Diaree cronica de 4 luni, pe baza stresului si a anxietatii

27-10-2010
Arwe
Nu este medic/terapeut
Arwe
Buna,

Am 35 de ani si am diaree cronica de 4 luni. Initial medicul de familie a pus-o initial pe seama stresului (colon spastic) deoarece am in paralel si o tulburare de anxietate pentru care iau tratament, abia de o luna si ceva mi-a dat trimitere la internist pentru investigatii.

Pe langa diaree mai am si alte probleme:
- dureri musculare
- oboseala cronica
- probleme de precizie si motorica fina + scap des lucruri din maini
- probleme cu caderea parului - de 4-5 luni nu am mai capatat deloc lungime, cade foarte mult, firul e subtire si creste altul nou

Ce investigatii am facut deja:
- sange/bacterii/paraziti in scaun: negativ tot
- teste de sange pentru hormoni tiroidieni, teste uzuale - toate OK
- test de grasime de 3 zile colectand tot scaunul - negativ
- gastroscopie si colonoscopie: a iesit o usoara iritatie pe intestine, insa fara atrofie viloasa, si nu am anticorpi la gluteni;
- test de respiratie pentru intoleranta la lactoza - negativ

Am mai facut test de xiloza ieri, urmeaza sa mai fac CT Scan la intestinul subtire si dr m-a amenintat ca daca nici aici nu iese nimic ma trimite la "Double balloon endoscopy", adica vrea sa imi vada tot intestinul subtire, brrr

Singurul lucru pe care il pot puncta eu este ca am o problema cu laptele (dar totusi testul la intoleranta e negativ!!), caci daca beau lapte sau mananc ceva ce contine lapte pe stomacul gol am o reactie in stomac in mai putin de o ora, urmata de un scaun foarte lichid, uneori crampe.

M-as bucura mult daca cineva are experienta cu acest set de probleme si imi poate sugera ceva. Va multumesc pentru reactii!
5 comentarii
0
28-10-2010, ora 14:28
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, trebuie sa eviti stresul, alimentele care vezi ca-ti produc disconfort, chiar si la 1-2 zile distanta. O intoleranta la lactate tot ai, chiar daca mai mica. Nu stiu daca in Romania se face testul asta, dar pontul meu ar sa descoperi daca ai intoleranta la fructoza! E in mai toate alimentele...medicii gastro de la noi, 99% nici nu au auzit de asta (nu o zic cu repros, e o descoperire mai recenta). De asemenea, ti-ai facut test pentru Helicobacter Pylori? Cum e scaunul? Ai facut bine investigatiile, dar se mai pot face si altele. Acum ce medicatie iei? Esti barbat sau femeie? Trebuie sa gasesti cauza, ca sa elimini efectul. O spune cineva care a avut problemele tale mai bine de 3 ani.
0
10-03-2011, ora 20:24
ram0nyka
Nu este medic/terapeut
ram0nyka
Am mare nevoie de ajutor din partea medicilor gastroenterologi!
Anul trecut am facut o operatie, nu la stomac, dar de cand am iesit din spital m am ales cu o diree infectioasa, aveam scaun cu mucus si era si verde..era clar o infectie, la momentul respectiv am scapat cu enterolactis duo si normix, a fost super ok.
Dupa o perioada nu foarte lunga la o luna doua, cam asa au aparut problemele si anume, dimineata am scaun normal..si pe dupa amiaza am scaun moale..diaree.
nu m am confruntat niciodata cu asa ceva. am mai facut cure de 14 zile cu enterolactis duo, si imi trece pentru o perioada. dar apoi revine, nu stiu in ce conditii..mentionez ca am facut analize la materiile fecale, la institutul victor babes, toate analizele sunt in regula. dar eu tot nu sunt bine, chiar si azi, de dimineata eram in regula, dupa amiza dupa ce am baut un cappucino imediat m a luat durerea de stomac si am avut un episod de diaree..
nu mi pot da seama daca nu cumva am vreun virus. daca nu e ceva la intestine. daca nu cumva e legat de altceva...
va rog...poate ati mai intalnit un asa caz cu scaune alternante pe perioada unei zile. am nevoie de ajutor sa stiu daca pot lua ceva, daca pot face un tratament sa scap de chinul asta care tot apare si reapare.
va multumesc !
0
11-03-2011, ora 15:30
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ecografie ai? Colecistul cum e? Are mare importanta. Da-mi detalii despre analize daca ai, in afara de cele copro, rar am vazut sa i se gaseasca cuiva ceva in aceste cazuri...Pana atunci elimina o saptamana, de tot, orice are lactate. Evita cafeaua, capucino, daca poti.
0
11-03-2011, ora 19:14
ram0nyka
Nu este medic/terapeut
ram0nyka
Multumesc pentru raspuns.
nu, nu am facut ecografie, ecografie la ce? la stomac? s-ar vedea ceva la ecografie?
si nici la colecist nu am facut...
o sa evit o saptamana lactatele, cafea, capuccino...ciocolata...
Deci ar fi de facut o ecografie si analiza la colecist ?
0
11-03-2011, ora 19:53
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, sa-ti faci ecografie abdomen superior, desi poti face si total, nu-i mare diferenta de pret si vezi si rinichi, ovare, toate organele. Nu, stomacul nu se vede la ecograf, pentru asta se face endoscopie, dar cred ca inca nu e cazul. La eco vezi deocamdata ce e de interes. Analiza aparte la colecist nu ai ce face, se vede la ecografie daca e malformat, cu nisip etc. Tinem legatura
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea
  • Diareea acută
  • Stresul are un rol activ în afecțiunile dermatologice inflamatorii
  • Stresul și sistemul imunitar
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Stresul din timpul sarcinii poate afecta dezvoltarea fătului (studiu)
  • O aplicație pe telefon detectează anxietatea și tulburările dispoziționale la adolescenți
  • Stresul la locul de muncă
  • Cum se reactivează virusul herpetic în condiții de stres
  •