După ce se realizează o punctie lombara este normal sa te doară coloana și câte zile te va durea?

11-12-2021
Diana0407
Nu este medic/terapeut
Diana0407
După ce se realizează o punctie lombara este normal sa te doară coloana și câte zile te va durea? Mulțumesc
3 comentarii
0
11-12-2021, ora 17:29
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Important este sa fiți relaxata, va extrage lichid cefalo rahidian într.o eprubeta, după analiza trbue sa nu va sculați în picioare citeva ore, altfel căpătați o durere de cap f f puternica și va tine mult timp. Durerea la locul puncție nu e foarte tare, dar rămâne citeva zile pana trece, trebue sa consumați lichide f f multe.
0
11-12-2021, ora 21:04
Diana0407
Nu este medic/terapeut
Diana0407
Mulțumesc mult. I a trecut durerea.. Nu era pentru mine ci pentru verișoara mea căreia i s a făcut punctie lombara. Mulțumesc din suflet!
0
10-03-2023, ora 22:18
Mihaela2224
Nu este medic/terapeut
Mihaela2224
Buna. Am și eu o întrebare, soțul a făcut de o zi punctia lombară dar are dureri mari de coloană, este normal aceste dureri ? Și cât vor tine? Țin sa precizez ca a fost înțepat de 3 ori, prima înțepătura a spus ca a simțit o durere mare pe piciorul drept( nu își mai simțea piciorul drept) a doua oară a spus doctorul ca a atins osul.( la fel o durere in piciorul drept) După cele 2 încercări a 3 oară a reușit sa i se ia lichid. Sunt dureri foarte mari. Mulțumesc frumos! Aștept un răspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: