Tensiune 200 f.mare.
Am fost la control cu trimitere la un neurolog, me-a luat și tensiunea o aveam 200, nu trebuia medicul sa-mi dea un medicament dacă tesorturi nu era dereglat și arata așa o tensiune mare? Menționez ca nu am avut nicidata tesiune așa mare o iau zilnic este sub 150 sus.
3 comentarii
Menționez ca am fost la un medic neurolog, la o clinica privata.
Tensiunea mare la o singura masurare nu pune diagnosticul de hipertensiune. Trebuie repetate masuratorile si in alte conditii. Multe persoane au o crestere a tensiunii arteriale atunci cand merg la doctor ("hipertensiune de halat alb").
Pe de alta parte e posibil ca tensiometrul dvs sa nu fie bine calibrat si sa arate valori mai mici.
Totusi, tinand cont de valoarea mare descoperita, neurologul trebuia sa:
1. sa va ia tensiunea din nou, dupa cateva minute, eventual la ambele brate
2. sa va explice ca e o tensiune mare care trebuie urmarita si tratata daca valorile continua sa ramana crescute
3. sa va sugereze o vizita la cardiolog sau la medicul de familie pentru reevaluarea tensiunii arteriale.
Dar nu putea sa va dea tratament dupa o singura masurare a tensiunii.
Sunt totusi curios: de ce va luati tensiunea zilnic daca mereu e in limite normale?
Pe de alta parte e posibil ca tensiometrul dvs sa nu fie bine calibrat si sa arate valori mai mici.
Totusi, tinand cont de valoarea mare descoperita, neurologul trebuia sa:
1. sa va ia tensiunea din nou, dupa cateva minute, eventual la ambele brate
2. sa va explice ca e o tensiune mare care trebuie urmarita si tratata daca valorile continua sa ramana crescute
3. sa va sugereze o vizita la cardiolog sau la medicul de familie pentru reevaluarea tensiunii arteriale.
Dar nu putea sa va dea tratament dupa o singura masurare a tensiunii.
Sunt totusi curios: de ce va luati tensiunea zilnic daca mereu e in limite normale?
Tensiometru este verificat l - am dus la cardiolog, și arata aceleași valori.
Menționez că sunt sub tratament, deaceia iau tensiunea arteriala zilnic sa o țin sub control.
La cardiolog, merg o data la 3 luni.
Menționez că sunt sub tratament, deaceia iau tensiunea arteriala zilnic sa o țin sub control.
La cardiolog, merg o data la 3 luni.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3hipertensiune arteriala
- 4hipertensiune - recomandare cardiolog bun in Bucuresti
- 3hipertensiune arteriala + eruptii cutanate (expunere solara)
- 5HTA la copil de 15 ani
- 3crize de angina pectorala si hipertensiune arteriala
- 4proteinurie si tensiune mare
- 3tensiune mare si palpitatii
- 1Hipertensiune si ametieala
- 1Am tensiunea crescuta
- 1Tensiune mare
- 3Frica de halat alb
- 0Rog opinii
- 0Probleme cu tensiunea
- 0Tratament
- 0Posibile probleme cu glandele adrenale / suprarenale ?
- 2Ars cu bricheta deasupra capului
- 1Sora mea are probleme de sanatate si nu se stie de la ce, va rog sa ma ajutati!
- 1Tensiune mare dimineata la trezire
- 10Cardio
Mai multe informații despre: Hipertensiunea arteriala (HTA) Hipertensiunea hipertensiunea de halat alb
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
- Hipertensiunea intracraniana
- Hipertensiunea pulmonara
- Hipertensiunea portala
- Hipertensiunea arteriala (HTA)
- Hipertensiunea indusa de sarcina - Preeclampsia si eclampsia
- Boala cardiaca hipertensiva
- Hipertensiunea arteriala la copil
- Hipertensiunea de halat alb (sindromul de halat alb)
- Hipertensiunea arterială secundară de cauză endocrină
- Hipertensiunea arterială la gravidă
- Inhibitorii enzimei de conversie (IECA)
- Dieta in hipertensiunea arteriala
- Alimentele cu multă sare și efectul lor asupra sănătății
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
