Am luat o pastila yaz cu 8 ore mai tarziu ! Risc de sarcina ?

16-03-2015
maria1023
Nu este medic/terapeut
maria1023
Iau anticonceptionale yaz de 3 luni. Luna aceata la inceput am luat o pastila cu o intarziere de 8 ore, dupa le-am luat pe toate la ora normala. Iar 7 zile dupa am folosit o meoda suplimentara de protectie. Insa la jumatatea blisterului am racit ai am inceput sa iau antibiotic, prietenul meu a terminat in mine de cateva ori, dar asta inainte sa icep sa iau antibiotixe. Sunt ingrijorata. Astazi va trebui sa iau a treia pastila placebo, iar menstruatia nj a aparut. Exista posibilitatea unei sarcini ?
1 comentarii
0
19-03-2015, ora 17:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In principiu cred ca intarzierea menstruatiei dv. provine de la dereglarea hormonala data de utilizarea antibioticelor.

Va puteti face testul de sarcina pentru certitudine.

Pilulele anticonceptionale, pe langa numarul mare de efecte secundare - aveti aici zeci de marturii -

http://forum.romedic.ro/prod/Marturii_despre_anticonceptionale_083575.html

Pilulele anticonceptionale provoaca minim 5 avorturi timpurii la 2-3 ani.

Dupa ce se produce un astfel de avort/avorturi, mama poate face Sindrom post avort care consta in boli psihice: depresie, anxietate, psihoze si pot ajunge chiar la schizofrenie.

Va expuneti in mod nejustificat, fara sa cunoasteti exact consecintele deosebit de grave ale acestor pastile, cele mai nocive din cate s-au inventat vreodata. Nu cred ca va poate obliga partenerul sa inghititi asa ceva.

http://www.adevaruldespreavort.ro/ce-spune-stiinta-medicina/70-socant-pilula-contraceptiva-anticonceptionala-hormonala-este-avortiva-contraceptve-pill-birth-control-pill-hormonal-pill-works-as-an-abortifacient
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sunt însărcinată?
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •