aproape saptamanal am probleme cu digestia

06-11-2008
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
buna ziua, am 17 ani si as avea o nelamurire daca ma poate ajuta cineva
problema mea este putin delicata si foarte ciudata
de ceva timp am observat ca, aproape saptamanal, am probleme cu digestia, adica seara am gaze, senzatie de balonare, iar a doua zi dimineata ma deranjez la stomac. aceasta stare dureaza doar o zi, nu am dureri sau altceva, si scaunul diareic inceteaza daca beau 1-2 cani de ceai de menta sau iau o pastiluta- nu este necesara decat unasg. Aceste perioade de balonare si diaree le-am avut si anul trecut in toamna si apoi in primavara- in iarna si in vara, cand am fost relaxata nu am avut absolut nicio problema, ceea ce ma face sa ma gandesc k poate fi din cauza stresului, deoarece nu am observat nimik deosebit-sange sau altceva. asta vara, in august am facut o endoscopie digestiva, in urma caruia nu mi s-a descoperit nimik, nici macar ulcer sau gastrita, cum ma gandeam eu. am si o senzatie- uneori mai acuta, ca este nevoie sa casc sau sa oftey k sa imi pot umple plamanii cu aer.analizele de sange- efectuate in toamna au iesit bine, insa mie imi tot este frica sa nu patesc ceva rau, de la un timp am devenit si mai panicoasa, imi este frica din orice. mi s-a dereglat si ciclul menstrual, mi-a intarziat foarte mult.Credeti k pot avea ceva grav - cancer, caci m-am suspectat de toate formele posibile- sau totul este din cauza stresului? Multumesc anticipat
3 comentarii
0
06-11-2008, ora 21:45
se_ma_k
Nu este medic/terapeut
se_ma_k
Draguta, bolile incurabile sunt boli ale sufletului, iar tu esti tanara si banuiesc si plina de viata, deci nu e cazul sa mergi prea departe cu gandul... Probabil ca exista si senzatie de sufocare uneori ceea ce denota ca ai acumulat prea multe ganduri pe care ti-e teama sau refuzi sa le exprimi! Sigur ca stresul care depaseste limita de suportabilitate a organismului actioneaza in mod preponderent asupra sistemului endocrin afectand glanda tiroida( nod in gat), glandele suprarenale(oboseala), pancreasul(secreta enzimele digestive necesare digestiei) si ovarele(dereglari ale menstrei) care sunt tot glande ale ale sistemului endocrin... Deci sa incepem cu inceputul... Asemanam creierul nostru cu un calculator... Daca vom deschide mai multe ferestre(paneluri), se blocheaza... prin urmare trebuie sa invatam sa ne eliberam de balast, de ceea ce nu avem nevoie, analizand fiecare problema ce ne-a afectat, asumandu-ne greselile si invatand din ele, tragem concluziile si inchidem "panelul"... Este forma prin care ne eliberam de stres... Ca tratament iti recomand un antistres natural (complex de vitamine B) pentru relaxare, un complex de acizi grasi nesaturati de tip GLA (specific dereglarilor hormonale), insa problemele vor reveni daca nu tratezi problema din punctde vedere psihologic... Relaxeaza-te si multa sanatate iti doresc!
0
07-11-2008, ora 14:54
ronaldino
Nu este medic/terapeut
ronaldino
ESTE VORBA DE ANXIETATE, RETRAIRE SI DEPRESIE.SIMTI CUM TE APASA CEVA -*





(*modificat de administrator)
0
03-01-2009, ora 20:21
mariazet45
Nu este medic/terapeut
mariazet45
'"ai scapat de sida si ai cancer "? [ sper ca ai sesizat ghilimele] ]AIDA esti paranoica dute la un psiholog esti tanara trebuie sa gandesti pozitiv, iti incepi f bine intrebarea cu am 17 ani trebuie sa te gandesti ca esti f tanara si sanatoasa, cred ca ti s-a dereglat ciclu de la strsi asta care ti-l provoci singura.Sa fii sanatoasa si sarbatori fericite
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea acută
  • De ce apar balonările?
  • Diareea bebelușului
  • Aditivii din dulciuri pot altera structura și funcțiile tubului digestiv
  • MIT: Un digestiv (tăria înainte de masă) îmbunătăţeşte digestia
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  •