am 17 ani si imi cade foarte mult parul

02-09-2012
LoveFantasSy
Nu este medic/terapeut
LoveFantasSy
Buna seara! Am 17 ani si de ceva vreme imi cade parul foarte mult. Care ar putea fi cauza?
6 comentarii
0
03-09-2012, ora 12:11
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Hormonala, sezoniera, lipsa de vitamine.
Spre sfarsitul verii si toamana multa lume se confrunta cu aceasta problema.
Poti opta pentru un complex de vitamine ori doar pentru Ca, Mg si Zn, toate fiind foarte bune pentru piele si par, in special Zn.
De asemenea poti sa folosesti tratamente pe care le gasesti in farmacii si sunt foarte costisitoare, ori poti incerca ceva naturist ce a dat rezultate multor persoane, si anume usturoiul; il pisezi, faci carari cu pieptanul si masezi cu usturoiul, tot asa carari pe tot scalpul ori atat cat ajungi, la spate e mai greu. Faci asta de cate ori te speli pe cap timp de 2, 3 luni. Si uleiul de ricin este bun insa eu nu l-am incercat.
M-am confruntat cu o cadere masiva de par in urma cu 10 ani si am urmat timp de 4 luni cura cu usturoi, de atunci nu mai stiu ce inseamna caderea parului pana in ziua de azi si am parul lung, aproape pana la mijloc. Reteta o am de la cineva care la fel aproape nu mai avea par, iar in urma tratamentului era de nerecunoscut, parca avea peruca- desi nu avea, evident.
Sper sa functioneze si la tine, bafta!
0
03-09-2012, ora 15:27
LoveFantasSy
Nu este medic/terapeut
LoveFantasSy
Mersi mult pt sfat!
0
03-09-2012, ora 18:04
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Am uitat sa mentionez, lasi usturoiul sa actioneze 30 de minute dupa ce l-ai aplicat, o sa usture putin, dupa care te speli pe cap normal.
0
14-09-2012, ora 02:56
tilaelisa
Nu este medic/terapeut
tilaelisa
eu am auzit ca petrolul este foarte eficient si in plus iti da stralucire incearca dar te previn vreo doua zile o sa miroase
0
25-09-2012, ora 21:24
Oana.R
Nu este medic/terapeut
Oana.R
Buna. Din pacate si eu am parul destul de rar si am incercat o gramada de metode sa rezolv aceasta situatie.. momentan incerc tratamentul cu minoxidil de la Rogaine, varianta pentru femei. Cica rezultatele se observa in 2-3 luni, sper sa functioneze si in cazul meu :)..intre timp folosesc un produs numit Toppik ( e relativ destul de nou la noi dar am vazut ca-n alte tari se foloseste cu succes de ani buni.. eu tot de pe forumuri straine am aflat de existenta lui). E ca un fel de praf (nanoparticule de cheratina mai precis) pe care il aplici pe par, se lipeste de acesta si parul pare mult mai des. In cazul meu functioneaza perfect, nimeni nu-si poate da seama ca am parul rar, nici daca priveste de foarte aproape. Si produsul Rogaine si Toppik le-am comandat de pe internet ca nu se gasesc in farmacii.. de ce oare? Ce parere aveti despre Rogaine?
0
21-03-2016, ora 15:53
pena8
Nu este medic/terapeut
pena8
Si urzica sau mastile pentru par sunt foarte utile pentru stoparea caderii parului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  •