Am virusul HPV sau nu? Analize cu rezultate contradictorii

28-11-2008
Anab
Nu este medic/terapeut
Anab
Buna ziua,

Ma numesc Ana, am 22 de ani si sunt din Bucuresti. De cand mi-am inceput viata sexuala am fost la doctor regulat, am facut la fiecare 6 luni testul Papanicolau si nu am avut niciodata probleme. Inafara de Candida si niste chisturi pe ovare pe care le-am tratat, nu am mai avut probleme.

Anul acesta doctorita mea a descoperit o rana pe col. Asta a fost la jumatatea lunii mai cand am facut testul PapaN si a iesit categoria I - satisfacator pt celule endocervicale/metaplaziate prezente.

In august am facut o colposcopie si doctorita mi-a spus ca in rana de pe col se afla 2 papiloame, doua excrescente mici si e posibil sa fie HPV.

Am facut testul ADN pt HPV la Cantacuzino, care a sosit la jumatatea lui septembrie si a iesit negativ, HPV absent.

Doctorita a hotarat sa imi faca o electrorezectie ERAD. Pana la operatie am mai facut niste teste - secretie si PapaNicolau care a iesit clasa II - frotoliu de tip inflamator.

Acum o luna am facut ERAD, totul a decurs bine, rana s-a vindecat complet. insa rezultatele biopsiei au dat totul peste cap.

Ieri am primit biopsia care cuprindea urmatoarele: "exocolul prezinta aspete de cervicita foliculara cu leziuni moderate de acantoza si parakeratoza a epitliului de acoperire, realizand aspecte de condilo-papilom plan.
Relativ numeroase KOILOCITE la nivelul straturilor parabazale si intermediare. Asociat se observa leziuni de metaplazie pavimentoasa."

Doctorita, in urma rezultatului, mi-a spus ca am HPV, ceea ce se bate cap in cap cu rezultatul testului ADN.

Una din concluziile biopsiei este: condilopapilom plan al exocervixului dezvoltat pe o infectie HPV.

Acum...pe ce rezultat sa ma bazez? Care are mai multa acuratete? De asemenea, aceste celule koilocite... nu trebuiau sa iasa la testul PapaNIcolau pe care l-am facut cu cateva saptamani inaintea operatiei?

sunt foarte derutata, fiindca nu stiu daca am sau nu HPV. As putea sa repet testul ADN pt HPV...Dar din moment ce rana s-a vindecat... de unde mai poate recolta probe?

De asemenea doctorita mi-a recomandat vaccinul impotriva HPV, dar am foarte multe rezervatii si nu doresc sa il fac.

Ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc pt rabdare, si imi cer scuze daca mesajul meu este prea lung.
3 comentarii
0
10-12-2008, ora 11:16
me_pink
Nu este medic/terapeut
me_pink
Dupa parerea mea, rezultatul biopsiei ar trebui sa fie cel concludent. Totusi iti recomand sa iti refaci testul HPV- genotipare, asta in cazul in care ti se depisteaza o tulpina HPV, sa sti si care din ele. Proba pentru HPV se recolteaza cam ca si cea Pap, deci nu trebuie sa iti faci probleme ca acum daca nu mai ai rana, nu se mai poate. Cu privire la vaccin, eu zic ca pana nu afliii daca ai sau nu HPV, sa nu il faci.
Bafta!. si, sa ne ti la curent!
0
10-12-2008, ora 12:30
Anab
Nu este medic/terapeut
Anab
me_pink, multumesc pentur raspunsul tau. Voi repeta oricum testul HPV. In ceea ce priveste biopsia, nu vreau sa lansez acuzatii, dar cred ca este ceva putred la mijloc, si a fost cumva manipulata, mai ales ca a fost facuta in clinica unde lucreaza doc. mea, si nu a fost trimisa in alta parte. Iar doc. mea a cam insistat sa imi fac acest vaccin desi i-am spus ca nu doresc. Nu imi voi face vaccinul, chiar daca am sau nu HPV, vaccinul nu este o solutie. Multumesc inca o data pt raspuns. am sa va tin la curent.
O zi buna!
0
16-11-2009, ora 12:00
DrAgu
Nu este medic/terapeut
DrAgu
Anab, nu ai specificat daca ai facut testul HPV doar pt tipurile Hi-Risk... Condilomul plan face parte din cele low -risk si asa s-ar explica rezultatul negativ de la HPV...

cum ai rezolvat pana la urma? (vad ca sunt mesaje din 2008, banuiesc ca ai ajuns deja la o concluzie)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.