alunita rupta | Forumul Medical ROmedic

alunita rupta

34 comentarii 1 2
0
11-05-2017, ora 23:28
Dola
Nu este medic/terapeut
Dola
Bună seara, am şi eu o problemă şi o teamă totodată. Am o aluniță pe umăr, o am de când mă ştiu, ideea e că şi-a schimbat culoarea față de cum era când eram mai mică, atunci era maro închis iar acum s-a deschis la culoare. E culoarea pielii iar in jurul smocului de păr a ramas maro, are un smoc mic de fire de păr şi acel smoc s-a cam întărit. Pare mai degrabă o țepuşă înfiptă în aluniță. Am tot pus mâna pe ea şi în ultima vreme mă cam deranjează în timpul somnului când mă întorc, probabil o lovesc fără să vreau. Iar spaima mea este că s-a umflat, mă mănâncă şi dacă pun mâna pe ea mă cam doare, nu rău. Ce e de făcut? E urgent să o scot acuma? Sau mai pot sta 2 luni, în iulie am concediu şi plec la mare. Probabil că dacă o scot acuma nu am voie să mai plec sau să fac plajă. Aş putea să o scot în august? Sau e târziu? Vă rog să mă ajutați cu un răspuns sincer vă rog.
0
07-08-2017, ora 14:20
nume
Nu este medic/terapeut
nume
Buna Dola, cum ai procedat cu alunita? Am si eu una iritata si dureroasa si m-am programat pentru operatie.
0
07-08-2017, ora 15:50
Dola
Nu este medic/terapeut
Dola
Bună, am fost până la urmă la spital, mi le-a monitorizat-o cu o lupă mare şi mi-a spus că le pot scoate că nu sunt periculoase. Aveam două, una pe umăr şi alta mai jos pe spate. În aceeaşi zi mi le-a şi scos. A durat doar 10 minute amândouă. După două săptămâni am fost la scoaterea firelor. Asta a fost tot. Multă sănătate îți doresc.
0
07-08-2017, ora 16:04
nume
Nu este medic/terapeut
nume
Multumesc din suflet pentru raspuns, cred ca ai luat decizia corecta. Stii..si eu am renuntat la un concediu pentru ca sunt foarte ingrijorata cu alunita mea. Ma bucur ca esti bine, multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns
34 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  • Aluniță ruptă
  •