Posibile probleme cu glandele adrenale / suprarenale ?

27-08-2020
Andi336517
Nu este medic/terapeut
Andi336517
Buna ziua,

Daca ma puteti ajuta cu un sfat v-as fi recunoscator.

In urma cu aproape 3 ani aveam pusee de tahicardie si tensiune (extremele au fost puls 150 sau tensiune 19). Eu sunt mai panicos, dar nu mi se pareau normale aceste pusee.
Dupa cateva vizite la urgente, si investigatii amanuntite (inclusiv angiografie) mi s-a prescris bisoprolol 3.75mg.
Mi-am facut si in tara diverse analize si nu se evidentia nimic...eram extrem de confuz.
2 ani de zile am fost ok (mici probleme probabil de la reactii adverse de la bisoprolol).

Recent, la o vizita la medicul de familie in care ma plangeam de oboseala accentuata, mi s-a zis sa las prostiile si sa opresc bisoprolol (care intre timp l-am scazut la 1.25 mg) fara alt inlocuitor zicandu-mi ca analizele recente de acum 6-7 luni sunt ok.

Primele 2 zile fara bisoprolol a fost ok, in a -3-a pulsul in repaos 100, in a 4-a zi 125-130 in medie cu pusee de 140. Ma simteam ca si cum am perfuzii cu redbull, imi venea sa fug pe campii sau sa merg in club. Eram extrem de agitat.
Doctorul de familie mi-a zis sa ma gandesc de 5 ori inainte sa mai merg la urgente avand in vedere istoricul si ca analizele recente sunt ok, asa ca am stat cuminte acasa cu puls in medie de 130.

Dupa o noua discutie cu doctorul de familie mi s-a recomandat sa reiau bisoprolol si sa facem un review in 2 sapt sa vedem cum mai sunt. Acum cateva luni ii sugeram ca poate am avut tahicardie in urma cu 2 ani de la probleme cu glandele adrenale / suprarenale si mi-a zis ca sunt extrem de rare cazurile si nu crede.

Ma puteti ajuta cu o parere / sfat ?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.