Ameteli, senzatie cadere in gol

19-12-2012
CristiCris
Nu este medic/terapeut
CristiCris
Buna, ma numesc Cristi, am 32 de ani si de cateva luni ma confrunt cu niste simptome ciudate care cel mai frecvent se manifesta noaptea dar de ceva timp au inceput si ziua.Noaptea indiferent ca ma uit la televizor, lucrez pe laptop sau incerc sa adorm manifest o senzatie de presiune in spatele capului zona cefei urmata de o senzatie de 'cadere in gol' care dureaza intre 1 si 3 secunde.De cateva zile manifest aceste senzatii si in timpul zilei in pozitie verticala, aceleasi simptome presiune in spatele cefei urmata de o senzatie de cadere in gol si cate odata o usoara inclestare a muschilor de sub mandibula.
Problema e ca de cateva zile au inceput sa fie tot mai dese aceste senzatii.Si ar mai fi ceva ciudat, cand incerc sa adorm chiar in momentul in care atipesc am senzatia ca mi se taie respiratia, simt o puternica lipsa de aer iar cand deschid ochii senzatia disparane, in momentul in care inchid ochii si incerc sa adorm acea senzatie revine.Tensiunea o am normal 120/70, analizele de sange au iesit ok, raze ok, inaltime 176/82kg.
Se mai confrunta cineva cu aceste simptome?
Poate un sfat de la un medic pentru ceva analize suplimentare..?

Multumesc
5 comentarii
0
20-12-2012, ora 11:42
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
(am mai postat acum 1-2 zile..dar-ma voi repeta sI pt tine)
iti voi scrie din propria experienta care...nimeni Nu a "descoperit-o"..
fiind pe la n medici.
asa ca,
citind mult si multe carti (in perioada scurta).
m-am "vindecat" singura:
- am glicemia ffffffff mica..astfel ca mereu, cand am aceleasi stari ca ale tale
beau apa, suc dulce, o bomboana.astea nu-mi lipsesc din poseta oriunde as merge;
- am tensiunea arteriala fffffffff mica..si CE fac? atunci?...beau apa..multa apa...sa NU razi.e f imp ASTA..chiar cand esti la volan (tu zici ca ai 12 cu 7.probabil ca atunci cand te simti..altfel.iti MAI si scade...).
- am fierea (colecistul) ffffff lenes..asa ca, de multe ori ma scol (cand mananc seara :sarmale, carnati, etc.mancare grea)
si vad incetosat!
CE fac?.un colebil pe loc, sau bilichol, un ceai de menta...o bomboana mentolata...si IMEDIAT privirea-mi devine limpede si nu-s chiauna de cap;
- am fost mereu constipata, iesind "afara" o data la 3-4-5 zile..acum consum ceaiuri de la plafar si-s ok;
- am avut SI paraziti intestinali.SI astia-ti dau.unele din aceste simptome descrise...am urmat un tratament in doza unica, la indicatia dr de familie.
Cu o analiza fecale (33 lei) vezi daca ai paraziti intestinali si chiar Helycobacter.si primesti rezultatul in aceeasi zi.
ASADAR,
citind tot ce ti-am scris poti sa te regasesti sau nu,
sa-ti mai faci sau nu acele analize DACA nu le-ai facut
si daca unele se SI confirma, iata.STII ce si cum sa faci.
propunere:
- mananca putin SI des;
- bea multa apa.
- i-a apa cu tine...oriunde.si cand te simti ASA...bea apa.
O seara buna-ti doresc!



Hipotensiunea este termenul medical ce desemneaza o valoare scazuta a tensiunii arteriale (mai putin de 90/60).
Tensiunea arteriala normala este situata de obicei in jurul valorii de 120/80 (sistolica/diastolica).

Nu apa produce hipertensiune.

Dimpotriva!

Ea este tratamentul de urgenta al hipotensivilor, al celor care cad de pe picioare, pentru ca au tensiunea arteriala mica.

In mare masura, ne imbolnavim si pentru faptul ca nu ne preocupam sa avem apa suficienta in organism.

Multe persoane spun: "De ce sa beau apa daca nu mi-e sete?", fara sa stie ca senzatia de sete apare abia dupa ce in corp lipsesc peste trei litri de apa, cand sangele deja are o vascozitate mai crescuta, fapt ce ingreuneaza circulatia in micile arteriole si capilare ce hranesc toate celulele corpului.

Hipertensiunea arterială se defineşte a fi creşterea tensiunii arteriale maxime (sistolice) peste 160 mmHg şi a tensiunii arteriale minime (diastolice) peste 95 mmHg.
Între 140/90 mmHg şi 160/95 mmHg, valorile tensionale indică o hipertensiune de graniţă.

= intrebare: bei suficiente lichide??
0
23-12-2012, ora 14:48
CristiCris
Nu este medic/terapeut
CristiCris
Buna, multumesc pentru acest raspuns.da am facut analize parazitologice care au iesit negative, mineralele sunt ok, calciu ionic si magneziul undeva spre limita inferioara dar in limitele normale, glicemia este si ea in valorile normale...da beau peste 2 litrii de apa pe zi, doar apa/ceaiuri.Din pacate aceste ameteli/senzatii sunt tot mai dese indiferent de faptul ca stau vertical sau orizontal, in miscare sau repaos.Am facut o programare pentru un examen RMN la cap, cam singurul lucru pe care nu l-am facut inca.Sarbatori fericite!
0
21-03-2013, ora 16:24
lylutza
Nu este medic/terapeut
lylutza
Buna. Am aceleasi simptome ca si tine.Te rog sa/mi spui daca ai rezolvat problema si cu ce.
0
18-12-2013, ora 19:03
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
parazitii intestinali nu apar la o singura analiza.
0
07-11-2018, ora 21:41
Ser26
Nu este medic/terapeut
Ser26
Buna ziua!
Stimate domule CristiCris,

De acum 6 luni ma confrunt fix cu aceleasi senzatii..simptome.. ieri am ajuns la urgente, nu mi-a fost atat de rau niciodata. Sunt fumator inrait, putin dezorganizat cu somnul, cu elimentatia, etc.

V-as ramane foaret recunoscator daca imi raspundeti - dupa toti acesti ani care ua trecut - ati postat acest topic in 2012 - daca s-au intensificat - daca s-au diminuat, daca au trecut aceste senzatii, la ce concluzii ati ajuns, daca ati gasit o explicatie, o ameliorare?

Va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •