Interpretare analize GLICEMIE
Bună ziua!De curând mi-am făcut o serie de analize medicale, iar medicul de familie mi-a spus că sunt bune...dar m-am uitat la rezultatul analizei de glicemie şi ceva nu m-i s-a părut în ordine, pentru că rezultatul a ieşit astfel: rezultat/U.M 46 mg/dl iar la valorile biologice de referinţă/U.M scrie 70-115 mg/dl.Din câte înţeleg eu am glicemia scăzută...e vorba de diabet? :-(
3 comentarii
Cautati pe Google Interpretor de analize daca nu gasiti raspuns aici.
Ti-am scris si pe privat dar si aici o sa scriu.
46 este hipoglicemie, deci sub limita minima de 60, range normal este 60-99, daca aveai de la 100 in sus se punea problema de inceput de diabet.
Cu cate ore ai mancat inainte si ce, adica inainte de analiza ? Daca nu s-a gresit analiza, mai repeta odata, dar mai fa una si anume Hemoglobina glicozilata, nu costa mult, ca sa vedem media glicemica pe ultimile 3 luni, daca si a doua iese < 60 si mai ai si simptome nasoale, punem in calcul prezenta unui insulinom.
Dar cred ca a fost eroare, ca altfel te simteai des rau si simteai nevoia des sa mananci dulciuri, nu ai fi avut o greutate normala ci peste normal.
46 este hipoglicemie, deci sub limita minima de 60, range normal este 60-99, daca aveai de la 100 in sus se punea problema de inceput de diabet.
Cu cate ore ai mancat inainte si ce, adica inainte de analiza ? Daca nu s-a gresit analiza, mai repeta odata, dar mai fa una si anume Hemoglobina glicozilata, nu costa mult, ca sa vedem media glicemica pe ultimile 3 luni, daca si a doua iese < 60 si mai ai si simptome nasoale, punem in calcul prezenta unui insulinom.
Dar cred ca a fost eroare, ca altfel te simteai des rau si simteai nevoia des sa mananci dulciuri, nu ai fi avut o greutate normala ci peste normal.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3daca am glicemie 91 si fac avort... raman sterila?
- 9Oferta glucometre
- 2daca glicemia este de 287 ce pericole presupune diabetul?
- 14Despre diabet
- 5este normal ca glicemia sa fie 105mg/dl la un copil de 10 ani?
- 6diabet? La ultimile analize am avut glicemia 111
- 20glicemia buna Hg glicata mare...rog mult lamuriri
- 2aparat de glicemie
- 6diabet de tip II... transpir foarte rau. O fi de la tratament?
- 2Glicemie
- 1nivel de zahar ridicat numai dimineata si seara
- 2Glicemia 148
- 2Suspect diabet!
- 0Recomandare glucometru
- 1glicemie crescuta
- 13Hipoglicemie?
- 7neconcordanta intre hemoglobina glicata si valorile glicemiei
- 1Glicemie in sarcina
- 3Scaderi si cresteri de glicemie Rog Ajutor!
Mai multe informații despre: glicemia
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: