contracept m - Oare poate avea acelasi efect ca si anticonceptionalele hormonale?
Buna, intrebarea mea se refera la utilizarea contraceptivului sus-mentionat. Va rog sa+mi spuneti daca este ceva sigur, pana acum am auzit numai de bine, dar ce ma deranjeaza putin este ca de fapt este un fel de dezinfectant-spermicid. Oare poate avea acelasi efect ca si anticonceptionalele hormonale ;
4 comentarii
Contracept m este un contraceptiv local, spermicid. Acest tip de contraceptive nu au nici pe departe eficienta contraceptivelor hormonale(spermicidele au eficienta 60-65% iar contraceptivele orale combinate 99, 9%).
va multumesc mult ca ati fost atat de ferm cu raspunsul, va doresc numai bine.
As mai avea o intrebare. In curand vreau sa raman insarcinata cu al doilea copil. Nu mai iau anticonceptionale din luna februarie. Insa sotul meu se trateaza cu anticoagulant, Sintrom 4 mg, jumatate de pastila pe zi, pt ca anul trecut a avut tromboza venoasa profunda, la 33 de ani, si dupa parerea dr se va trata tot restul vietii. Intrebarea mea se refera la, daca acest anticoagulant are efect negativ asupra calitatii spermei, si inclusiv asupra produsului conceptiei, asupra viitorului copil ???
A doua intrebare ar fi, cam ce analize medicale ar trebui sa efectuez eu, ca posibila mamica ? Va multumesc.
As mai avea o intrebare. In curand vreau sa raman insarcinata cu al doilea copil. Nu mai iau anticonceptionale din luna februarie. Insa sotul meu se trateaza cu anticoagulant, Sintrom 4 mg, jumatate de pastila pe zi, pt ca anul trecut a avut tromboza venoasa profunda, la 33 de ani, si dupa parerea dr se va trata tot restul vietii. Intrebarea mea se refera la, daca acest anticoagulant are efect negativ asupra calitatii spermei, si inclusiv asupra produsului conceptiei, asupra viitorului copil ???
A doua intrebare ar fi, cam ce analize medicale ar trebui sa efectuez eu, ca posibila mamica ? Va multumesc.
va-rog sa-mi spuneti ca in cazul in care dupa un act sexual neprotejat, in maxim 72 de ore iau pastilele de Postinor, si totusi se instaleaza sarcina, astava fi o sarcina normala, sau nu ?
Va rog sa-mi raspundeti si pe intrebarea din 05.06., ca este foarte important. Va multumesc.
Va rog sa-mi raspundeti si pe intrebarea din 05.06., ca este foarte important. Va multumesc.
in cazul in care ai ramas insarcinata medici nu recomanda sa pastrezi copilul pentru ca aceasta pasila contina f multii hormonii. eu fara sa stiu ca am ramas am luat aceasta pastila si nu am putut tine sarcina
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 7E posibil sa-mi intarzie ciclul pentru ca nu am mai luat luna asta anticonceptionale?
- 5anticonceptionalele si efectele lor
- 3ultima pastila
- 10anticonceptionale dupa mine sau merg la medic?
- 7Harmonet.. ciclu menstrual neregulat
- 6anticonceptionalele yasmin - informatii
- 4Din cauza anticonceptionalelor?
- 16Boli favorizate de pilule
- 7duphaston
- 0greseala administrare diane 35
- 8am uitat sa iau 2 pastile
- 5Contraceptive moderne
- 2Este bun anticonceptionalul Artiza?
- 7E normal sa intarzie menstruatia daca ai facut pauza la anticonceptionale?
- 22 luni la rand fara pauza la anticonceptionale
- 9am facut pauza la pastile am avut unele de la care imi era rau
- 4anticonceptionale
- 0Epilepsia si pilulele anticontraceptive
- 10Menstruatie prelungita (Tratament Yasmin)
- 3anticonceptionale luate la ore diferite = sarcina?
Mai multe informații despre: Administrarea contraceptivelor
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
