Ameteli permanente

11-09-2017
Alexa Ioana
Nu este medic/terapeut
Alexa Ioana
Buna, tuturor

Va rog sa ma ajutati cu un sfat daca puteti pentru ca nu mai stiu incotro sa o apuc. Dupa o criza de rinichi din toamna anului trecut am ramas cu o senzatie de ameteala permanenta. senzatie de cald. In ultima luna ameteala s-a intensificat.Obosesc mai usor, simt ca ma misc, dar de fapt stau pe loc...si cel mai insuportabil...nu mai pot sta in picioare mai mult de cateva minute. Vad negru in fata ochilor, ametesc rau si simt nevoia sa ma asez. Mai nou, imi amorteste putin mana stanga si ma inteapa in jurul inimii.
ORL sunt ok, neurologic la fel. Sunt programata la un CT pt cervicala si la un RMN cerebral.. Pana atunci, parerea neurologului este ca am doar anxietate. Mi s-a recomandat Extraveral.
Mai jos, am notat toate investigatiile. Este de departe cea mai stupida stare (ameteala) pe care corpul o suporta.

Am nevoie de un sfat, ce credeti ca poate fi?

*Med interna. La un control de tensiune mi-a gasit tensiunea 14.9, iar la 1min 10.9.
Mi s-a recomandat un holter si 1 Egilok pe zi pana ajung la cardio. Mi-am masurat tensiunea si acasa...daca vin de afara, am tensiunea 12, daca stau in casa am tensiunea 12.
*Neurologic sunt bine,
*cardio sunt ok (mi-a spus doar ca regurgiteaza putin nu am inteles ce, dar nu e nicio problema),
*endocrinologic sunt ok (am avut acum 3 ani valoare la Tsh mai mare cu 0.12 pe care am tratat-o cu Euthyrox. Acum valorile sunt in limite)
*o.r.l consult sunt ok. Mi s-a recomandat un test de auz..nu am inteles prea bine de ce. As fi facut mai degraba un sceening vestibular,
*oftalmo am dioptrii -1.5 ~ -2.dar port lentile in permanenta
*analize sange perfect (colesterol.ca.mg.fe.glicemie.sange)
*nefrologie (o criza de rinichi din iarna trecuta m-a dat peste cap. Am pietre mici de 3mm. Am facut o infectie, am tratat-o cu Ciprinol si Urinex. Am refacut oxalat, citrat si proteina si una din valori era inca mai mare.
*Gasto. Un colon iritabil, pt care trebuie sa iau Normix, Spasmomen si probiotice.
*Ginecologic. Ovare micropolichistice si usoara acnee pe care le pot trata doar cu AC. Am luat Belara de 1 an.
1 comentarii
0
11-09-2017, ora 21:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti sa va evalueze un psiholog clinician sau un psihiatru. Pot fi somatizari de Anxietate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •