Nev Displazic (alunita cu aspect neobisnuit)
Buna ziua,
Ma numesc Alex si am 31 de ani.
Inca de la nastere am avut o alunita atipica pe spate.
In urma cu 1 an am fost pentru prima oara la dermatologc sa o observe si mi a zis ca la momentul ala nu este necesar sa o scot, dar e nevoie sa o tinem sub supraveghere.
Acum 1 saptamana am fost din nou la acelasi medic si mi a facut o dermatoscopie si mi a spus ca de data asta nu i se mai pare asa ok si ca mi ar recomanda s o scot prin excizie si sa o trimit la biopsie.
Atasez pozele de la dermatoscop + cele facute cu aparatul foto normal:
https://i.postimg.cc/CL4tRyg6/48420461-368238103935496-8257819807680823296-n.jpg
https://i.postimg.cc/GhRV3LZy/48420919-748815548850338-245231384082251776-n.jpg
https://i.postimg.cc/bYk4jDFP/48407633-843461096005898-4701791795187548160-n.jpg
Acum urmeaza intrebarile:
1) Cat de justificata excizia ? si daca da, cat de importanta este experienta medicului care o executa ? din ce am vazut nu este catalogata ca o operatie complicata. Exista riscul ca excizia ei sa faca mai mult rau decat bine ? la modul ca sa nu fie scos suficient de mult tesut de siguranta ? pot solicita sa se scoata mai mult ca sa avem o marja de eroare mai mare ? (partea estetica nu ma intereseaza deoarece este localizata pe spate)
2) Din pacate trebuie sa plec in doar 12 zile catre UK (am semnat un contract de munca acolo) si voi fi asigurat medical acolo. Problema este ca din ce am citit dureaza 3-4 luni pana cand voi putea face o astfel de interventie in baza asigurarii de sanatate doarece dureaza pana cand voi introduce in sistem. Cat de mult inseamna 4 luni in materie de evolutie a acestei probleme in ideea in care Doamne fereste ar fi o alunita "rea".
- am vrut sa fac excizia pana plec insa nu stiu cat de repede se va vindeca rana si va trebui sa car bagajele prin aeroport si diverse lucruri, din cate stiu se recomanda sa nu faci efort dupa o operatie de genul pentru a se inchide rana, asa ca as opta sa o fac in cateva luni cand va fi totul ok.
Sarbatori fericite va doresc si va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.
Ma numesc Alex si am 31 de ani.
Inca de la nastere am avut o alunita atipica pe spate.
In urma cu 1 an am fost pentru prima oara la dermatologc sa o observe si mi a zis ca la momentul ala nu este necesar sa o scot, dar e nevoie sa o tinem sub supraveghere.
Acum 1 saptamana am fost din nou la acelasi medic si mi a facut o dermatoscopie si mi a spus ca de data asta nu i se mai pare asa ok si ca mi ar recomanda s o scot prin excizie si sa o trimit la biopsie.
Atasez pozele de la dermatoscop + cele facute cu aparatul foto normal:
https://i.postimg.cc/CL4tRyg6/48420461-368238103935496-8257819807680823296-n.jpg
https://i.postimg.cc/GhRV3LZy/48420919-748815548850338-245231384082251776-n.jpg
https://i.postimg.cc/bYk4jDFP/48407633-843461096005898-4701791795187548160-n.jpg
Acum urmeaza intrebarile:
1) Cat de justificata excizia ? si daca da, cat de importanta este experienta medicului care o executa ? din ce am vazut nu este catalogata ca o operatie complicata. Exista riscul ca excizia ei sa faca mai mult rau decat bine ? la modul ca sa nu fie scos suficient de mult tesut de siguranta ? pot solicita sa se scoata mai mult ca sa avem o marja de eroare mai mare ? (partea estetica nu ma intereseaza deoarece este localizata pe spate)
2) Din pacate trebuie sa plec in doar 12 zile catre UK (am semnat un contract de munca acolo) si voi fi asigurat medical acolo. Problema este ca din ce am citit dureaza 3-4 luni pana cand voi putea face o astfel de interventie in baza asigurarii de sanatate doarece dureaza pana cand voi introduce in sistem. Cat de mult inseamna 4 luni in materie de evolutie a acestei probleme in ideea in care Doamne fereste ar fi o alunita "rea".
- am vrut sa fac excizia pana plec insa nu stiu cat de repede se va vindeca rana si va trebui sa car bagajele prin aeroport si diverse lucruri, din cate stiu se recomanda sa nu faci efort dupa o operatie de genul pentru a se inchide rana, asa ca as opta sa o fac in cateva luni cand va fi totul ok.
Sarbatori fericite va doresc si va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.
1 comentarii
Buna ziua,
Faceti o dermatoscopie fotofinder sau Molemax care permite o urmarire mult mai corecta a nevului.Puteti cere parerea unui alt medic. Diagnosticul nu se poate stabili pe baza fotografiilor dvs.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
Faceti o dermatoscopie fotofinder sau Molemax care permite o urmarire mult mai corecta a nevului.Puteti cere parerea unui alt medic. Diagnosticul nu se poate stabili pe baza fotografiilor dvs.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 1melanom, dupa ce observasem o modificare a unei alunite
- 3nevi (alunite)
- 5alunita rupta
- 3un fel de alunite pe penis
- 3alunite in zona genitala
- 15pete pe corp
- 2alunita rosie
- 4cauterizare dupa ce mi-a rupt alunita
- 1Coaja de la alunita
- 0Am alunite si as vrea sa le elimin din motive pur estetice
- 0Alunita piramida nazala
- 1Alunita excizata - imunohistochimie
- 1Alunita neregulata intre degetele de la picioare copil
- 1Aluna/neg pe spate
- 2Alunita rupta
- 2Cred ca mi-am rupt o alunita.
- 1Alunita nou aparuta
- 1Alunita
- 3Poate fi vorba de vreun tip de cancer de piele?
Mai multe informații despre: Alunitele
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: