Anticonceptionale Belara fara întrerupere intre fiole

21-05-2015
89Adina
Nu este medic/terapeut
89Adina
Buna tuturor.Scriu in speranţa ca poate cineva ma poate ajuta pt.ca sunt ft.sceptica si speriata acum.Eu am un chist endometriozic si am primit anticonceptionale Microgynon.Cand a fost depistat avea 5 cm..in 3 luni s-a micşorat la 3, 20 iar dupa 5 luni in care am luat in continuare Microgynonul s-a mărit inapoi la 4, 20 cat e acum.Azi am fost la control si mi le-a schimbat in anticonceptionale Belara 3 luni de zile dar fara oprire, adică sa stopez ciclul.Imi este frica ca dupa ce le opresc ce se va intampla cu ciclul meu.Se va deregla total, pot păţi ceva rău?sau dupa oprirea lor va veni normal fara probleme?Mereu faceam pauza de 7 zile intre fiole însă acum spune doctorul sa le iau încontinuu, iar in sept.sa merg la control..daca se micşorează sa continui asa fara întrerupere atata timp cat vreau sa concep bebe anul viitor cand am nunta.Ce parere aveti?sa merg pe mana doctorului?
1 comentarii
0
28-05-2015, ora 16:57
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anticonceptionalele utilizate fara prezervativ provoaca 1-2 avorturi timpurii pe an.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •