Am tahicardie?!

28-08-2005
Andraaaaa
Nu este medic/terapeut
Andraaaaa
Buna ziua!Pe data de 3 septembrie 2005 voi implini 15 ani.Sunt nascuta intr-un orasel de munte, dar de un an de zile m-am mutat cu familia la mare din motive materiale.Bunica mea din partea tatalui sufera de probleme cardiace de foarte mult timp.Eu m-am operat de apendicita in luna februarie si de aceea nu am bagat in seama ametelile si tulburarile de vedere, punandu-le pe seama anestezicului.Dar acum doua zile am fost dusa de urgenta la spital cu febra 39 si in crestere.De cand sunt mica am probleme cu amigdalitele si ele au fost vinovate si de aceatsa data. Dna doctor care era atunci de garda mi-a spus un lucru care m-a speriat foarte tare: sunt tahicardica.Am intrebat-o ce inseamna asta si mi-a raspuns sec ca am probleme cu inima.Am cautat pe internet informatii despre aceasta boala, dar nu am gasit nimic care sa ma lamureasca. Asa ca va cer ajutorul.Este posibil ca la 15 ani sa am astfel de probleme?Vreau sa precizez ca ultimul an a fost unul foarte stresant pt mine deoarece mama a nascut inca un copil (e cu 13 ani mai mic) si am avut examenul de capacitate. Este o boala grava? Este posibil sa o fi mostenit de la bunica mea? Va rog sa ma ajutati pentru ca sunt disperata!
4 comentarii
0
28-08-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Tahicardia inseamna ca inima ta bate mai repede decat normal (normal ar fi cam intre 60 - 80 batai/min). Frecventa batailor inimii se poate verifica ascultand cu stetoscopul sau palpand pulsul la o artera apropiata de piele. Cel mai la indemana este artera radiala, care se poate palpa la incheietura mainii (chiar de catre tine) cu degetele de la cealalta mana; este mult mai usor de aratat practic decat de povestit asa ca poti sa-ti rogi medicul de familie sa-ti arate cand mergi la un control.
Tahicardia poate apare in multe boli, precum poate apare si la oamenii normali in conditii de stres sau cand au febra; deci la tine putea sa fie si una din aceste cauze. Pentru a fi sigura trebuie sa-ti verifici singura pulsul (sau sa rogi pe cineva de langa tine s-o faca), asta dupa ce ai invatat corect cum se face. In timp ce numeri pulsatiile care le simti te uiti la ceas si vezi cate batai ai numarat intr-un minut. Incearca sa faci asta in diferite situatii: si cand esti intr-o stare de stres, dar si cand esti relaxata Daca inima ta bate prea repede inclusiv in perioadele cand esti linistita (mai mult de 80 batai/minut) atunci ar trebui sa mergi la control la un cardiolog. Dar dupa cum spuneai si tu: esti cam tanara sa ai tahicardie. Cel mai bine este sa-ti verifici pulsul periodic si atunci vei sti daca ai probleme de acest gen. Dar orice-ar fi, NU intra in panica!
Multa sanata si bafta!
0
28-08-2005, ora 00:00
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
Nu cred ca esti tahicardica Andra. Era normal sa ai frecventa cardiaca mare in conditiile alea: adica febra, si poate mai important, speriata. Asta se numeste tahicardie fiziologica.
Asa cum a spus si d-na dr. Mihaela, trebuie sa iti determini frecventa cardiaca in conditii de repaos. Daca este sub 80-90 batai/min nu este tahicardie.
Oricum, ce voiam sa-ti spun: tahicardia in sine nu este o problema prea mare, mai important este sa nu iti faci griji inutile si sa te consumi crezand ca ai diferite boli.

PS: sa faci ceva cu amigdalele alea. Trebuie un tratament complet pentru a scapa de problema. Trebuie sa faci un exudat faringian (e un examen foarte simplu care verifica daca ai microbi in gat) si apoi sa faci un tratament in functie de antibiograma. Dar probabil ai facut deja...
0
22-10-2005, ora 00:00
noade
Nu este medic/terapeut
noade
buna Andra.Legat de amigdalele tale, eu am 22 de ani si in urma cu patru ani mi-am extirpat amigdalele dupa un adevarat traseu de combatant..extirparea e o operatie foarte usoara in principiu insa la mine amigdalita se cronicizase siau aparut foarte multe complicatii..te sfatuiesc sa scapi si tu de ele..ultimii patru ani au fost singurii in care am trait si eu o viata normala, fara pastile si medici in fiecare saptamana..si din cauza excesului de antibiotice se pot produce si alte afectiuni...mult mai neplacute decat o simpla inflamare a amigdalelor
0
18-03-2006, ora 00:00
sweetcristina
Nu este medic/terapeut
sweetcristina
Buna seara!!!De cativa ani ma cam inteapa inima, in diferite situatii (cand ma enervez, cans sunt obosita, fara motiv), iar acum vreo 2 luni am patit ceva care m-a pus pe ganduri!Eram in vacanta, relaxata, ma simteam bine cand am simtit o durere puternica in dreptul inimii, ca un fel de intepatura.Ma intepa atat de tare, nici nu puteam sa respir, cand respiram ma intepa si mai tare, iar bratul stang imi era amortit (mai mult palma nu o mai simteam). Eram palida la fata si cam 20 de minute nu am putut sa ma misc pentru ca, la fiecare miscare ma intepa si mai tare. Mi-e frica sa nu am ceva la inima!!!! Acum 4 ani, in urma unui EKG mi s-a zis ca am Sindromul PR scurt (de tip LGL), dar nici in ziua de azi nu am inteles despre ce e vorba. Tensiunea mea este 10.6 (in general), iar de cateva ori cand mi-am luat pulsul aveam peste 100 batai/minut. (insa nu mi-am mai luat pulsul de cateva luni). Sper ca imi puteti da cateva sfaturi. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: