baiat de 12 ani are dureri la calcaiul drept, durerea urcand in sus

18-03-2011
nicol36
Nu este medic/terapeut
nicol36
Buna seara.Baiatul meu in varsta de 12 ani are dureri la calcaiul drept, durerea urcand in sus (spre partea exterioara a piciorului), cand merge.I s a facut o radiografie si a fost diagnostificat :calcaneu DR, nucleu de osificare calcaneu drept fragmentat.Va rog, imi puteti spune exact ce inseamna, este ceva grav?cum se poate recupera..vindeca?sunt foarte ingrijorata, va rog sa mi dati un raspuns.MULTUMESC !
5 comentarii
0
18-03-2011, ora 23:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ce greutate are baiatul si ce sporturi practica??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-03-2011, ora 08:23
nicol36
Nu este medic/terapeut
nicol36
Buna dimineata.Are 72 kg, face lupte greco-romane.., am incercat sa l dau la baschet, fotbal, dar nu a fost primit din cauza greutatii.
0
19-03-2011, ora 08:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este o afectiune tipica baiatului de 9-12 ani obez si sportiv.
Singura solutie este oprirea totala a sportului pentru 6-24 luni si normalizarea imediata a greutatii, fara de care pot apare complicatii. Cu acest tratament se vindeca 100% fara sechele.
Nu exista nici un tratament medicamentos, nici fizioterapie si nimic altceva.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-03-2011, ora 10:50
magnacumlaude
Nu este medic/terapeut
magnacumlaude
Buna ziua !
Sunt în convalescenta în urma unei fracturi bimaleolare glezna dreapta suvenita pe data de 15.XI.2010 când am cazut pe un plan înclinat din gresie, alunecând pe praful destul de gros care era depus si cazând în gol.
.Mi s-a facut REDUCERE ORTOPEDICA sub AG. I.O.T. si mi s-a aplicat aparat gipsat femuro pedal.
Cu acest aparat am stat 45 de zile, dupa care a fost scurtat sub genunchi si mi s-a facut un toc - am mai stat 21 de zile.
Medicul m-a sfatuit sa pun piciorul în pamânt treptat si sa calc pe acel toc. Mie însa mi-a fost teama si pâna nu mi-a scos gipsul de tot, nu am calcat pe picior.
Am facut apoi gimnastica medicala la un centru sprtiv, fara nicio procedura de fizioterapie.
Din pacate, nu sunt multumita de modul cum evolueaza situatia, întrucât desi au trecut 4 luni de la fracturarea gleznei,
eu ma deplasez numai cu ajutorul cârjelor - cu acestea merg destul de bine- dar daca vreau sa merg fara ele calc defectuos, mai precis nu merg normal.
Nu stiu daca este indicat sa fac fizioterapie, daca în acest stadiu pot sa schimb cârjele cu un baston trepied si în general, cât mai dureaza pâna ma refac, pentru ca sincer, simt ca ma lasa rabdarea - nu ies din casa !
Nu stiu unde trebuie sa ma adresez si ce sa fac !
Precizez ca ultima radiografie facuta dupa scoaterea gispsului este perfecta / spune medicul care mi-a facut reducerea, dar si medicul sportiv la care am apelat de la clinica unde am facut gimnastica medicala ( pe care acum am întrerupt-o deoarece mi-se pare ca nu da rezultate)
Va multumesc, pentru timpul acordat citirii comentului si astept raspuns.
O zi buna !
0
19-03-2011, ora 15:03
nicol36
Nu este medic/terapeut
nicol36
Buna ziua.La problemele pe care le are, ce ii recomandati ca si tip de miscare ?o sala de fitness, altceva?ptr al ajuta in procesul de slabire, pe langa un regim alimentar?orele de sport de la scoala le poate continua?va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •