Ajutor! Atac Panic, Anxietate si Depresie | Forumul Medical ROmedic

Ajutor! Atac Panic, Anxietate si Depresie

28-05-2016
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Buna ziua

Am hotarat sa postez aici povestea mea deorece am ajuns la capatul puterilor. Am 30 de ani si acum 3 luni am avut primul atac de panica la munca, urmat de inca unul la 2 zile. Evident, am chemat salvarea, am ajuns la spital si toate erau ok, doar ca eu nu ma puteam tine pe picioare si eram f speriata nestiind ce am. Au urmat 2 saptamani cumplite prin doctori, analize, inima, cap, tiroida, sange, plamani, etc..toate fiind bune, mai putin eu care dupa 2 saptamani eram mult mai rau decat in ziua atacului. Am urmat calea unui psiholog care mi-a zis ca am si depresie si de atunci a inceput mai rau calvarul.
Am inceput sa citesc pe acest forum si peste tot de altfel despre boala mea si m-am speriat si mai tare.
Acum, dupa 3 luni in care am avut doar 5 atacuri de panica, zilnic traiesc un cosmar. Pe langa faptul ca zi de zi ma doare pieptul, ma strange gatul mereu sunt si f demoralizata ceea ca ma sperie.Nu mai am putere sa fac nimic, sunt f obosita si ceea c priveste viitorul este destul de sumbru pentru mine.Mereu zic ca am obosit sa ma i lupt sa mai trag si fara speranta
Sunt din provincie, pentru un medic psihiatru bun trebuie sa merg la Bucuresti, privin dintr -o familie cu tata alcolic si mereu am stat in stres de bani de munca de detoate
Acum sunt f demoralizata pentru ca am impresia ca nu o sa imi treaca niciodata starea astea iar eu asa nu vreau sa traiesc, desi nu am avut ganduri de suicid niciodata si sper sa nu am.
Mi e frica sa fac un copil sa nu ma mosteneasca sau doamne fereste alte boli mai grave. Mi e frica de pastile, sa nu imi faca mai mult rau sau, si mai grav sa nu aiba nici un rezultat si sa trebuiasca sa fiu asa mereu.
De atacurile de panica nu mi e frica, le stopez imediat, starea de anxietate zilnica si de oboseala ce o resimt ma aduc in pragul disperarii, ca sa nu mai zic de momentele cand pur si simplu nu mai vad rostul la nimic.
Va rog, daca e cineva care s-a tratat, chiar as avea nevoie de o mica doza de optimism, pentru ca pe acest forum am vazut oameni care sunt depresivi de ani de zile iar acest lucru efectiv ma distrus si mai tare


Va multumesc
436 comentarii 12 ..... 14 15 ÃŽnainte ›
0
28-05-2016, ora 13:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu tratament de la psihiatru cel mai apropiat, nu neaparat din Bucuresti (care e cel mai apropiat de dv. pentru ca trebuie sa tineti legatura cu el lunar) simptomele de depresie, anxietate si atacuri de panica se retrag in 2-4 saptamani. La unii chiar din primele zile de medicatie. Si puteti duce astfel viata normala.
1
28-05-2016, ora 13:54
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Nu prea am incredere in medicii de aici, si sincer mi e frica si de medicamente :(.. Eu ies afara, nu am fobii, doar ca starea psihica si fizica e la pamant, mai ales ca vad atatea persoane pe acest forum care au incercat atatatea tratamente si tot nu s-au vindecat :(
0
28-05-2016, ora 14:06
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Plus ca de la pstile am vazut ca nu s-a vindecat nimeni..sau cel putin nu au mai intrat aici sa zica...:(
Nu ar strica o experienta pozitiva din partea cuiva vindecat..asta daca exista
Oricum, va multumesc Clara pentru raspuns..vad ca sunteti activa pe acest grup de multi ani :)
0
28-05-2016, ora 14:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
5-10 % isi revin complet dupa primul episod cu conditia ca tratamentul sa fie instaurat cat mai curand.
Restul dupa o perioada de tratament de 6 luni, un an, cat considera medicul au remisii. Boala vine si pleaca pentru perioade de luni sau ani. timp in care pacientul functioneaza normal fara nici un fel de pastila.
Multumiti lui Dumnezeu ca exista tratament. Pentru unele boli nu exista tratament nici pentru simptome, darmite de vindecare.
Cine o sa inventeze tratament de vindecare completa a bolilor psihice o sa ia premiul Nobel.

Eu am avut anxietate, cum aveti dv. Am facut tratament 2 ani. Sunt in remisie de 8-9 ani.
Deci, se poate.
0
28-05-2016, ora 14:25
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Da..asa este :) raspunsul Dvs este incurajator..dar pe langa anxietate..pe mine ma sperie f tare starea de depresie..ca nu o sa treaca..iar eu cu ce simt acum chiar nu as vrea sa traiesc :(
0
28-05-2016, ora 14:28
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Ca sa nu va mai spun ca mi e frica sa nu innebunesc, sa fac vreo psihoza sau sa dau in schizofrenie..am atatea frici ca altceva nici nu mai am in cap...plus pesimisul si oboseala si starea de rau permanenta :(
0
28-05-2016, ora 14:31
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Nu luati foarte in serios ce va spune si recomanda Clara, fiindca ea a fost indoctrinata atat de religie cat si de psihiatrie.Psihiatria NU VINDECA tulburarile psihice, ci le tine sub control(nu in toate cazurile) prin sedarea individului cu diferite substante.Cea care poate vindeca cu adevarat este Psihoterapia.De aceea, in cazul tulburarilor psihice se recomanda tratament psihiatric asociat cu sedinte de psihoterapie...

Sfatul meu ar fi sa nu mai cititi absolut deloc despre tulburarile psihice pe forumuri, fiindca observati si dvs ca mai rau va faceti, ci sa apelati cu incredere la psihoterapeuti.Sau poate gasiti pe cineva cu dubla specializare psihiatrie+psihoterapie.
0
28-05-2016, ora 14:38
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Merg la Psiholog.. mi-a facut bine..dar starile sunt permanente si vad ca depresia pur si simplu se agraveaza si nu dispare..de accea m-am gandit sa urmez totusi si un tratament medicamentos macar sa ma puna pe picioare cat de cat :(
0
28-05-2016, ora 14:41
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Da..la un psihoteraput merg care mi a zis clar sa nu mai citesc pe forumuri pentru ca fiecare om este diferit, dar in disperarea mea de a cauta o solutie..o rezolvare la aceasta problema am citit mai peste tot si intr-un final mi am facut curaj si am si detaliat problema mea pentru a putea primi sfaturi de la persoane care s-au confruntat cu asa ceva si au si invins boala :(
0
28-05-2016, ora 14:43
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Cu somnul cum stati, dormiti suficient?Ce fel de alimentatie aveti?Faceti sport?
0
28-05-2016, ora 14:45
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Da stiu..m-am exprimat gresit prima data..este un psihoterapeut..ma ajuta nu zic nu..dar starea mea nu e deloc buna..am simptome fizice care nu ma lasa sa fac mai nimic cu viata mea :(
0
28-05-2016, ora 14:50
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Pai..sport nu prea fac..am incercat dar observand ca nu mi face placere desi in alte dati imi facea, nu am mai practicat sportul..alimentatia..mananc orice..doar o masa pe zi ca nu am pofta de mancare si am slabit mult intr-un timp relativ scurt..iar somnul..c sa zic..adorm pe la 3-4 dimineta pana pe la 12-1 si ma trezesc f obosita si slabita si fara chef de nimic, dar mai devreme nu reusesc sa dorm :(
0
28-05-2016, ora 15:15
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Uneori trebuie sa facem si ce nu ne face placere, mai ales cand vine vorba de sanatatea noastra.Organismul e construit pt a face miscare si nu pt a duce o viata sedentara.Prin faptul ca adormiti atat de tarziu si va treziti tot obosita si fara chef de nimic, organismul va transmite clar ca ceva este in neregula.Incercati sa va schimbati modul de viata, printr-o alimentatie sanatoasa si echilibrata, care sa contina 3 mese pe zi, cea de dimineata fiind cea mai importanta si incercati sa faceti sport in fiecare zi, macar 30 de minute de jogging cu cel putin 3-4 ore inainte de ora la care ati vrea sa mergeti la culcare.Iar ultima masa a zilei, cina, trebuie sa aiba loc cu cel putin 2 ore inainte de culcare.De asemenea, va puteti alege o zi pe saptamana in care sa nu mancati nimic, in care sa postiti(postire intermitenta), fiindca aduce foarte multe beneficii organismului.Abia dupa ce va veti schimba modul de viata, va puteti gandi si la apelarea unui tratament medicamentos, in cazul in care va simtiti la fel de rau.Ideea este sa tratati cauza sau cauzele, si nu simptomele...Cu ajutorul unui tratament psihiatric nu veti face decat sa mascati simptomele, sa aplicati un "bandaj" peste o "rana infectata"...
0
28-05-2016, ora 15:22
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua Bianca86,
In cazul Dumneavoastra conditia de baza este anxietatea. Starea prelungita de anxietate duce in general la dezvoltarea unei conditii secundare-depresia. Este foarte probabil ca tratand anxietatea va trece si starea de depresie. In astfel de situatii se recomanda o combinatie intre tratamentul medicamentos si cel psihoterapeutic. Anxietatea este una dintre conditiile care raspund foarte bine la psihoterapia iar rata de vindecare este foarte mare, dovada fiind nenumaratele cazuri pe care le-am tratat de-alungul anilor. Insa fiecare persoana are o istorie de viata unica si trebuie tratata ca atare. In cazul Dumneavoastra anii in care ati trait intr-o continua stare de "amenintare" au dus la dezvoltarea acestei conditii. Continuati demersul psihoterapeutic caci va da rezultate. Este important insa sa modificati si stilul de viata, caci face parte din schimbare. Succes si incredere.
0
28-05-2016, ora 15:32
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Va multumesc frumos pentru raspunsuri! Continui cu psihoterapia si sper sa ma ajute si tratamentul medicamentos!
Incerc sa mi schimb stilul de viata! Ma voi muta de langa tatal meu care bea intruna si se pare ca de la viata alaturi de el am cedat nervos!
Oricum sunt cu nervi la pamant! Nu mai fac fata la nici o situatie fara sa tremur !
Ma simt intr o situatie fara iesire efectiv ! :((
0
28-05-2016, ora 17:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ideile ca v-ati imbolnavi sau ca ati fi bolnava de o boala grava = simptom de anxietate.
Cedeaza la tratament.
Tratamentul medicamentos (medicamentele antidepresive) trateaza in acelasi timp si anxietatea si depresia.
Veti scapa si de una si de alta.
Daca va permiteti si psihoterapie si sa va indepartati de tata, ar fi excelent !
0
28-05-2016, ora 18:18
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Da..merg la terapie..ajuta..vreau sa plec de acasa..vreau sa incerc pastile..dar cu toate astea mi e foarte frica ca nu va trece starea asta niciodata :((
0
28-05-2016, ora 18:26
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@clara_p: La care tratament medicamentos anume va ceda anxietatea si depresia Biancai? Ce neurotransmitatori s-au defectat la ea?! Fii mai specifica! (sunt intrebari retorice, menite sa iti atraga atentia ca vorbesti prostii)
@Bianca86: Ti se vor prescrie pe rand diferite tratamente medicamentoase, pana se va gasi unul care va functiona la tine.Dar efectele adverse si costul medicamentelor tu le vei suporta, pana se va gasi unul "bun".Iar lista medicamentelor psihiatrice este limitata, si exista probabilitatea sa nu fie nici unul potrivit pt tine.Clara asta nu-ti mai spune...
0
28-05-2016, ora 18:33
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
David..mie mie frica de pastile..si nu sunt adepta lor..dar si clara are dreptate..uneori ne dau un start..sa ne punem pe picioare..ca sa putem urma psihoterapia..mie frica de ele..de sevraj..de efecte adverse..dar si starea mea este fff urata si nu cred ca voi rezista pana sa isi faca efectu psihoterapia :(
Pai asta ziceam David..frica ca nu se va potrivi nici un mendicament sau ca nu va da roade..:(
0
28-05-2016, ora 18:43
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Da, dar pana sa ajungi la acel medicament care sa-ti ofere acel "start", s-ar putea sa te "impiedici" de alte cateva medicamente, si sa-ti fie mai rau.Asta e o realitate foarte des intalnita in psihiatrie, pe care foarte multi evita sa o mentioneze...De aceea psihiatria nu este o stiinta medicala ca toate celelalte, ci este o "ruleta ruseasca".Dar asta nu inseamna ca trebuie sa iti fie frica, sau sa te descurajezi.Trebuie sa incerci toate variantele.Dar, in primul rand, incearca sa identifici si sa corectezi cauza/cauzele, cum am spus si mai sus.
0
28-05-2016, ora 18:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sotul meu sufera de depresie.
Ia o pastila pe zi de Prozac de 20 de ani.
I s-a potrivit din prima tratamentul.
Merge la serviciu.
Nu a avut in 20 de ani nici un fel de efect advers.

Incearca sa nu traiesti intr-o lume imaginara !

@ david90

Imi place noua ta poza de la profil dar tu esti un baiat care nu te tratezi si scoti ineptii de cele mai multe ori.
Refuz sa comunic cu tine. Imi face rau.
0
28-05-2016, ora 18:58
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Offf..de asta imi e frica..sa nu fie nevoie toata viata fe pastile..eu vreau sa fac un copil..vreau sa fii cea de dinainte..nu vreau sa depind toata viata de pastile cand simt ca viata mea abea incepe :((

@david..tu ce boala ai ? Ca ma gandesc ca nimeni nu intra din placere pe acest grup :(
0
28-05-2016, ora 18:59
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@clara_p: Si este sigur, sotul tau, ca efectul nu e placebo?! :))

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4172306/

@Bianca86: Eu sufar de anhedonie si aplatizare afectiva de 6+ ani, pe langa alte simptome mai putin severe, cum ar fi anxietatea, letargia, oboseala cronica, etc.
0
28-05-2016, ora 19:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ david90

Sa stii ca oamenii cu boala psihica ce refuza sa se trateze sunt foarte greu de suportat de societate, nu numai de mine care sunt si mai sensibila pentru ca sunt bolnava. Faci rau prin ceea ce scoti pe gura (in scris).
As vrea sa fiu prietena ta dar cand vad ca aproape toate postarile tale contin ceva rau, ceva in neconcordanta cu realitatea, ma supar si asta nu imi face bine.
0
28-05-2016, ora 19:07
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
@Clara
Nu te supara pe David..suntem diferiti ca oameni si avem pareri diferite !
Pentru mine conteaza foarte mult orice sfat, orice speranta de care sa ma leg!
Mi e frica de pastile dar am zis ca le voi incerca pentru ca nu mai rezist !
Tremur la orice cearta, nu ma mai bucur de nimic, nu mai am speranta si nici putere! Doar cine nu a trait nu intelege asta ! :(
Eu am acceptat boala mea si vreau prin orice mijloace sa o depasesc pentru ca este cumplit ! :((

@Clara
Mai am o nelmaurire..daca ma poti ajuta..de la anxietate si depresie pot sa fac psihoza si schizofrenie? Nu am nici un simptom dar mi e frica rau de acest lucru ! :((
0
28-05-2016, ora 19:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Bianca86

Cat timp va trebui sa iei pastile ca sa te simti om normal, cate remisii vei avea si cat vor dura numai Dumnezeu stie. Poate te vindeci complet de la primul tratament.
Primul pas pe care trebuie sa il faci cu psihologul tau, daca e un om destept e sa ii ceri sa te invete sa iti accepti boala.
Asta amelioreaza boala cu 50 %. Am o boala, ma tratez, ma ingrijesc, fac tot ce pot sa imi fie bine in limitele bolii.
Razvratirea accentueaza anxietatea si agraveaza simptomele bolii.

@ david90

Nu exista nici un efect placebo la ad-uri.
Anul trecut cand sotul meu a incercat sa reduca medicatia la jumatate de pastila a virat iar in depresie.
Si-a reluat tratamentul de baza si merge bine mersi. Cu tratament nu are nici un fel de simptom de depresie.
0
28-05-2016, ora 19:08
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@clara_p: Ti-am oferit mai sus un link catre un articol stiintific recent, pe tema efectului placebo asociat antidepresivelor...Iar asa cum exista efectul placebo, exista si efectul invers, numit nocebo...

Care din noi e mai in neconcordanta cu realitatea?!
0
28-05-2016, ora 19:14
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
@ clara
Psioteraputu zice ca o sa treaca odata c accept situatia care ma adus aici si schimb stilul de viata !
Dar deznadejdea e cumplita sa vad ca nu ma mai atrage nimic, ca nu am putere sa lupt, si ca tremur din orice! Eu nu inteleg de ce si in zilel cand sunt bine psihic si incerc sa ma relaxez si atunci simt o iritare continua si strangere de gat! Apar din senin! Nici la munca nu ma pot duce ! Simt ca nu am stare efectiv!

@david
Sa inteleg ca nu iei pastile? C solutie ai gasit ca si tratament pentru problema ta? :(
1
28-05-2016, ora 19:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Bianca86

0, 00x % fac schizofrenie.
Ideea ca tu o sa faci o boala grava = simptom de anxietate, trece la tratament.

Nu vorbesc cu David pentru ca el indeamna pe toti cei ce intra pe forum sa nu isi faca tratamentul, cu alte cuvinte sa se chinuie cu boala ani si ani, din motive imaginare inventate de el. Cred ca o asemenea atitudine face rau celor ce intra pe forum sa isi gaseasca o rezolvare la problemele lor.

Efectele secundare pot fi asa de ex: iei medicamentul X 4 luni si din a 5-a luna incepi sa ai transpiratii abundente. Te duci la medic ii zici, iti scoate medicamentul X si iti da medicamentul Y. Nu mi se pare cine stie ce.
0
28-05-2016, ora 19:22
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
@ Clara
Da..asa este Clara..eu nu vreau sa stau pe pastile toata viata ! As vrea doar sa urmez un tratament adecvat cat sa ma stabilizeze sa redevin c eram inainte !
Dar toata viata nu doresc! Vreau un copil!

Oricum sunt f incurajatoare mesajele tale ! Sper sa mi nimereasca tratamentu din prima ! Si sper sa isi faca efectu scontat si sa renunt usor la ele ! :(
Sper eu multe dar :((
Adaugă un comentariu / răspuns
436 comentarii 12 ..... 14 15 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul