candida, aparent fara remediu! | Forumul Medical ROmedic

candida, aparent fara remediu!

03-02-2007
aylin
Nu este medic/terapeut
aylin
sufar de candida de 6 ani si pana acum am incercat mai toate formulele de tratament eu si partenerul meu!asta pentru ca la scurt timp sa reapara.Nu putem avea o viata sexuala normala deoarece am usturimi si o senzatie imperioasa de mictiune iar secretia mea e branzoasa si imi creeaza un mare disconfort.Am incercat si remedii homeopate si naturiste.Cheltuiala a fost pe masura.Stiu ca am capatat toleranta la antimicoticele uzuale.Ma ajutati cu un sfat va rog?
2 comentarii
0
04-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca va referiti la candidoza genitala! In mod normal Candida albicans este o levura (ciuperca) ce traieste saprofit intravaginal, adica nu produce manifestari clinice decat in anumite situatii:
- in urma unui tratament prelungit cu antibiotice;
- la persoane deprimate imunologic;
- la persoanele cu deficit de fier;
- la diabetici;
Poate ca necazurile dvs. nu sunt legate de aceasta ciuperca si faceti tratamente inutil cu antimicotice!
Trebuie sa mergeti la un medic dermatolog care sa va examineze atat pe dvs. cat si pe partenerul dvs.
0
25-02-2007, ora 00:00
alexandra_simpatika
Nu este medic/terapeut
alexandra_simpatika
Buna!Sunt Alexandra, am 17 ani. nu mai sunt virgina de 3 luni.A fost totul normal, am un partener foarte atent insa, acum 4 zile a inceput sa ma manance in zona vaginului si sa am senzatii de usturime la urinare.. cam aceleasi simtome ca ioana18.. mi-am introdus un ovul.. m-am spalat cu ceai insa tot ma mai mananca.Ce sa fac?La doctor nu pot merge, pentru ca parintii mei nu stiu.. :( ajuta'ti'ma va implor :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: