Am si eu niste probleme si as dori sfatul unor medici ginecologi si, sau urologi.

01-12-2007
Maru_19
Nu este medic/terapeut
Maru_19
Sunt o fata de 19ani, virgina. Am menstra de 6ani, iar de atunci am inceput sa am si niste scurgeri vaginale alb-galbuie, iar ciclul il am uneori cu cheaguri (de aprox 2cm diametru). Am fost la ginecolog si pentru scurgeri mi s-a dat sa fac spalaturi cu Tantum Rosa si sa ma ung cu Canasten. Nu au dat nici un rezultat. Pentru cheaguri mi s-a zis ca e ceva normal sa mai am...Insa, de curand(3luni) am inceput sa am mictiune des(cam la 3ore), dar numai ziua, noaptea nu am nimic. Iar cand sar (de ex la sport) nu ma pot abtine si ma scap pe mine (parca sunt un bebelus). Am fost la ginecolog din nou si mi s-a zis ca si sportivii au aceasta problema deci nu am pt ce sa-mi fac griji...pana la urma mi-a facut pentrut prima data si ecograf abdominal sa vad daca nu am ceva la vezica...asa am descoperit ca am uter in retroversie cu contur regulat, are 7.64cm/ 4.28cm. Tot atunci mi s-a dat sa fac si analize: ex sumar de urina si urocultura, insa nu mi-a iesit nimic...si nici la rinichi n-am nimic. As dori sa stiu daca intre aceste probleme este vreo legatura...din cat m-am documentat n-am gasit nimic. Spuneti-mi si mie ce as putea face in continuare si daca exista vreun tratament pentru aceste probleme...?va multumesc anticipat
4 comentarii
0
02-12-2007, ora 00:00
An0nim
Nu este medic/terapeut
An0nim
Buna, am 16 ani si mi-am inceput viatza sexuala de aprox un an, ash vrea un sfat pt ca mi-a intarziat ciclul aproape 2 luni si nu stiu ce sa fac...Am facut un test de sarcina si a iesit negativ, ce sa fac? ! E posibil sa fie din cauza varstei, din cauza ca am o viatza sexuala activa? Va rog ajutati-ma!!
0
02-12-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Pentru Maru_19: ar fi bine sa faci un examen secretie vaginala.In legatura cu cheagurile, poate fi vorba de un dezechilibru hormonal, dar care cu siguranta se va regla singur in timp.Cheagurile sunt normale, mai ales ca nu ti-ai inceput viata sexuala.In legatura cu mictiunea te-as ruga sa-mi spui rezultatele analizelor de sumar de urina si urocultura si daca ti-ai facut hemoleucograma cu formula leucocitara.E important sa-mi spui daca porti pantaloni, fuste etc cu talie joasa si bluze mai scurte.
0
02-12-2007, ora 00:00
Maru_19
Nu este medic/terapeut
Maru_19
Multumesc pentru raspuns.
Am facut si Ex.citobacteriologic secretii vaginale: si mi-a iesit:Frotiu inflamator cu frecvente PMN integre si alterate, izolate si in mici gramezi, hematii izolate, detritus celular, mucus, fibrina. Flora microbiana nespecifica bacilara si lactobacilara. Prezente numeroase elemente miceliene(spori) tip Candida albicans. Absente Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis. Celule epiteliale scuamoase cu aspecte reactive.
Rezultatele hemoleucogramei sunt: WBC-6300, LY-3500, MO-600, GR-2200, LY%- 55.5, MO%- 9.5, GR%- 35.0, RBC-3940000, Hgb-11.4 HCT-37.7%, MCV-VEM:95.6, MCH-HEM- 28.9, MCHC-Chem-30.2, RDW- 14.7, PLT-217000, PCT-0.201%, MPV-9.3, PDW-16.2%, iar rezultatele ex complet de urina sunt: Bilirubina:Negativ, Urobilinogen:Normal, Corpi cetonici-2+, Acid asorbic-1+, Glucoza-Negativ, Proteine-Negativ, Hematii-Negativ, pH-5, Nitriti-Negativ, Leucocite-Negativ, Densitate specifica-1.030, Sediment urinar- frecvent oxalat de calciu.
Port pantaloni, fuste cu talie joasa si bluze scurte, dar numai vara(adica lunile iunie-august), apoi trec la pantaloni cu talie inalta si nu mai port fuste si bluze scurte.
Astept raspunsul dumneavoastra in continuare!
O zi buna!
0
22-06-2009, ora 17:26
iaana
Nu este medic/terapeut
iaana
Am 21 ani iar de un an de zile am descoperit ca am o rana pe col care nu stiu din ce motive a aparut.

Poate din cauza unei micoze, sau poate din cauza antibioticelor folosite pentru acnee sau poate din cauza pastilelor de dupa contact sexula cu ejaculare in interior care le-am luat de doua ori intr-un an..

*Clasificare BPN 1:



Celule epiteriale:

- superficiale: am + la XX

- intermediare : am + la X

- parabazale: am + la XX

Granulocie:am + la XX

Hematii: am + la X

Flora mixta/polimorfa: am + la X

Levuri:filamente: am + la X

CII frecvente cellule epiteriale



*ClasificareBPN2

26.XII.2008

- Numeroase cellule pavimentoase superficiale dispuse izolat si in placarde

- frecvente celule intermediare dispuse izolat si in placarde unele cu nuclei mari, lizati

- prezente placarde de celule endocervicale

- prezenti nuclei demidati, lizati

- polimorfonucleare numeroase integre si lizate

- flora bacilara frecventa

- mucus frecvent

- heamtii prezente

- detritus celular

Frecvente filamente de Candida albicans si frecvente levuri

Frotiu aglomerat celular cu liza celulara

FR B.P.N cl II Fr inflamator

Tratament:

- clotrimazol

- macmiror

- flucovim

- tantum

*ClasificareBPN3

13.01.2009

- Frecvente celule pavimentoase superficiale si itermediare dispuse izolat si in placarde

- frecventi nuclei demidati

- flora bacilara prezenta

- mucus frecvent

- rare levuri

Fr. B.P.N cl II

Tratament:

- polygynax

- meclon

- doxacilina

- tantum

*ClasificareBPN 4.1

19.02.2009

Celule epiteriale:

- superficiale: am + la XX

- intermediare : am + la XX

Endocervicale: am + la X

Granulocie:am + la XX

Flora mixta/polimorfa: am + la X

CII frecvente cellule epiteriale

*ClasificareBPN 4.2

19.02.2009

- Foarte frecvente cellule epiteriale isolate si grupate in placarde

- Foarte frecvente leucocite polimorfonucleare neutrofile

- prezenti lactobacili doederliein

*ClasificareBPN 5



1. Examen parazitologic: Trichonomas - , Levuri - , Micelii - ,



2. Examen bacterioscopic: Fungi - Candida albicans - ,

Microorganisme: - Coci gram pozitiv - ,

- Coci gram negativ - ,

- Diplococi gram negativ -

- Leptothrix - ,

- Gardnerella vaginalis - ,

- bacilul Doderlein + ,

- bacili gram negativ - ,

- bacilli gram pozitiv + ,

Leucocite - PMN + Limfocite ,

3. Imunotest Chlamidii - nu a fost efectuat

4. Examen citologic

a. celule scuamoase :

S(superficiale) + , I(intermediare) + PB(parabazale) + B(bazale) - ,

- fara leziuni intraepiteliale sau neoplazice * ,

- celule scuamoase atipice - de cauza nedeterminata ( ASCUS) - ,

- nu se poate exclude HSIL (ASCH) - ,

- leziune intraepiteliala scumoasa de grad scazut(LSIL) - cuprinde infectie cu HPV/ CINI

- leziune intraepiteliala scumoasa de rang inalt ( HSIL) - cuprinde CIN II/CINII/CIS

- carcinom scumocelular

b. celule glandulare:

b.1. de endocol: + ,

- fara caractere malignitate * ,

- atipice de caz nedeterminat(AGUS) - ,

- adenocarcinoma - ,

b.2. de endometru:

- fara caractere de malignitate: - ,

- adenocarcinoma - ,



c. modificari celulare reactive asociate cu:



inflamatie PMM+ , atrofie cu inflamatie - , iradiere - , leziuni compatibile cu HPV(koilocit) - leziuni compatibile cu infectia herpetica - , metaplazie scumoasa -, microorganisme + ,



Clasificare Papanicolau:

CII (proces inflamator) * ,

Frotiu inflamator fara leziuni

Intrebarea mea este ce ar trebui sa fac tinand caot ca am fost si am facut anlizele la trei medici, unul mi-a dat tratament iar ceilalti doi mi-au recomandat cauterizare.

Sa fac cauterizare? Sa merg la un alt medic? Ce analize sa fac inainte de cauterizare? Ce fel de cauterizare sa aleg crio? Lase? Electro?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •