Anticonceptionale fara pauza

02-07-2013
emi_magic_7
Nu este medic/terapeut
emi_magic_7
Buna! la inceputul lunii august vreau sa merg in concediu si exact atunci mi se termina folia de anticonceptionale si as vrea sa va intreb daca iau in continuare una dupa alta fara pauza de 7 zile ce se intampla...si daca trebuie sa termin folia inceputa sau pot sa o intrerup dupa ce ma intorc va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns. Va multumesc.
4 comentarii
0
02-07-2013, ora 18:40
aaa24
Nu este medic/terapeut
aaa24
eu am facut de cateva ori chestia asta, tot asa ca mergeam in vacanta sau ca aveam un examen etc. nu stiu exact cat de recomandat e dpdv medical insa. daca unesti foliile, sarind peste pauza nu iti mai vine. o sa-ti vina menstruatia in momentul in care intrerupi a 2 a folie sau cand o termini.
0
03-07-2013, ora 11:20
emi_magic_7
Nu este medic/terapeut
emi_magic_7
Si cum ar trebui sa procedez sa intrerup folia dupa ce ma intorc sau sa o termin... afecteaza intr-un fel protectia daca o intrerup?
0
04-07-2013, ora 11:45
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Protectia nu este influentata de intrerupere, daca ea nu depaseste 7 zile.

Deci, cel mai potrivit este sa intrerupeti cand veniti de la mare. Dupa 7 zile incepeti folie noua. Restul de pilule ramase neconsumate din folia intrerupta pastrati-le, vor fi utile pentru vreo ocazie viitoare.

Toate consideratiile de mai sus sunt valabile pentru anticonceptionale obisnuite, monofazice. Daca folositi, cumva, multifazice e un pic mai complicat.
0
05-07-2013, ora 09:35
emi_magic_7
Nu este medic/terapeut
emi_magic_7
Multumesc frumos pentru raspuns asa voi face dupa ce ma intorc intrerup folia respectiva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •