Ajutati ma, va rog !!! nu pot sa scap de atacurile de panica

01-12-2015
Anonim9811
Nu este medic/terapeut
Anonim9811
Am 17 ani si nu pot sa scap de atacurile de panica.. au inceput in vara, au disparut o buna perioada si acum au aparut iar. Am palpitatii, simt ca ma sufoc, am impresia ca o sa mor sau ca o sa mi se intample ceva rau. Nu am vrut sa merg la psihiatru, cum mi s a recomandat.
Poate cineva se mai confrunta cu aceasta problema.. va rog, ajutati ma, vreau sa scap definitiv de starile astea !!
Nu stiu ce sa mai fac, parintii mei spun ca sunt niste prostii si nu ma cred.. nu stiu cum sa fac.. am avut acum cateva zile un atac si cand m am trezit acum din somn, nu ma puteam opri din tremurat. Si am senzatia ca aceste stari apar numai atunci cand simt o durere, de ex o durere de stomac..
Va rog mult, ajutati ma !!
4 comentarii
0
01-12-2015, ora 10:57
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Aceste stari au o cauza, care poate fi abordata prin:
- medicatie, prescrisa de catre un medic psihiatru (va pot recomanda pe cineva de incredere daca sunteti din Bucuresti). Medicatia trateaza simptomele, scazandu-le, astfel incat sa-ti poti relua functionalitatea normala
- psihoterapie, condusa de catre un psihoterapeut atestat, cu care vei descoperi cauzele a ceea ce ti se intampla si solutii de actiune.
In conditiile in care parintii tai refuza sa te asculte poti incerca o discutie cu medicul de familie, poate el/ea te poate ajuta si poti obtine eventual si o trimitere pentru a discuta cu un psihiatru sau psiholog.
Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
01-12-2015, ora 12:42
Anonim9811
Nu este medic/terapeut
Anonim9811
Va multumesc mult ! Daca singura solutie este psihiatrul, o voi face.
Dar parerea dv. care este, domnule doctor ?
Este grav ? Pot scapa definitiv de aceste stari ?
0
01-12-2015, ora 12:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Unii scapa, unii fac tratament si nu au simptome.
0
03-12-2015, ora 17:36
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Sfatul meu este sa stai de vorba cu consilierul scolii, spune-i despre ceea ce simti. Atacurile de panica se pot trata si doar prin psihoterapie. Acestea apar pe fondul unei anxietati. Daca ajungi sa constientizezi cauzele, sa inveti cum sa te relaxezi, sa ai incrdere mai multa in tine, nivelul anxietatii scade si dispar si atacurile de panica.
Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: