Atac vascular cerebral

15-05-2014
dsmihalea
Nu este medic/terapeut
dsmihalea
Buna ziua

Soacra mea are 77 ani si are mai multe probleme de sanatate:tensiune arteriala mare, fibrilatii, arterita si niste probleme la cap pe care nu stiu cum sa le denumesc.
Acum o saptamana a avut un AVC.Am mers la un neurolog si i-a dat PRAMISTAR 600 mg 2/zi si SERMION 30 mg 2/zi pentru diagnosticul:AFAZIE MIXTA SI AVC ISHEMIC.De la medicul de familie are urmatoarele medicamente pe care le ia de multi ani si le ia permanent:
-emanera 20mg 1/zi
-nitropector 20mg 3/zi
-betaserc 24 mg 2/zi
-pentoxiretard 400 mg 3/zi
-aspacardin 2/zi
-perenessa 4 mg 1/zi
-digoxina 0.25 mg 1/zi
-enalapril 10mg 2/zi
-cavinton 10 mg 2/zi
-indapamid 1.5 mg 1/zi
-betalok 100mg 2/zi
-atoris 20 mg-1/zi
-nootropil 400mg 2/zi
-aspenter 75 mg 1/zi
-symbicort320 micrograme-2 pufuri pe zi(pentru o raceala la plamani)

Din spital s-a recomandat de catre medicul psihiatrul de pe sectia de neurologie(pentru ca nu au alt doctor pe sectia de neurologie) Cerebrolisyn 10 ml, 1 fiola pe zi, 10 zile pe luna cu pauza de 21 de zile intre cure, timp de trei luni.
Dr. neurolog de la alt cabinet ne-a recomandat sa face Cerebrolisyn de 10 ml, 10 file pe luna, 1 fiola pe zi cu pauza de 2 luni intre cure.
Dr.de familie ne-a recomandat sa luam Cerebrolisinul in continuare una dupa alta 30 fiole de 10 ml fara pauza intre cure pentru ca sa aiba continuitate tratamentul.
Trei doctori cu trei pareri diferite si nu stiu dupa care sa ma iau.
Am si eu cateva intrebari daca se poate sa imi raspundeti:

-cum se ia Cerebrolisyn ?cate zile pe luna?se face pauza intre ele ?si daca da cate zile?
-cum este mai bine si mai eficient sa administram Cerebrilisyn..intravenos sau intramuscular?
-poate sa ia SERMION si PRAMISTAR impreuna cu medicamentele de la medicul de familie?mai isi fac efectul daca sunt amestecate?sau ii face mai mult rau?

Va multumesc
2 comentarii
0
15-05-2014, ora 16:43
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Vad ca in lista de la medicul de familie sunt deja 3 medicamente pentru circulatia cerebrala - si anume betaserc, cavinton si nootropil. Când ati mers la neurolog i-ati spus ca se afla in tratament cu acestea? Ca daca le mai ia si pe celelalte doua se fac 5 medicamente cu aceeasi destinatie. Ele se asociaza intradevar, dar parca sunt prea multe. In primul rand Nootropilul contine piracetam, si nu trebuie luat impreuna cu Pramistarul, care contine pramiracetam (medicament din aceeasi clasa). Deci sa ramana la pramistar, e mai nou si mai bun. In al doilea rand nu are rost sa asocieze sermionul cu cavinton pentru ca ambele sunt vasodilatatoare cerebrale si fac acelasi lucru. Sa il ia pe cel cu care se simte mai bine.
In al treilea rand in legatura cu cerebrolysinul parerile sunt impartite. Firma producatoare pledeaza pentru doze cat mai mari si repetate cat mai des (e lesne de inteles de ce), insa guvernantii nostri au introdus niste protocoale care limiteaza prescrierea lui (parerea mea e ca din motive pur financiare). Ma refer la retetele compensate. In protocol se prevede cate o serie de 10 injectii cate una pe zi, repetate la 3 luni, cu exceptia AVC acut unde se poate da 10 zile (una pe zi), repetat lunar in primul an de la producerea AVC. Eu va sugerez sa faca cateva serii de injectii lunar (o fiola pe zi, 10 zile pe luna), macar in primele 6 luni si apoi sa le rareasca la o serie la 3 luni. Mentionez ca afazia are sanse de recuperare 12 luni, fata de un deficit motor(hemipareza) care se recupereaza in 6 luni si atat. Sanatate!
0
15-05-2014, ora 17:34
dsmihalea
Nu este medic/terapeut
dsmihalea
Va multumesc din suflet pentru raspunsurile dumneavoastra.
Avum sunt in sfarsit lamurita cu ce am de facut.
Dupa vizita la trei medici la noi in Calarasi dumneavoastrta sunteti singurul doctor care m-a lamurit cu adevarat.
Mii de multumiri si multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: