ameteala, senzatii in 'stomac', senzatii in zona toracica, opriri ale respiratiei

02-06-2013
bubuvali
Nu este medic/terapeut
bubuvali
Salut,
In primul rand vreau sa mentionez ca am 19 ani si ca sunt mult peste masura normalului (ma refer la iesiri, cluburi, calculator..etc)
Dupa o mare petrecere in care am consumat alcool in veselie inclusiv energizante (whisky cu energizant) a 2-a zi pregatit de o noua zi din week cand sa ma dau cu parfum brusc mi s-a taiat respiratia... incredibil, nu am patit asa ceva niciodata... mama era in apropiere, m-am dus i-am zis sa sune direct la 112 si sa cheme salvarea fara sa-i mai dau detalii. in timpul ala inima se juca cu mine, batai neregulata si accentuate.Am zis gata mor, pana aici mi-a fost... a venit si tatal meu repede la noi si le-am explicat atunci ca mi se taie respiratia si inima practic se zbatea sa bata in continuare, tata avand ceva probleme in urma cu inima... atacuri de panica a reusit sa ma calmeze sa ma intind in pat si sa ma concentrez sa repir corect.Cand inima se 'zbatea mai greu' atunci parca mi se taia si mie rasuflarea... am reusit cu greu sa ma calmez si am adormit.A 2-a zi am fost la doctor care mi-a analizat putin inima... toate bune si frumoase.. ca n-am nimic doar o mica usoara rasuflare a inimi... deci nimic de speriat.
Incepand de atunci am atacuri de panica (asa le numesc eu dupa ce m-am documentat putin pe internet) si ma refer la:
- sentimentul de 'detasare de sine'
- ameteli
- parca imi pierd controlul
- senzatii ca respiratia mi se opreste
- inima bate neregulat si TARE (cand vine ora de culcare deja e un chin, adorm doar cand sunt foarte obosit pt a nu mai sta sa ascult bataile inimi)
Am ajuns si la urgente pana la urma, am vrut sa aud cu urechile mele ca nu pot pati nimic chiar si in starea acea... si credeti-ma ca 2 degete mi-au amortit, s-a jucat psihicul cu mine destul de rau... nu ma puteam calma deloc... bun si acolo 1 pastila si ma trimis acasa... practic nu am auzit cu urechile mele ca nu pot pati nimic.

Acum sa va spun ce fac eu:
- calculator de cand ma trezesc
- cluburi si discoteci vineri/sambata
- consum alcool, tigari si ENERGIZANTE (am consumat energizante, cola.. nu prea mai consum acum dar inainte da)
- nu prea fac sport

Vreau si eu sa ma simt ca inainte, sa ma pun in pat si sa nu mai trebuiasca sa ma obosesc sa pot adormi... daca ma pun sa dorm chiar daca sunt obosit (atentie: nu foarte obosit, doar obosit) nu ma pot odihni, inima imi bate tare, pulsul il simt pana si in talpile picioarelor insa este regulat
M-am lasat si de iesiri/plimbari...
In prezent am stari de ameteala, bataile inima accentuale... si inca o chestie care este foarta ciudata... in stomac parca ceva imi opreste respiratia... mai am si senzatii in zona toracica... nu sunt dureri doar niste senzatii (stiu ca la stop cardio-respirator inainte ai dureri.. probabil de aia imi este frica si subconstientul ma 'joaca')

Ce sa fac... si cum sa fac?
Va rog mult de tot, citit si dati 1 sfat ceva... o vorba macar, va multumesc anticipat!
13 comentarii
0
02-06-2013, ora 10:39
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Tot ce aveti de facut este sa adoptati un mod de viata mai sanatos. Nu exista niciun medicament care sa compenseze acest lucru, in cazul dv.
Mai exact, este vorba de un regim mai regulat si mai prudent in ceea ce priveste hrana si somnul, cu evitarea drogurilor. Exista droguri interzise (sau restrictionate) si droguri permise de legislatie. Drogurile permise sunt urmatoarele trei: alcoolul, tutunul si cafeina, iar dv abuzati de toate trei. Daca va permiteti, mergeti la o sala de fitness si folositi in special covorul rulant. Daca nu va permiteti, mersul pe bicicleta sau marsaluitul pot fi de cel mai mare folos. Nu fiti dezamagit daca, la inceput, rezistenta dv va fi dezolant de mica. Cu timpul si prin persistenta, va creste, fenomen pe care il numim "conditionare fizica". Cel mai repede, conditionarea fizica poate fi apreciata dupa doua luni de antrenamente in regim de trei ori pe saptamana, privind in urma de la ce performante ati plecat si la ce ati ajuns.
0
02-06-2013, ora 14:59
bubuvali
Nu este medic/terapeut
bubuvali
Prima data vreau sa va multumesc din suflet ca ati citit si mi-ati dat un raspuns.
Intradevar, alimentatia mea este dezordonata, cateodata nu stiu daca beau 1l de apa la 2 zile... dar daca ati putea sa spuneti de ce am anumite senzatii in zona abdominala, de parca vrea sa ma sufoce.Aici chiar nu am gasit nimic... un sfat ceva

Va multumesc anticipat!
0
02-06-2013, ora 18:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ bubuvali

Daca minunea tine de mai mult de 2 saptamani, inseamna ca ai facut o afectiune care se numeste anxietate cu atacuri de panica. Dar am vazut ca ai fost istetz si te-ai documentat de pe net despre asta.

Ideea ar fi pentru inceput sa urmezi sfaturile domnului dr. Fara alcool, droguri, energizante, nopti pierdute.
Poti incerca sa faci niste sedinte de psihoterapie, vezi daca te ajuta.

Daca nu, ai 2 posibilitati:

a. ori urmezi tratament de la medicul psihiatru care iti va inlatura toate aceste simptome
b. ori duci boala pe picioare, cum se spune.

* daca boala e luata in pripa si administrat tratament, poate remite perioade bune, in sensul ca in aceste perioade nu va mai trebui sa iei medicamente.
0
02-06-2013, ora 19:44
bubuvali
Nu este medic/terapeut
bubuvali
Multumesc clara_p pentru raspuns.
Da, cred ca sufar de anxietate.Deja am avansat, reusesc sa imi stapanesc anumite momente in care psihicul ma incearca.Problema mare ar fii palpitatiile pe care le am de nu ma pot odihni, imi bate inima tare (chiar regulat) si ma gandesc numai cum bate... mai departe stiti raspunsul.
Acum astept sa pot face o programare, am ceva ekg-uri facute chiar si un consult in detalii la inima... totul e bine si frumos.Deja imi afecteaza viata sociala si nu numai... acum pierd noptile aiurea chiar daca stau in pat si incerc sa dorm, trebuie sa fiu foarte obosit sa pot adormi... disper.Am numai stari de oboseala, fara viata... ma distruge
0
02-06-2013, ora 20:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Starile de "fara de viata", oboseala, incapacitatea de a adormi, sunt forme de manifestare ale depresiei. Ti-ar trece cu un antidepresiv. Lasa prejudecatile, pune sanatatea persoanla pe primul plan si mergi totusi sa te vada un medic psihiatru.
0
05-03-2018, ora 22:20
Curiosul93
Nu este medic/terapeut
Curiosul93
Deci, tu ai descris perfect absolut toate starile mele, absolut toate, vad ca acest anunt este din 2013, as dorii sa aflu un raspuns, daca ai reusit sa tratezi aceste simptome si cum, m-ar ajuta foarte mult
0
03-04-2018, ora 12:47
Livmed
Nu este medic/terapeut
Livmed
Despre cum m-am vindecat...
Nu stiu daca ati observat dar tot mai multi oameni in special din orasele mari acuza tot felul de simptome si stari in fata carora medicii sunt neputinciosi.
Ma refer aici la doar cateva dintre acestea: ameteli, dureri de cap, privire incetosata, tiuituri in urechi, lipsa puterii de concentrare, memorare si analiza, tremuraturi ale membrelor, stari de anxietate, dureri fantoma - dureri si stari care apar si dispar si care se localizeaza derutant. Este greu de pus un diagnostic - astfel esti pasat de la un medic la altul si de la o specialitate la alta.
Traim intr-o era in care planeta si mediul inconjurator trec prin mari schimbari iar corpul nostru supus influentelor acestora este tot mai derutat. Echilibrul si "starea de bine" din corpul nostru sunt infleuntate electric, termic, chimic, etc.
Revenind la orasele mari... enumeram cateva elemente care asediaza zilnic organismul nostru: noxele, radiatile electromagnetice, zgomotul, stresul cauzat de agitatia si ritmul de viata dement la care suntem supusi, privarea de adevarata odihna si relaxare, precum si concentratia scazuta de oxigen din mediul urban. In mod special am observat ca persoanele care sunt asezate in "intersectiile" activitatilor intense de lucru sunt in mod special expuse (persoanele "factori de raspundere si decizie", cele care lucreaza cu publicul, cele care folosesc telefoanele mobile intens, presteaza munca de tip "multitasking", etc.)
Este timpul ca sa ne adaptam gandirea si sa-i permitem acesteia o interpretare mai exhaostiva a acestor lucruri. Pe fondul acesta de fragilitate extrema indusa de multele schimbari nu trebuiesc bagatelizati factorii de influenta enumerati.
Dintre toti factorii perturbatori m-am oprit in special asupra la doi si am constatat ca acestia fac diferenta crucial cu privire la "starea de bine." Nici macar nu stiu daca in limba romana exista un sinonim corect (ma gandesc acum la englezescul wellness si nemtescul wohlfühlen)
Pe scurt:
Privarea de adevarata odihna si relaxare si lipsa oxigenului: timpul liber dedicat odihnei si relaxarii este deturnat in favoarea activitatilor si mai mari consumatoare de energie. In timpul liber nu te poti revigora si reincarca energetic in club sau la petreceri - locuri in care corpul tau devine tinta altor factori de atac precum: alcoolul, fumul de tigari, zgomotul, etc.
Timpul de odihna se refera la somn si activitati in mijlocul naturii. Concediul si zilele de odihna sunt "programate" pentru reconditionarea si reconstructia bioenergetica a organismului.
Inlocuieste acest "tratament" cu o deconectare totala de mediul in care existi zilnic, cauta un loc de concediu cat mai aproape de natura si cat mai departe de "civilizatie".
Deconecteaza telefonul, opreste nelipsita muzica din casti, opreste-te din alimentatia nesanatoasa si transforma timpul liber intr-un "festin" de aer liber si natura. Dormi atat cat trebuie, mananca sanatos si fa miscare.
Astfel introduc in discutie lipsa oxigenului. Astazi avem in atmosfera urbana o concentratie de 16-18% oxigen - in timp ce la munte ne apropiem de o medie de 20-22%. Mai are vreun rost sa spunem ca inaintea industrializarii si a defrisarilor iresponsabile planeta avea o medie de 30-35%? Aceasta "hrana" - factor decisiv ne este rapita din in ce mai mult, fapt care duce la "destramarea" si distrugerea tesuturilor vii. Nu este de mirare ca formele de cancer sunt tot mai diverse si mai agresive. Oxigenul este viata!
Concluzie: Odihneste-te, mananca sanatos si cauta un loc in natura cu mult oxigen!
In lipsa oxigenului din mediul urban iti recomand si o "cvasiterapie" cu oxigen. Acesta se gaseste si in cantitati mici in doze sau butelii cu scop de utilizare de tip wellness si sportiv.
Multa sanatate tuturor!
0
03-04-2018, ora 22:37
Adrian BOA
Nu este medic/terapeut
Adrian BOA
Va rog frumos sa ma ajutat i!
Am 33 de ani si lucrez la Londra de 1 an si 7 luni.
De circa 3 luni simt.ca nu mai respir normal. De asemenra, saluvez excessive si cand inghit saliva iar Raman fara ear.
Doctorita de family sune.ca am anxietate si mi-a prescris tablete Citalopram. Dar mi-e frica sa nu fie ce va mai grav.
De 2 or i pe Saptamana merg la Urgenta. Tensiunea, EKG, raze pkamani sunt bune.
0
03-04-2018, ora 23:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De cat timp luati tratamentul cu Citalopram?
0
04-04-2018, ora 00:06
Adrian BOA
Nu este medic/terapeut
Adrian BOA
De 3 luni. De cand au inceput respiratie dificila plus hipersalivatie.
Doctorita de family sune.ca este anxietate. Eu ma tem sa nu fie insuficienta redpiratorie, tumour la creier sau cine stie ce boala ibcurabila.
Tensiunea, EKG sunt bune. De 2 or i pe Saptamana ajung la Urgenta. Si la Urgenta imi spun.ca este anxietate. Dar nu ii cred Caci doar imi masoara tensiunea, EKG, imi asculta pkamani. As vrea sa fac tomografie Dar nu ma lasa.
Este groaznic !
0
04-04-2018, ora 07:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti atunci la medicul psihiatru sa va schimbe tratamentul daca Citalopramul nu face fata.
Ideea de teama fata de o boala mai grava face parte din anxietate.
V-ar prinde bine si niste sedinte de psihoterapie, daca sunt finante.
0
04-04-2018, ora 10:27
Adrian BOA
Nu este medic/terapeut
Adrian BOA
@Clara. Mersi de sfat. Voi merge la General Practitioner (medicul de familie) azi.
Am facut raze la pkamani si sunt bune. Insuficienta redpiratorie se vede la. raze.
Zilnic ma gandesc.ca am fie insuficienta redpiratorie, sau tumour pe undeva. Este groaznic. NU tusesc.
Simt.ca respir greu si o flegma se formeaza Des in spatele nasului.
0
04-04-2018, ora 14:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Scrieti topicul si pe Sectiunea Boli ORL unde raspunde domnul doctor Flueraru Vasile. Va poate da un sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.