analize bune, stare fizica proasta, va rog sa ma ajutati

23-12-2007
Paranoia
Nu este medic/terapeut
Paranoia
Buna ziua, sper ca macar aici ma poate ajuta cineva. Am 18 ani, si de 2 luni am aproape in ficare zi o subfebrilitate ce variaza intre 37. -37, 5 dar se mentine in general intre 37.-37, 3. In luna noiembrie mi-am facut niste analzie (hematologie, imunologie, biochimie, urina si exodat faringian) toate au iesit bune.Deoarece am continuat sa am starea de subfebrilitate, am continuat investigatiile la sectia de boli infectioase unde (in decembrie) mi s-au facut alte analize, mi s-a facut tabloul sangvin (cred ca asa se numeste)transaminaze, aslo, fibrinogen, vsh, calciu fier, magneziu, exodat faringian. De data aceasta mi-au iesit limfocitele putin crescute 44, 9% (valori normale 13%-44%) si monocitele la fel putin crescute, si mi-au spus ca am in gat streptococ betahemolitic de tip c, in rest celalalte valori au iesit toate normale. Mi s-a dat acum tratament cu claritromicina pentru streptococ si urmeaza sa ma intorc peste 3 sapt pentru a relua analizele. Mentionez ca am exclus posiblitatea tbc ( am facut 2 radiografii la interval de 1 luna, idr, microscopie si cultura pt sputa) mi-au spus ca nu am nimic la plamani, am facut examen orl si nu mi-au gasit nimic, si mentionez de asemenea ca ultimele analize ( cele la care mi-au iesit limfocitele crescute) le-am facut la o saptamana dupa ce mi s-a administrat prima doza din vaccinul anti hepatita B. Credeti ca am motive de ingrijorare? As putea avea hepatita B?(nu mi-am facut testare specifica dar medicul de la infectioase a zis ca exclude posiblitatea deoarece mi-a iesit aslo bun) Este posibil sa iasa limfocitele marite din cauza vaccinului? ( mie mi s-a parut oarecum logic dar nu sunt doctor de aceea va intreb pe dumneavoastra, medicului de la infectioase nu am apucat sa ii spun despre vaccin, se pregatea de concediu)Ma doare splina din cand in cand, as putea avea mononucleoza sau CMV?(alte simptome inafara de durerile ocazionale de splina si subfebrilitate nu am)Ce credeti ca ar trebui sa fac? V-as multumi din suflet daca m-ati ajuta sa-mi raspundeti la intrebari sper sa gasesc macar aici un raspuns. PS. dupa cum probabil ati putut observa sunt un pic paranoica si stresata in general mi s-a spus ca pot sa am o stare subfebrila pe baza de stres si oboseala cronica, d-voastra ce credeti este posibil?(oricum vreau intai sa ma asigur ca nu am altceva mai grav de ordin fizic) Va multumesc anticipat si va felicit pentru munca pe care o faceti aici pe forum, ajutati multe persoane, sistemul avand probleme serioase cu privire la informarea popoluatiei. Cu respect, Adina
4 comentarii
0
26-12-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
O hepatita B este extrem de improbabilă dacă transaminazele au ieşit cum trebuie. De asemenea este improbabil ca limfocitele să fi crescut in urma vaccinării antihepatită B, deoarece intr-o săptămană nu au timp să crească.
in schimb, nu este exclus să fie vorba de o infecţie cu CMV sau mononucleoză.
Poate că un mic număr de analize ţintite (CMV, v. Epstein Barr) o abordare mai naturistă a problemei, un consult homeopatic şi evitarea luării de antibiotice (claritromicină) şi vaccinuri (antihepatită B) fără avizul medicului de familie ar fi măsuri binevenite in cazul dv.
0
02-01-2008, ora 00:00
Paranoia
Nu este medic/terapeut
Paranoia
Va multumesc foarte mult pentru raspuns, vroiam doar sa ma linistesc :) Voi face analize pt CMV si mononucleoza peste doua saptamani si voi reveni cu detalii.
0
01-09-2010, ora 13:57
angelboy
Nu este medic/terapeut
angelboy
Salut! am o stare subfebrila de 2 luni...la inceput a debutat dupa ce am mancat mici a 2a zi mi-au aparut urticarie pe mine, am crezut ca e intoxicatie alim apoi m-am simtit mai rau am tinut regim si am luat antihistaminice degeaba.la o saptamana insa am inceput sa fac febra...37, 4-38 oscilanta...am fost investigat in 6 spitale si dupa 6 saptamani mi s-a descoperit trichineloza! Am inceput sa iau albendazol 2 sapt timp in care temp mea varia... dimineata nu aveam apoi cum ma ridicam din pat crestea la 37 si apoi la 37.6, 7 primele 5 sapt...apoi sub tratament a inceput sa scada pana la 37.2, dupa ce am lasat albendazole a inceput iar sa creasca pana la 37.6 insa f rar atinge aceasta valoare...am luat si azitromicina ca ma durea capu si mi-a scazut la 37.2-4 acum. E posibil sa fie de la trichineloza inca? sa mai fac pana se inkisteaza?sau sa fie altceva...restul analizelor sunt perfecte...singura investigatie care n-am facut-o este colonoscopie pt ca acuz dureri de colon in partea dreapta..insa si alea nu sunt mereu...mai mult pe stress si balonare.daca ma puteti lamuri as fi f recunoscator! Va multumesc anticipat
0
25-09-2010, ora 18:28
ratusca
Nu este medic/terapeut
ratusca
BUna ziua ma numesc Marioara si sunt din Timisoara am citit articolul Doamnei sau Domnisoarei Adina si aproape aceleas probleme le intimpina si fratele meu, Sia facut analize , radigrafii. RMN o serie le-a facut in timisoara si o alta serie in Italia . Intradevar la Timisoara dupa rezultatul analizelor s-a depistat ca are un colon iritat si colesterolul putin marit.A mai avut o interventie chirurgicala la sinusurile frontale una la Timisoara si cea de-a doua in Italia fiindca prima nu a fost o reusita. A luat tratamentul prescris si-a repetat analizele toate analizele i-au iesit bine insa el are starle de nervozitate in permanenta , si se plinge de durei de spate zice ca-i pleaca de jos de la coccis si-i urca pina sus dupa cap si atunci ii da starile de nervozitate Ce ar putea fi si ce investigatii sa ma-i faca
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: