am o durere de ovare pe partea dreapta de cateva luni

29-01-2011
ionelita
Nu este medic/terapeut
ionelita
buna ziua am o durere de ovare pe partea dreapta de cateva luni. A inceput cu dureri dupa contactul sexual mai exact dupa orgasm.Am fost la medicul ginecolog si mi-a dat CIPROBAY-XR, FRAGIL250mgsi ketropofen dar tot degeaba dupa o luna am fost la un ecograf acolo mi-a dat injectabil gentamicina, augumentin no-spa midocalm si indometacin supozitoare si acest tratament a dat gres.As vrea sa stiu pentru ce am fost tratata ca nu am inteles termenii medicali si daca ar fi o anexita ce tratament sa mai iau ca am dureri groaznice{crize} ajutati-ma va rog.
5 comentarii
0
29-01-2011, ora 17:43
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Si eu am problema asta cu anexita pe partea stanga..am luat si antibiotice..si nimic..ultimul a fost doxiciclina ca am fost depistata cu micoplasma si ureaplasma si ma gandeam, ca din cauza asta ma doare, sunt in a 10 zi de antibiotic cu doxi si nimic...ma gandeam sa mai fac o cura de polidin, desi am mai facut..si cam degeaba, si cu ketonal injectabil..probabil s a cronicizat nu stiu ce sa zic...mai trebuie sa consultam alti medici..sau daca stie cineva sa ne zica si noua...
0
29-01-2011, ora 18:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un tratament prin acupunctura, singura sau insotita de homeopatie ar fi solutia de prima alegere. Cu antibioticele sau antiinflamatoarele se obtin rezultate numai pe termen scurt.
0
29-01-2011, ora 19:01
ionelita
Nu este medic/terapeut
ionelita
As vrea sa-i multumesc d-ul doctor pentu sfat.Dar in situatia de fata nu pot sa fac acupultura si homeoterapie ca nu sunt in tara.dar o intrebare mai am pentru dansul daca imi recomanda ceva naturist.
0
30-01-2011, ora 01:09
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Cel mai simplu tratament naturist in anexita este baia cu sare. Se folosesc 2 kg de sare gema la 100 de litri de apa calda. Imersia trebuie sa dureze in jur de 20 de minute. Cel mai bine este sa faca aceste bai in prag de seara, cu 2-4 zile inainte de perioada cu luna plina. Se fac zilnic, timp de 7 zile si se repeta seria timp de trei luni la rand.
Desi este de asteptat sa apara o ameliorare semnificativa, considerati aceasta ca o solutie provizorie, pana ce veti putea urma un tratament prin acupunctura, singurul (cunoscut de mine) care poate duce la vindecarea propriu-zisa in asemenea cazuri.

Observatie: sarea gema se dizolva greu in apa. Se pune sarea intr-o oala cu 6 litri de apa fierbinte (dar nu clocotita), se amesteca, apoi se toarna aceasta saramura in cei 100-150 de litri de apa (in functie de volumul cazii)
0
30-01-2011, ora 22:35
ionelita
Nu este medic/terapeut
ionelita
MULTUMESC MULT DE TOT
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Răceala la ovare
  • Crampe la ovare - ce ar putea fi
  •