Tulburare anxioasa si atacuri de panica
Bună! Am 18 ani, o viata familiala nu tocmai buna, dar pe care o accept cu usurinta.
De o luna ma confrunt cu atacuri de panica si ganduri care nu imi dau pace.
Primul atac de panica a aparut din senin, in momentul in care ma pusesem sa dorm. Eram linistita, deci este inexplicabil care a fost cauza aparitiei acestuia.
Am ajuns la urgente, iar medicii mi-au spus ca e tahicardie si ar trebui tratata urgent. M-au speriat spunandu-mi ca as putea sa mor in orice moment.
Am mai avut un atac de panica destul de grav, ajungand din nou la urgente. Alti medici mi-au spus ca este doar lipsa de calciu si nimic grav. (Am facut doua EKG-uri).
Am consultat apoi cardiologul, acesta spunandu-mi ca nu e nimic in neregula cu inima.
Am fost apoi la psihiatru. Am fost diagnosticata cu tulburari anxioase si atacuri de panica. Mi s-a prescris tratament cu Serlift dar nu ma simteam deloc bine. Am schimbat psihiatrul care mi-a prescris Xanax si Arketis.
In principiu ma simt bine dupa ele. Le iau seara pentru ca ma fac sa ma simt moleșită si obosita. Atacurile de panica s-au redus si cand apar, dispar foarte repede. Dar le iau abia de 5 zile. Doctorul a spus ca efectul si-l vor face abia dupa 2 saptamani. Care va fi efectul? Nu stiu la ce sa ma astept si ma sperie gandul acesta.
Mentionez ca merg si la psiholog.
Multumesc anticipat!
De o luna ma confrunt cu atacuri de panica si ganduri care nu imi dau pace.
Primul atac de panica a aparut din senin, in momentul in care ma pusesem sa dorm. Eram linistita, deci este inexplicabil care a fost cauza aparitiei acestuia.
Am ajuns la urgente, iar medicii mi-au spus ca e tahicardie si ar trebui tratata urgent. M-au speriat spunandu-mi ca as putea sa mor in orice moment.
Am mai avut un atac de panica destul de grav, ajungand din nou la urgente. Alti medici mi-au spus ca este doar lipsa de calciu si nimic grav. (Am facut doua EKG-uri).
Am consultat apoi cardiologul, acesta spunandu-mi ca nu e nimic in neregula cu inima.
Am fost apoi la psihiatru. Am fost diagnosticata cu tulburari anxioase si atacuri de panica. Mi s-a prescris tratament cu Serlift dar nu ma simteam deloc bine. Am schimbat psihiatrul care mi-a prescris Xanax si Arketis.
In principiu ma simt bine dupa ele. Le iau seara pentru ca ma fac sa ma simt moleșită si obosita. Atacurile de panica s-au redus si cand apar, dispar foarte repede. Dar le iau abia de 5 zile. Doctorul a spus ca efectul si-l vor face abia dupa 2 saptamani. Care va fi efectul? Nu stiu la ce sa ma astept si ma sperie gandul acesta.
Mentionez ca merg si la psiholog.
Multumesc anticipat!
2 comentarii
Efectul, adica sa nu iti mai apara atacurile de panica.
Da, te poti astepta la scaderea simptomelor. Dar psihologul unde mergi iti poate raspunde la toate aceste intrebari. E foarte bine ca urmezi ambele tratamente in paralel: psihiatrie-psihologie. Cu incredere si rabdare, veti obtine rezultate. Corpul se adapteaza la medicamente, deci acorda-i timp. Probabil ca vei primi Xanax pt maxim o luna, dupa care ti-l va schimba, pt ca nu se da pe termen lung. Pt moment, probabil ca a fost solutia cea mai buna. Discuta si cu psihiatrul orice nelamurire ai avea.
Sanatate!
Sanatate!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 32atac de panica - infromatii
- 3atacul de panica, frica de anestezie
- 2Remediu natural - stres si cateodata atacuri de panica
- 2sunt studenta in ultimul an si nu mai pot sa invat
- 28atacuri de panica - tratament de 7 ani
- 25Atac de panica? Anxietate?
- 6Atac de panica (acum 2 ani).. Au inceput palpitatii, amorteli, intepaturi in partea stanga
- 20Care este cel mai bun medicament pentru atacul de panica
- 10sa-mi spuna cineva.. unde sa ma duc?
- 7Am fumat acum 8luni o chestie naspa
- 3Atacuri de panica, anxietate severa si frica de schizofrenie va rog...
- 13Cum sa scap de gandurile eronate si urate?Problema
- 8Stare de anxietate, frica, panica
- 8atacuri de panica, alergie sau lipsa de calciu
- 2Neurologie>Echilibru
- 11Tulburări anxioase și atacuri de panica. Ajutor
- 3Atacuri de panica, anxietate, depresie
- 2Buna, siptome ciudata care ma sperie.. imi amorteste fata am un discinfort pe partea stanga la inima
- 2Atac de panica.
- 1Anxietate
Mai multe informații despre: Atacurile de panica
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
