fara TOC. Nu-mi plac comentariile rautacioase, scrise aiurea, de plictiseala sau mai stiu eu ce. Iti place compania noastra, e ok. Vrei sa vorbim anumite lucruri... spune-ne! Dar daca intri doar ca asa mai faci cate un comentariu rautacios, ti-as fi revunoascatoare daca te-ai abtine.

Multa sanatate tuturor! Va rog, cei care doriti ca TOC-ul sa nu fie transformat in caricatura, precum si cei carora nu va plac povestile lui Peter Pan, sa-mi scrieti. Ma voi conforma :-)
0
17-02-2009, ora 18:45
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Sophie este foarte frumos ca se mai povestesc si alte lucruri pe acest forum, fie ele si despre Peter Pan sau despre rochii de mireasa sau rockoteck si lista poate continua. Cred ca ne-ar intrista si ne-ar deprima daca am scrie numai despre obsesii, depresii, anxietati, de care cred ca suntem toate satule pana peste cap. Asa ca da-i bice, povesteste-ne si povestiti si voi celelate ce mai faci, eu una abia astept sa aud cate ceva despre voi, fie ele mai pe val sau sub val.
Eu una de ex, evit cat pot mai ales in perioadele mai proaste sa scriu cum ma simt, prin ce stari trec de teama de a nu va transmite starea mea. Si daca o fac totusi, o fac pentru a ma descarca asa catusi de putin.
Lion, chiar ma intrebam ce mai faci, ti-am simtit lipsa. Nu prea am timp de citit, seara cand ajung acasa fac lectii cu baietelul meu si cand sunt libera dorm destul de mult. Astea sunt din pacate singurele lucruri care ma motiveaza, de altceva nu imi arde, dar sa sti ca merg la biserica si ma rog la Dumnezeu.
Maine ma duc la control si va povesctesc si va tin la curent.
Pupici.
0
17-02-2009, ora 22:24
cris_sy
Nu este medic/terapeut
cris_sy
Buna fetele,
azi tot pe mediu cu TOC-ul. Mai greu cu celelalte. Ar trebui sa le zic "superiorilor" de ce o sa lipsesc, nu? Numai ca mi-e asa o jena.nu stiu cum sa fac. E greu sa lipsesc, in sensul ca toate orele lipsite trebuie recuperate. Ma gandesc ca daca o sa le zic, or sa fie mai ingaduitori.
0
18-02-2009, ora 07:53
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Seroxat, sa ma ierti, care este scopul mesajului pe care l-ai postat? Pentru ca eu pot sa iti spun care este scopul mesajelor noastre. Cand vorbim de terapii (pentru ca am facut-o si o facem, daca pui mana sa citesti din urma, vezi doar ca acesta este capitolul X) ne impartasim solutii, cand ne plangem de dureri ne sprijinim una pe alta, cand vorbim de altele din viata noastra incercam sa ne detasam putin de ce ne macina (ceea ce este absolut extraordinar - daca crezi ca traind absorbit de ceea ce te macina vei scapa, te inseli amarnic), cand scoatem coltii la cineva este pentru ca ne jigneste. Care era scopul mesajului tau? Sa demonstrezi ca nu iti convine ce scriem? Drum bun si cale batuta. Sa ma ierti. Nu este prima data cand intri doar pentru a ne spune ce aiurea suntem. Astea suntem, ne simtim bine una cu alta, ne sprijinim si ne invatam una pe alta. Daca tot esti asa de bine... probabil ca noi iti facem mai mult rau si atunci... sincer.

Cris, sa iti pese de tine. Zi-le sefilor ce ai de zis si nu iti mai face pb pe chestia asta. Asta cu anticiparea este asa o corvoada, si eu ma trezesc de multe ori ca pun oamenilor in carca reactii numai in mintea mea. Stiti bancul cu pompa? E un banc caracteristic TOC dupa parerea mea, daca nu il stiti vi-l zic. Asta asa, ca sa inebunim complet oamenii care cred ca nici bancurile n-au ce cauta aici. (Hai ca m-am umplut de toate spumele, va puteti da seama?)

Roby, ai dreptate mare. Si stai pe pace, vom continua sa povestim.

Lion, multumesc de intrebare, sunt ok, la munca. Ma bucur ca mi-e bine si baiatul, in sfarsit, sper sa ne dea si noua problemele o pauza.

Prozac, intra mama tu cu tactul tau recunoscut, ca iar dadui cu bata in balta. :) Asa sunt io, mai tanara si nelinistita.
0
18-02-2009, ora 10:28
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Buna, fetelor.
Am fost la control. Mi-a spus ca am anxietate si dispozitie depresiva. Mi-a marit cantitatea de Zyprexa si mi-a dat si Lamotrix. Din pacate, antidepresive nu poate sa imi dea pt ca exista posibilitatea sa trec in manie, cum am mai patit-o Da' scap eu si de asta.
Va pup si cele bune sa se-adune, cele rele sa se spele.
0
18-02-2009, ora 12:37
seroxat 76
Nu este medic/terapeut
seroxat 76
Eram sigura ca o sa fiu desfintata din prima. Nici nu ma asteptam la o alta reactie.

Intram si eu mai des daca gaseam cat de cat intelegere sau cat de cat eram bagata in seama.

Chiar daca nu toate fetele care au TOC nu aceleasi puncte de vedere ca si grupul vostru restrans asta nu inseamna ca trebuie ignorate sau criticate. Credeti ca daca noua acum ne merge bine nu avem aceiasi sensibilitate? Ati impus niste reguli de la care nu vreti sa va abateti si pur si simplu le desfintati pe cele care nu au aceiasi parere.

Ideea nu era ca trebuie sa ne intelegem reciproc??? Pe langa faptul ca avem TOC suntem oameni si cred ca pe langa calitati suntem plini de defecte.

Sunt atatea aspecte ale vietii sociale si personale pe care TOC -ul le desfinteaza. De ce nu vb de ele.

E normal sa vorbesti despre viata personala dar nu astfel incat sa afecteze si pe ceilalti (dar sigur nu aveti cum sa intelegeti). Discutii despre haine de firma, bone, apartamente facute cadou, vacante la Paris.

Ma gandeam ca poate sunt sensiibile si fetele cu TOC care nu au asemenea posibilitati.

Asemenea sensibilitate nu se pune in considerare?
0
18-02-2009, ora 13:01
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Buna Gagici!

Pe unde esti, Seroxat, ca azi am o zi tare proasta cu anxietate nasoala, ganduri un milion si daca vrei, ti le insir pe toate. Nu-mi merg schemele de terapie, ma doare tot corpul, m-am imbracat super dragut da nici asta nu mai conteaza, catelul face pipi in casa si ma gandesc ca daca oare ii transmit starea mea proasta si sufera... si asa am o jale existentiala ca nu stiu bine cine sunt si ce-i cu mine...
Da' n-o sa ti le povestesc. Sunt egoista si-mi tin obsesiile si groaza pentru mine. Na!

Cata, incercai sa te sun ca am fost prin targ toata dimineata si am profitat sa mai dau telefoane la volan.. ca asa mai apuc si eu sa vorbesc cu lumea. Imi pun hands free-eul ca mi-au luat politistii puncte cu lopata de la vorbit la volan ca nesimtita. Cum spumeam, cam in galeata... oi iesi eu la suprafata. E enervant si injust sa-ti fie bine dupa care sa cazi, dar sper ca nu e decat o bucla micuta a pantei crescatoare ce reprezinta pentru mine iesirea din TOC. Spune-mi si ie bancul cu pompa ca nu-l stiu. Cum a fost la terapie? Ma bucur ca puiutul e bine. M-a apucat si pe mine un dor de facut copii... da azi nu-l prea am...

Cris, nu-ti fa griji cu munca. Ai grija de tine cat poti mai bine sa fii super cool la nunta! Sa ne trimiti poze in privat. Scuze, am vrut sa iau azi cartea la mine s-o duc la xerox, ca tot am avut treaba prin oras, dar am uitat. Maine dimineata mi-o leg precum cheia de gat. Sa-mi amitesti tu daca uit din nou, ca tare mi-s cu mintea ocupata cu diverse :-)

Roby, multumesc pentru sustinere. Si eu mi-am spus ca e dragut sa ne povestim si chestii din viata noastra de zi cu zi, avand in vedere ca aici e un spatiu de discutii, nu un site stiintific. Peter Pan e ok, foarte obosit si stresat de problemele firmei lui care nu se mai termina. Se trezeste greu ca si mine, se agata de mine dimineata sa-l mangai... e tare scump cand nu ma enerveaza!!! Plecam vineri in Franta ala parintii lui. Ne intoarcem luni... sper sa ne odihnim si sa rezist tenatiei de a merge la cumparaturi ca-mi sufla rau vantul prin buzunare. Nu stiu ce e Lamotrixul, de Zyprexa am auzit. Antidepresevele precum Prozac, Fevarin, etc se introduc treptat, incepi cu doze mici pana se obisnuieste corpul cu ele si incep sa functioneze. Daca incepi din prima cu doza mare, din cate stiu eu se ridica anxietatea. Eu am luat Prozac, dar mi l-au scos ca n-a mers... Si cu medicamentele astea, e important sa iei ce ti se potriveste. Eu iau acum din cand in cand cate un Rivotril care face parte din caegoria benzo.

Lion, bine ai revenit, fata, ca ne era dor de tine. Asa e cu medicii, o mai dau si-n bara, trebuie sa dai peste unul bun care sa te ajute. Toc neplacut de 1 cm sau 0 iti doresc, si tocuri de gagici cat mai inalte si mai frumoase :-) Si o slujba care sa-ti placa! Keep going cu cautatul ca astachiar ajuta mult sa te ridici. Stai pe creasta de munte si admira lumea. E tare frumoasa! Peter Pan nu cred ca e de pe Marte... sau o fi vreun mutant de pe Marte... Eu cred ca e de printr-o alta galaxie. Catelul e un teckel cu parul lung. Imiplac cateii mici. Cica seamana cu mine :-) E razgaiat, capricios si cu nasul in vant la propriu.

Prozac, pupi si sanatate.
0
18-02-2009, ora 13:12
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Vai, Seroxat, acum chiar ca m-ai dat pe spate. Cred ca va trebui sa-mi scriu toate mizeriile vietii ca sa vezi si tu ca ai loc printre noi. Sa incep cu suferitul de foame cand eram studenta cu bursa in strainatate? Sau suferitul de frig cand eram sudenta la Bucuresti? Sau poate senzatia cumplita pe care o ai cand nu ai bani de pasta de dinti sau deodorant? Care saracie e mai demna de TOC?
0
18-02-2009, ora 13:30
lyss
Nu este medic/terapeut
lyss
buna, fetelor.de mult n-am mai intrat pe-aici sa postez...prefer sa va urmaresc, , din umbra, ,...n-am mai intrat, pentru ca si eu, ca si seroxat, deranjam cand spuneam lucrurilor pe nume...chiar si chestii banale, cata imi baga pumnu-n gura ca sunteti sensibile...pai ce, noi nu suntem?Adevarul este ca nu facem parte din aceiasi clasa sociala...Cu toate ca suntem sensibile toate, cu problemele noastre, cu nenorocita asta de boala...Ne deranjeaza daca avem alte opinii...Nu-i normal fetelor, nu mai fiti asa rele.Rautatea imbolnaveste si urateste sufletul.Lasa-ti pe fiecare sa-si exprime liber opinia, nu-i mai taiati craca.Asa s-a intamplat si cu mine...Si de ce?Ca am spus ceea ce am simtit in acel moment, n-am jignit pe nimeni...Pe urma cand am intrat, nici nu m-ati mai bagat in seama...vorbeam ca proasta singura, voi erati grupul vostru, comunicati intre voi, n-aveati treaba cu, , intrusii, ,.E forumul vostru, cumva?Va apartine in mod exclusiv?Care cum vine si posteaza, trebuie sa gandeasca ca voi, sa fie ca voi, ca sa, , corespunda, , ?Urat, e urat.Mi-am schimbat impresia...Ramaneti singurele dragelor, de fapt, voi asta si doriti, n-are nimeni voie sa va combata, il improscati cu noroi...Multa sanatate si mai putina rautate!
0
18-02-2009, ora 13:58
seroxat 76
Nu este medic/terapeut
seroxat 76
Sophia lasand la o parte ceea ce ai scris,

deci nu ai inteles absolut nimic, probabli ca sunt tampa si nu ma exprim pe intelesul tututror

Imi pare rau ca te simti rau, imi pare rau ca ai obsesii si nu esti bine. Daca ai fi avut rabdare sa ma cunosti mai bine ti-ai fi dat seama ca nu sunt o persoana rea cum de altfel ai afirmat in una din postari.
Iti doresc din suflet sa scapi de groaza prin care treci si prin care am trecut toate caci nu sunt straina de asa ceva. Iti doresc sa gasesti in final doctorul potrivit care iti va prescrie combinatia de medicamente potrivite pentru organismult tau combinata cu o terapie adecvata. Medicamentul sau combinatia de medicamente potrivite pentru organismul tau a trebui sa-si faca efectul in 2, maxim 3 saptamani. Trebuie sa simti ca obsesiile scad in intensitate iar stare de anxietate se amelioreaza. daca nu.

Eu sper ca voi toate care acum nu va simtiti bine sa gasit ceva sa fie ok.
Trebuie sa fie ceva.
Nu am intrebat niciodata doctorul daca exista persoane cu TOC carora sanu li se gaseasca tratamentul adecvat. Daca este asa. Nu mai am cuvinte.
Pot spune ca sunt un caz fericit ca am perioade de liniste si fara obsesii care sa ma macine in mod constant.


Sa speram ca va fii bine pentru toate.
0
18-02-2009, ora 13:58
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Mai sunt nemultumiti de bisericuta pe care o formam unele fete care scriu aici? Spuneti cu totii ce va macina. Poate vom gasi solutii!

Lyss, pe tine ce te-a gasit? Daca te-a rugat Cata sa ai grija la ce scrii din punct de vedere strict al bolii si al medicamentelor, ca uneori ne amaram si mai tare din pricina unor formulari, asta inseamna ca ti s-a bagat pumnul in gura? O si vad pe delicata de Cata cu o manusa de box facand asta. Mai sa fie!

Mai, fetelor, banii n-au legatura cu TOC-ul. Ca daca ar avea, unii s-ar si vindeca. Si nu facem parte din categorii sociale diferite, ci din culturi diferite. In cultura de care vorbesc, oamenii se respecta unii pe altii si, daca sunt sensibili la un anumit subiect, il mentioneaza cu tact. Nu de alta, dar au de-a face cu oameni la fel de sensibili.
0
18-02-2009, ora 14:07
lyss
Nu este medic/terapeut
lyss
Pe unde esti, Seroxat, ca azi am o zi tare proasta cu anxietate nasoala, ganduri un milion si daca vrei, ti le insir pe toate. Nu-mi merg schemele de terapie, ma doare tot corpul, m-am imbracat super dragut da nici asta nu mai conteaza, catelul face pipi in casa si ma gandesc ca daca oare ii transmit starea mea proasta si sufera... si asa am o jale existentiala ca nu stiu bine cine sunt si ce-i cu mine...
Da' n-o sa ti le povestesc. Sunt egoista si-mi tin obsesiile si groaza pentru mine. Na!

Sophie, ce sensibila esti!!!
0
18-02-2009, ora 14:14
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Seroxat, esti un caz fericit daca ti-a mers medicataia atat de rapid si au trecut toate. Mie nu mi-a mers Prozacul si doctorita m-a scos de pe medicatie. Am incredere in ea pentru ca stie ce face, am analizat impreuna toate alternativele.
Da, sunt persoane la care medicatia functioneaza dupa cateva luni sau rezistente la medicamente. TOC se opereaza in anumite cazuri. Se refac nu stiu ce sinapse. Poti verifica asta in literatura de specialitate.
Media anilior care trec pana ca pacientii sa fie diagnosticati cu TOC este de 10. Majoritatea sunt prost diagnosticati si primesc medicatie neadecvata. Eu cred ca esti intr-adevar un caz fericit care a gasit medicul bun si tratamentul potrivit din prima. Mie mi-au luat peste 10 ani sa inteleg ce mi se intampla.

Si-n tot acest timp am muncit, mi-am construit o firma, am facut ceva cu viata mea. Daca imi permit anumite lucruri pe care unii nu si le permit, iau din bani munciti de mine. Si nici eu nu-mi permit, evident, majoritate din lucrurile pe care si le permit altii.

Sanatate. Chiar am treaba, asa ca ma retrag!
0
18-02-2009, ora 14:54
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Seroxat, eu sincer, nu inteleg, care este problema ta???? Ca noi nu vorbim doar de TOC, doar de terapie??? Care este? Sincer nu pricep. Ai o pb cu banii. Sau crezi ca noi ne scaldam in ei? Cine a vorbit mai de vacante la Paris si alte alea? Si chiar daca ar fi vorbit. Ce e rau in asta? Foarte bine, bravo cui poate.
Zi, tu cam ce vrei sa citesti aici chiar ca nu inteleg. Stii tu ce eforturi fac eu sa am bona sau sa merg la terapie sau sa iau medicatie? Habar n-ai, sa ma ierti. Faptul ca am bona si ma duc la terapie nu inseamna ca ma dau banii afara din casa. Sau ca nu muncesc pana imi sar capacele zilnic pentru banii astia. NU ca ar trebui sa ma justific cuiva.
Si da, avem reguli pentru acest subiect, cui nu ii convine, sa se mute. Vezi ca exista si un alt subiect deschis de Pasadi, poate iti place acolo mai mult daca noi suntem duse.
Acum chiar sunt rea dar m-am umplut de nervi.

Da, Lyss, am zis sa avem grija ce vorbim, ce e rau in asta? Chiar nu cred ca am bagat pumnul in gura nimanui, niciodata, cu atat mai putin tie. Pana acum ceva timp era ok si scriai o gramada la subiect, acum ti s-a baga pumnul in gura. Eu chiar nu inteleg ce vreti, sincer.

M-am saturat sa tot am grija de cum vorbesc cu cei din jur cand celorlalti putin le pasa.

Pacat! Chiar ati fi putut sa beneficiati de sprijinul oferit de acest subiect... cred eu. In prostia mea...
0
18-02-2009, ora 15:11
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
Acum ca mi-au mai trecut nervii, sa iti raspund Sophie la intrebare.

La terapie am inceput sa mai facem nitica psihanaliza, ne-am despartit nitel de cbt. Acum am tema sa imi bag in minte niste mesaje care sa ma ajute in pb mele de relatie: sa inlocuiesc intotdeauna "trebuie" cu "vreau", de fiecare data cand vreau sa fac ceva, sa fac, gandind ca sunt un om liber si ca nu ma ingradeste nimic. Ma rog, povestea este lunga, tine de pb din relatia mea cu sotul.
I-am dat si ei sa citeasca cartea lui Penzel si acum m-a chemat la 2 saptamani, o fi de bine?

Bancul cu pompa:

Ramane unu cu masina in pana si in jurul lui camp. In departare vede o luminita si incepe sa se gandeasca: sa ma duc la aia sa imi dea pompa... (si pleaca spre casa) si daca n-au pompa. (si mai merge)... e, nu se poate sa nu aiba, doar e casa de oameni (si merge spre casa respectiva)... si daca zic ca nu ma cunosc si nu imi dau pompa...e, o sa le explic ca e o situatie disperata (si ajunge langa usa)... si daca nu e nimeni acasa... e, tre sa fie ca e lumina aprinsa. (suna)...daca nu vrea sa vorbeasca cu mine...
Se deschide usa, la care omu nostru "auzi ma, ia mai du-te in aia ma'tii cu pompa ta!"
0
18-02-2009, ora 16:18
sophie13
Nu este medic/terapeut
sophie13
Cata, super bancul cu pompa. Il stiam... Descrie bine agitatia data de ganduri :-) Am o durere de cap de-mi plesneste. Ma chinui la un text care sper sa-mi iasa, inaine sa-mi curga creierul din cap. Tocmai ce luai un paracetamol. Al doilea pe ziua de azi. A venit si baiatul de la IT sa conecteze niste treburi... imi zice diverse intr-un limbaj de informatician pe care incearca sa si-l adapteze la cunostintele mele. E amabil baiatul, da ce sa-i faci daca nu stiu?

Ce-a zis tipa de cartea lui Penzel? Apropos, a vorbit cu medicul tau de TOC? Ca parca zicea ea ca n-ar fi asta. Cred ca multe cazuri de Toc sunt greu de prins tocmai din pricina compulsiilor mentale. Mie mi-e drag Penzel ca e primul "cunoscator" de care vorbeste despre boala asta in felul in care o simt eu. Ti-am spus, uneori imi vine sa ma duc in America sa ma internez in clinica lui. Apropos de posibilitatile financiare! Daca alta solutie n-i avea, m-oi duce si-n America. Acolo n-am fost in vacanta. Nu in SUA, ca am fost putin in cea de Sud, in Argentina. A fost o experienta fantastica... Cand am coborat la Buenos Aires am avut sentimentul ca sunt acasa. Lumea super de treaba, minunat! Visul meu e sa merg sa traiesc in America de Sud. Intr-o buna zi...

Prozac, maica, nu ne mai faci un alt capitol ca uite cata am mai scris.

Altfel, daca mai are cineva intrebari/nelamuriri vis-a-vis de posibilitatile mele financiare, va rog sa va mentionati. In functie de cereri, voi face o declaratie de avere precum parlamentarii.
In ce priveste sensibilitatea, n-o pot dovedi prin chitante si contracte.
0
18-02-2009, ora 17:25
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Va invit la un nou capitol, sper din suflet sa fie unul plin de calm
0
28-02-2009, ora 09:53
zzllaa
Nu este medic/terapeut
zzllaa
buna la toti :) si salutare sufar si eu de TOC de 1 luna :X nustiu dar acum va pot zice ca ma simt super ok:)... de cand iau tratamentu nam mai simtit axietatea :D:D dar fac si un tratament naturist... si niste sedinte... caremi fac foarte bine :) am citit toate capitolele voastre :D :* dar mai am o problema insomnia care stie cum scap de ia am facuto de la pastilele de somn cred:(
0
01-03-2009, ora 06:03
cata77
Nu este medic/terapeut
cata77
zzllaa, hai la capitolul 11 ca acolo suntem acum. iti paste-uiesc eu mesajul acolo.
Adaugă un comentariu / răspuns
261 comentarii 1 2 ..... 8 9

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: