candidoza faringiana, senzatie de nod in gat

11-01-2010
mirela 97
Nu este medic/terapeut
mirela 97
Buna ziua,

Incepand din iunie 2009, in urma unui tratament cu nolicin am inceput sa simt "o jena" in gat.Imi venea foarte des sa inghit, dar nu se intampla nimic.Ulterior am observat ca incepuse sa am o limba incarcata, fiind nevoita sa o curat de mai multe ori pe zi (2-3 ori).Aveam impresia ca daca asi reusi sa-mi curat si gatul asi scapa si de acel ceva din gat.
In octombrie 2009 am fost la medic, dupa ce facusem un exudat care a iesit negativ si mi s-a facut o endoscopie si mi s-a spus ca este o candidoza localizata in faringe (am vazut si imaginile video, este oribila!).Mi s-a recomandat sa fac gargara o zi cu bicarbonat, iar in urmatoarea zi cu tantum verde pentru schimbarea ph-ului.Am revenit la control dupa o saptamana, dar nu simteam nicio modificare.In zilele de bicarbonat aveam chiar impresia ca ajut ciuperca (mi se incarca limba mult mai mult, iar senzatia de "ceva" in gat era mai puternica).
Dl. doctor mi-a facut 6 zile la rand badijonaj local cu solutie de nitrat de argint 3% si am simtit o modificare chiar dupa primul badijonaj.Intre timp am inceput sa simt si pe obrazul interior drept ca s-ar forma o afta, care de atunci s-a intins pe o suprfata mai mare.Acest loc nu afost badijonat niciodata de dl. doctor.
Nu am gasit nicaieri solutie de nitrat de argint 3%, fiindca asi fi vreut sa-mi badijonez singura falca.Am folosit in mai multe randuri o solutie mai slaba (1%) fiind singura care am gasit-o si simt ca uneori afta se face de dimensiuni mai mici, dar nu dispare complet niciodata.
Au fost situatii cand simteam (durea f. tare) ca se vor forma afte si pe limba, care atinse cu nitrat de argint 1 % dadeau inapoi.
Acum simt ca a reaparut ciuperca si in gat.
Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez in continuare.Exista tratament medicamentos sau chirurgical pentru eliminarea acestei ciuperci? Ce asi putea face ca sa schimb mediul (ph-ul) intr-unul impropriu dezvoltarii candidei?
Fara analize de laborator pot fi sigura ca este candidada si nu altceva?
Va multumesc mult,
10 comentarii
0
11-01-2010, ora 13:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
povesteste despre regimul tau alimentar ( preferinte)
si despre problemele gastrice !
0
11-01-2010, ora 22:57
mirela 97
Nu este medic/terapeut
mirela 97
Anul trecut, inainte de a se instala candida am luat tablete de slabit Super Slim.In perioada cand luam aceste tablete aveam o senzatie de sete continua si gat uscat.Nu am prea mancat, am baut apa si diverse ceauri si am slabit 10 Kg in 2 luni.
Desi nu mai iau aceste pastile senzatia de gat uscat a persistat in tot acest timp.
Nu am probleme gastrice, iar in trecut am avut doar hepatita de tip A.
Nu mananc dimineata (beau doar 1-2 cafele), iar la ora 12 mananc mancare gatita. In alimentatia mea predomina cartoful, ouale, branza, carnea de porc sau pui.Consum fructe foarte rar, iar in ultimele luni am excus laptele (desi imi place).Nu consum paste, peste, iar paine cat mai putina.Nu fumez.
Imi plac duciurile foarte mult (ciocolata), dar le evit foarte des.
Multumesc,
0
12-01-2010, ora 07:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acele pastile cu siguranta au dereglat metabolizmul si mucoasa faringelui este dezhidratata si cu imunitatea locala scazuta.
1.Conjsumi zilnic 2-3 litri de apa plata sau ceaiuri ( nu acidulate.. categoric)
2.Gemoderivat de nuc 2 pe zi
3.Tinctura de galbenele 30 pic la 8 ore
4.Redigest plus 3 pe zi
5 Lemn dulce ( sau pastiole sau tinctura)
6 Ossidenta o apa de gura.
7 si regimul.. exclus lapte si dulce pana la vindecare.
0
12-01-2010, ora 12:47
mirela 97
Nu este medic/terapeut
mirela 97
multumesc mult,
0
19-01-2010, ora 11:13
mirela 97
Nu este medic/terapeut
mirela 97
Buna ziua,

Am inceput de saptamana trecuta tratamentul indicat de dvs.Pare sa fie ceva mai bine.De cateva zile, insa am avut ceva dureri mari de cap si am constatat ca inregistram valori marite ale tensiunii (140-150 cu 90-100).
Credeti ca are vreo legatura cu acest tratament, sau este o pura coincidenta? Din prospectele medicamentelor indicate de dvs. nu rezulta ca ar avea asemea reactii adverse.

Multumesc,
0
19-01-2010, ora 11:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu are o legatura directa...
dar cu siguranta este o reactie la tratament.
daca se mai mentine tensiunea marita..
trebue sa luati Furosemid 1 tab dimineata la 3-4 zile..
pentru a ajuta organizmul sa elimine lichidele din organizm.
0
24-07-2017, ora 00:16
Eu.
Nu este medic/terapeut
Eu.
Buna ziua...povestea mea este ca acum aprox 2 ani am fost diagnosticata cu purpura trombocitopenica idiopatica si a soldat cu scoaterea splinei clasic.in urma careia am ramas cu un ghemulet la capatul operatiei partea superioara si o senzatie de ceva in gat.initial am crezut ca este de la tub dar pe parcursul celor 2 ani nu a trecut. Am facut si endoscopie si un control la orl cu camera pe nas si nu am nimic, nu ma doare cand mananc sau cand beau apa doar cand simulez inghitirea este acolo si uneori mi se usuca gatul.mi s.a recomandat si un tomograf pe care inca nu l.am facut...ce ar putea fi si ce ma sfatuiti sa fac? La prima endoscopie acum 1 an mi s.a descoperit o gastrita iar la a doua acum 2 saptamani doat o deficienta de vit d.multumesc anticipat.
0
24-07-2017, ora 13:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca controlul ORL nu a descopert nimic
inseamna ca este doar o mucasa faringiana uscata.. care nu luneca corect la actul de deglutitie
renunti la to ce este acidult, citric, acru... si trece de la sine
0
25-07-2017, ora 00:19
Eu.
Nu este medic/terapeut
Eu.
Mulțumesc frumos pentru răspuns.dar acum 2 saptamani am fost zic eu racita...nu am mers la medic...si de atunci ma doare in gat continuu, nu.mi trece si tot aerul pe care il inspir pe nas il simt in gat
0
25-07-2017, ora 10:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
normal.. este o mucoasa uscat
este valabil ce ma scris mai sus.. + faringo spray sau dezinflan gat spreiuri care hidratteaza mucoasa facringiana
poate e cazul si de un antacid seara la culcare.. daca gresesti cu alimentatia seara tarziu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: