am o sangerare nazala de anul trecut | Forumul Medical ROmedic

am o sangerare nazala de anul trecut

25-01-2010
studenta1
Nu este medic/terapeut
studenta1
Buna seara, va salut cu respect din Spania.
Am hipertrofie de cornete, rinita cronica, deviatie de sept moderata, rinoree.In fiecare an sunt racita, nas infundat.Anul trecut pe 23 septembrie mi s-a dat antialergic ebastel forte (ebastina) si spray avamys, desi eu am glaucom congenital Am citit in prospect la efecte secundare, sangerari nazale la 1 din 10 pacienti. Nu mi se mai opreste sangerarea din noiembrie anul trecut si nu stiu ce sa fac.Am fost la orl aici, mi-a dat alt spray, dar nu l-am cumparat, am fost la medicul de familie, mi-a zis ca nu am nimic, dar sangerarea nu se mai opreste.

va multumesc anticipat.
7 comentarii
0
25-01-2010, ora 09:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incearca sa gasesti Tarosin sau alte tab care contin Vit C ( interesc vasele sangvine)
si pui in nas Vit A uleioasa cate 4 pic din 4 in 4ore.. ca sa nu fie uscat in nas.
0
25-01-2010, ora 10:24
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Exista mai multe remedii homeopate care nu au efecte secundare si care pot opri astfel de sangerari mult mai efectiv decat orice alte medicamente.
Se gasesc la orice farmacie care tine remedii homeopate.
Acestea sunt:

1) Millefolium in dilutia 7, 12, sau 15 de 1-3 ori pe zi cate 1-2 granule (Dilutiile se pot numi D, C sau CH adica C15 sau D15 sau CH15, difera de la tara la tara)
sau
2) Cinnamonium in dilutia 7-15 de 1-2 ori pe zi cate 1-2 granule (daca Millefolium nu ajuta)

3) in plus pt. intarirea venelor Phoshorus in dilutia 7-15 odata pe zi, separat de restul pt. cateva zile pana la ameliorare.

Remediile se sug sub limba, nu se inghit.
0
01-02-2010, ora 00:02
pufaky
Nu este medic/terapeut
pufaky
buna ziua.ma numesc andreea si am o problema cu prietenul tau :ii curge sange din nas de foarte mult timp. are si dureri de cap sii sangele ii curge din senin.a avut si ameteli... am consulat un medic orl si ia facut ceva foarte dureros. ia bagat ceva alb sii subtire si brusc in nas... apoi i sa administrat un tratament injectabil... (... nu mai tin minte ce injectii erau). problema este ca nu s-a vindecat. acum este plecat si ii curge de 2 3 zile sange din nas... si de 2 3 ori pe zi... ii curge din nara stanga si ii este si infundata. ce ar trebui sa faca. ce tratament ar trebui sa i se administreze. sau daca se poate sa venim la dumneavostra la cabinet sa il consultati, cand se va intoarce in tara. multumesc foarte frumos domnule doctor. astept un raspuns. multa sanatate
0
01-02-2010, ora 08:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
recomandai acum sa ea Vit C.. sau Tarosin daca gaseste acolo.
si in nas sa administreze Vit A uleioasa.
sa iba grija sa nu consume energizante si acidulate.. care cresc tensiunea arteriala.
daca hotarati sa veniti la consultatie..
0744196583 pentru programare.
0
03-05-2010, ora 15:23
monika_m
Nu este medic/terapeut
monika_m
Buna ziua !
Am si eu o problema cu sangarile nazale.De mica am avut probleme ( acum am 25 ani ) si mi s-a spus ca e din cauza vaselor de sange foarte fragile. Ca si tratament mi s-a dat Tarosin ( am urmat acest tratament cativa ani si nu am mai avut probleme decat la racelile seriose) Problema e de cateva luni bune am iar aceleasi probleme. Aproape zilnic dimineatza, cand ma trezesc, sau chiar si noaptea imi curge din nas. Concluzia trasa de mine este ca ar trebui sa incep tratamentul din nou cu Tarosin. Intrebarea mea este daca inainte trebuie sa consult un doctor ? sau pot incepe direct tratamentul ?
Multumesc.
0
03-05-2010, ora 15:50
monika_m
Nu este medic/terapeut
monika_m
Deasemenea as dori sa aflu care este doza recomandata pe zi si perioada de tratament, multumesc !
0
03-05-2010, ora 16:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tarosin 2 la 8 ore 10- zile
Vit A uleioasa innas.. cate 4-5 pic la 6 ore.
daca nu trece.. tre sa mergi pentru o cauterizare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: