AVC ischemic
Acum 10 zile tata a avut un AVC. Am chemat salvarea, iar dupa aprox 4 ore a fost mutat de la urgente la neurologie.
Diagnosticul este hemiplegie stinga, AVC ischemic, cardioembolic, silvian drept total, HTA, CI si H. fibrilatie atriala permanenta digitalizata.
De cind l-a luat salvarea este in coma. Misca doar piciorul si mina dreapta cind si cind, nu s-a trezit inca deloc.
Este alimentat prin sonda si a primit ca tratament depletive, neurotrofice perfuzabil, antibiotice.
Va rog sa imi spuneti cit mai poate dura aceasta coma? Ce se poate face in acest caz sa il ajutam sa isi revina?
Acum l-au mutat de pe sectia de neurologie la sectia de recuperare inca nu stim ce tratament i se va da.
Diagnosticul este hemiplegie stinga, AVC ischemic, cardioembolic, silvian drept total, HTA, CI si H. fibrilatie atriala permanenta digitalizata.
De cind l-a luat salvarea este in coma. Misca doar piciorul si mina dreapta cind si cind, nu s-a trezit inca deloc.
Este alimentat prin sonda si a primit ca tratament depletive, neurotrofice perfuzabil, antibiotice.
Va rog sa imi spuneti cit mai poate dura aceasta coma? Ce se poate face in acest caz sa il ajutam sa isi revina?
Acum l-au mutat de pe sectia de neurologie la sectia de recuperare inca nu stim ce tratament i se va da.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Amorțeală intermitentă la mâna stângă (inelar și deget mic)
- 0Imi amortesc mainile noaptea
- 1RMN cerebral și coloană cervicală
- 0O părere parapareză spastică
- 5Durere articulatie picior stang
- 2Epilepsie focala
- 1AVC hemoragic 60 % suprafata creierului
- 1Mâna stingă amortita tot timpul
- 2Probleme de memorie si de concentrare atentie scazuta
- 1Probleme de atentie si concentrare