Buna ziua.. am dureri de cap

21-05-2011
JustOk
Nu este medic/terapeut
JustOk
Buna, lucrez ca progamator informatician, si de o vreme am dureri in tampla frecvente. De obicei lucrez aprox 8 ore la calculator cu pauze de 15 20 minute la 2 ore, dar recent am lucrat peste 10 ore. Au inceput durerile de cap, si nu se mai opresc, in sensul ca in tample simp o pulsatzie tare a venelor, si mi-e frica sa nu am ceva mai special, avand in vedere ca si mama mea a avut un chist pe creier.. Urmeaza zilele urmatoare sa imi fac o razie la cap, dar as vrea sa stiu parerea unor avizati( pentru ca in orasul Zalau am fost la doctori care imi ziceau sa stau linistit ca e de la stres si daca iau un antinevralgic imi trece- nici vorba). Imi poate da cineva detalii despre simptomele astea? si eventual o citire film la cap(contracost).
Respecte
8 comentarii
0
21-05-2011, ora 18:59
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

sper sa intre pe forum un medic ca sa-ti raspunda.

Intrebare si sfat:
-mergi la medicul de familie sa-ti ia tensiunea (POATE e prea mica sau prea mare?!?);
- fa-ti un test de glicemie TOT la medicul de familie...poate ai sub sau peste valorile normale...ambele dau ceva reactii;
- bea MULTA MULTA apa.
- INCEARCA macar cand vii acasa sa NU mai stai cateva zile la calculator;
- POATE sau SIGUR ai si vreo spondiloza cervicala, avand in vedere pozitia de "stand "pe scaun...atatea ore.

Analizeaza-le si macar, la inceput..fa ceva in acest sens.

Nu te gandi la boala mamei, asta iti sta in gand si..DOAR Nu vrei sa ai si probleme nervoase..sau SI stressul e pe lista cu probleme?!?

Sanatate si
O zi minunata sa ai.
0
21-05-2011, ora 21:01
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
stres, miscare cel putin 10 minute /ora, apa 2 LITRI/ZI, cand ajungi acasa, distreaza-te, iesi in oras, plimbari in natura, dar nu uita, APA
0
22-05-2011, ora 12:35
JustOk
Nu este medic/terapeut
JustOk
Tensinea e 130 cu 70 deci nu pare sa fie o problema, miscare fac, sala, e drept ca fac hard working cu greutati mari, dar de o luna am abandonat si sala si de-atunci au aparut durerile asa mai tare.
De fapt nu e chiar durere sa bubuie, dar simt ca ma strang tamplele si pulseaza venele, am senzatia parca, ca sunt stramte. Stresul pot sa-l pun pe lista, pentru ca uneori si transpir cand ma framant cu o problema in munca si nu-mi iese. O sa vad ce zic doctorii din zalau..numai ca astia is angajati asa de forma, si doar baliverne de retete si de diagnostice dau, e praf medicina aici, o sa merg la cluj la ceva analize dar deocamdata am zis sa cer un sfat pe net, ca si aici sunt medici competenti:)
0
22-05-2011, ora 13:11
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
nu stiu daca sunt terapeuti in zalau, dar in cluj sigur.-*

(*modificat de admin)
0
23-05-2011, ora 14:26
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Va recomand un consult neurologic si o tomografie computerizata. Daca in urma lor nu se pune un diagnostic organic (si ma refer aici la problema pe care a avut-o mama sau ceva de acest gen), cefaleea are drept cauza stilul dvs de viata si munca.
Acesta poate fi schimbat in modul urmator:
-iesire in aer liber de minim 3 ori in timpul saptamanii (chiar si o jumatate de ora conteaza), fara telefon mobil, laptop, etc
-o zi pe saptamana fara calculator si televizor, fara munca intelectuala
-ideal, numai in cazul in care aveti conditii: o zi de munca fizica in aer liber (gradinarit, etc)
-muzica de relaxare in timp ce lucrati
-ideal: fara alcool, tutun, cafea( sau doar o ceasca si nu zilnic).
Daca acestea nu sunt suficiente si mai prezentati si alte simptome- fatigabilitate, insomnii, etc va sfatuiesc sa mergeti la un consult psihiatric.
0
24-05-2011, ora 08:43
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
si in zalau si in cluj functioneaza terapeuti bowtech. Aveti multa incredere in ei. Rezultatele sunt de-adreptul excelente
0
24-05-2011, ora 09:52
JustOk
Nu este medic/terapeut
JustOk
Multumesc pentru raspunsurile prompte.
Tocmai am fost la un consult la un neurolog de specialitate, si a zis ca nici vorba sa am vreun semn organic patologic sau chestii de genul asta si nu a vrut sa-mi recomande tomograf pt ca poate radia si face mai mult rau decat bine.
Mi-a recomandat sa iau Magne B6 pentru relaxarea creierului si mai multe pauze si odihna.
0
25-05-2011, ora 19:21
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
Ati ales o cale buna pentru sanatatea dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
13-01-2023, ora 13:20
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Neurolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 400 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.