Amorteala partea anterioara a coapsei stangi

06-05-2012
ronnie_coleman
Nu este medic/terapeut
ronnie_coleman
Buna ziua,
Ma numesc Alex si am 23 de ani. In luna aprilie-mai 2008 in urma unui RMN am fost diagnosticat cu : hernii intraspongioase in ambele platouri vertebrale de vecinatate la nivelul T10-L3 cu formarea unor zone microgeadice osoase; deshidratare discala L3 cu debord circumferential; minim debord discal foraminal stang L4; protruzie discala L5 mediana. Pe un alt rezultat (cred ca cel al radiografiei) scrie ceva de genu rectitudine coloana lombara, L5 sacralizat, pensare discala L4 si L5 (nu prea inteleg scrisul, mai scrie si altceva, dar doar atat am putut sa descifrez). Acum am inaltimea de 183-185 cm si cam 60kg. Am fost intotdeauna foarte slab. Problemele astea am aparut in urma frecventarii salii de culturism. Dupa anul 2008 am mai mers la antrenamente, dar am avut si multe perioade de pauza cauzate de durerile de spate. Dureri de spate am in fiecare zi, le consider ceva normal, ca facand parte din viata mea. Doar ca de ieri seara simt o amorteala in zona superioara, partea anterioara a coapsei stangi. Nu ma doare, pot sa misc piciorul, amplitudine maxima, doar ca nu mai am aceeasi sensibilitate. Daca ating ambele coapse, pe coapsa stanga simt altfel, nu stiu cum sa explic.ca si cum ar fi amortit. As dori sa stiu daca aceasta amorteala este cauza de problemele la coloana. Daca doriti si alte date despre mine, ma puteti intreba. Alte afectiuni nu am. Acum stau cu frica de a nu fi nevoit sa ma operez. Desi nu cunosc procedurile si ce mai exact se face in urma operatiei, am auzit ca ar fi ultimul lucru la care sa ma gandesc vreodata.
1 comentarii
0
16-05-2012, ora 19:00
ronnie_coleman
Nu este medic/terapeut
ronnie_coleman
Am facut un nou RMN iar rezultatul este urmatorul:
-rectitudinea coloanei lombare
-chiste sacrate S2 - S3 dreapta
-neregularitati ale platourilor vertebrale
-discurile nu depasesc la niciun nivel peretele posterior al corpurilor vertebrale
-maduva din campul de examinare prezinta dimensiuni si semnal normale
Concluzii: Sechele Scheuermann

As vrea sa stiu cat de aproape sau de departe ma prezinta in momentul acesta de o operatie si ce mai exact inseamna acele chiste sacrate. De pe net nu am inteles prea multe, dar cica nu ar necesita operatie, deoarece recidiveaza foarte des si ca ar fi cauza unei infectii in oraganism (acum sper ca am inteles bine).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.