care sunt cauzele intarzierii de menstruatie ?

21-05-2012
georgian19
Nu este medic/terapeut
georgian19
buna ziua.am facut joi si vineri dragoste cu prietena neprotejat si nici nu am ejaculat in interior. ea se afla in ziua a 29-a, respectiv a 30-a si se pregatea de un nou ciclu menstrual numai ca nici azi in a 33-a zii inca nu i-a venit. precizez ca a facut un test de ovulatie care a iesit negativ si ultimele 3 menstruatii au fost regulate (prima de zile, a 2-a si a 3-a ambele 30 ). Intrebarea mea este: cam care ar fii cauzele intarzierii ? orice raspuns e foarte bine venit!
3 comentarii
0
21-05-2012, ora 13:06
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
La persoanele sub 22 de ani e normal sa nu vina mereu regulat si sa mai fie si intarzieri. Menstruatia o sa vina zilele astea, nu va mai stresati. Insarcinata nu este.
Cauzele intarzierii menstruatiei o reprezinta in principal sarcina, insa si alte dereglari hormonale. Oricum, la ea nu se numeste intarziere, numai atunci cand intarzie 2 saptamani sa isi faca griji pentru o oarecare problema.
0
22-05-2012, ora 08:46
georgian19
Nu este medic/terapeut
georgian19
@otilia- Scuza-ma pentru intarziere. Ideea e ca ea de regula are menstruatie regulata adica niciodata nu a depasit 31 de zile. Asta e intervalul 29-31 de zile. Noi facem fara prezervativ doar in ultimele zile pana sa inceapa un nou ciclu menstrual deoarece nu poate lua anticonceptionale din cauza unui nodul la san. O sarcina este exclusa, dar ingrijorarea mea este alta caci daca va continua iar un ciclu menstrual neregulat eficienta metodei scade. O zii cat mai buna sa ai!
0
26-05-2012, ora 14:19
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Este adevarat, daca ciclurile sunt neregulate, atunci nu veti mai sti cand este perioada fertila si cand nu, dar nu poate face nimic pentru pentru a avea menstruatie la acelasi nr de zile in fiecare luna. O intarziere de 7-10 zile se incadreaza in limitele normalului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.