Operatie de deviatie de sept

14-11-2017
Razvan1999
Nu este medic/terapeut
Razvan1999
Joi ( 09.11. 2017 ) m-am operat de deviatie de sept si reducere a cornetelor la doamna doctor Doina Vlaescu din Craiova, in policlinica detinuta de doamna. Anestezie generala, adormit, operatia a durat in jur de o ora, timp in care dna doctor a scos mai multe chestii din nasul meu. Doamna a declarat operatia ca fiind un succes. Am ramas cu mesele acelea in nas pana sambata ( adica cam in jur de 48 ore ) la scoaterea lor a curs putin sange, dar nimic grav. Mi a mai bagat ieri cateva firicele de vata umezite cu o substanta in nas pe care le-am tinut cam 10-15 minute si dupa mi le-a scos din nou. A repetat procedura de vreo 2 3 ori, iar dupa o ora am plecat acasa cu nasul fara nimic in ele, dar foarte foarte infundat. Dureri nu am avut, doar rar, la nas, dureri de maxim 5-6 secunde, suportabile. Am primit tratament, byxtonym xylo pentru desfundarea nasului, pe care sa l folosesc la nevoie si un ulei, rinopanteina, pe care sa l folosesc de 4-5 ori pe zi. Azi am fost iar la control pentru a mi se face toaleta zonei, iar doamna doctor a spus ca este foarte bine. Totusi, am inca nasul infundat, doamna mi-a recomandat sa trag in mine si sa scuip, scuipand o cantitate de sange de fiecare data. Ideea este ca eu am nasul infundat, nu total, dar cam peste 70-80% din el este infundat. Este normal? Ce parere aveti de situatia mea? Va multumesc
1 comentarii
0
16-11-2017, ora 08:46
aureola
Nu este medic/terapeut
aureola
Buna dimineata! Este normal sa ai nasul infundat o perioada.Chiar daca nu se vede, este inca inflamat.Nici n-ai sa-ti dai seama când totul revine la normal, si din proprie experienta, iti spun ca nu o sa mai ai nasul infundat, nici macar când vei fi racit! Sanatate maxima!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  • Deviația de sept - cum o recunoști și când trebuie tratată
  • Deviația de sept: Intervenția chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •