Chist arahnoidian - derealizare, depersonalizare?

28-02-2009
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Un chist arahnidian justifică apariţia stării de derealizare şi depersonalizare sau nu există nici o legătură între cele două afecţiuni?
23 comentarii
0
01-03-2009, ora 16:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, chistul arahnoidian poate determina probleme psihice, in functie de marime si localizare.Dar poate fi operat.
0
01-03-2009, ora 17:28
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Mulţumesc frumos pentru răspuns. Unde trebuie să fie localizat şi ce mărime trebuie să aibă ca să creeze derealizare si depersonlizare. Dacă după operaţia chistului problema tot nu s-a rezolvat, chistul poate fi scos de pe lista cauzelor care provoacă derealizrea şi depersonalizarea?
0
01-03-2009, ora 19:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cred ca chisturile frontale si cele din regiunea temporo-parietala, cu peste 1 cm in dimensiune dau mai frecvent probleme ; nu stiu exact.De cand profesez nu am intalnit decat doua cazuri.Odata rezolvat chirurgical, nu ar mai trebui sa produca neplaceri.
0
02-03-2009, ora 09:20
tilda
Nu este medic/terapeut
tilda
Buna, sunt tot eu, TILDA, fratele meu a facut un tomograf si acolo ni s-a dat diagnosticul, dar medicul neurolog la care am fost nu ne-a recomandat operatia, dar nici un tratament adecvat nu ne-a dat decat haloperidol si carbamazepina, am uitat sa va spun ca fratele meu face si crize eplileptice.Eu as vrea sa-mi spuna cineva daca chistul are legatura cu starile lui de nervi, deoarece atunci sparge diferite obiecte din casa si ii ameninta pe ai mei ca se arunca sub tren sau s-a facut intro-zi ca-si baga cutitul in inima deoarece el nu poate sa se insoare si le spune la ai mei ca s-a saturat sa stea cu ei si nu-i mai suporta, desi este un copil foarte bine ingrijit nelipsindu-i nimic.
0
02-03-2009, ora 09:32
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
De ce nu este bun tratamentul?
0
02-03-2009, ora 10:04
tilda
Nu este medic/terapeut
tilda
Este bun tratamentul, dar numai pt. epilepsie.
0
02-03-2009, ora 14:53
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Tilda, fratele tău are dureri de cap din cauza chistului? Dacă ai posibilitatea să ajungi la Bucureşti la spitalul Universitar şi fratele tău să fie văzut de Prof. Iacob Gabriel.
0
02-03-2009, ora 15:12
tilda
Nu este medic/terapeut
tilda
Sunt Tilda, fratele meu nu are dureri de cap, de la chist, daca puteti sa-mi dati mai multe relatii despre Prof. IACOB GABRIEL, un nr. de telefon unde sa-l pot contacta sau sa fac o programare.Si inca ceva ce specialitate are dr.?
0
02-03-2009, ora 17:39
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Este nerochirurg. Uite un site unde gasesti numerele de telefon unde poti cere informatii. http://www.suub.ro/
De obicei este dimineata la ambulatoriu. Cred ca o trimitere de la medicul de familie iti este de ajuns. Este bine sa suni inainte de a merge, ca sa fii sigura ca nu este plecat in strainatate, in concediu etc. Dar daca fratele tau nu are dureri de cap, este posibil ca sa fie alte cauze care sa justifice comportamentul lui.
0
09-03-2009, ora 10:11
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Aş dori să întreb ceva pe domnul Casa drhouse, pentru că observ din răspunsuri că lucreză în domeniu. În ce constă operaţia chistului arahnoidian? Chistul se scoate afară sau doar este deschis, dar rămâne tot în cap, însă nu mai creşte pentru că acum circulă lichidul arahnidian. Mi-aţi fi de mare ajutor, şi cred că nu numai mie dacă ne-aţi trasa câteva observaţii în ceea ce priveşte operaţia unui chist arahnoidian.
Vă mulţumesc cu respect!
0
12-03-2009, ora 22:50
Violeeta
Nu este medic/terapeut
Violeeta
Sotul meu a fost operat de chist arahnoidian temporal drept in ianuarie 1996. Chistul se scoate cu membrana in care s-a format cu tot. La sotul meu chistul incepuse sa creasca f.f.f mult si singura solutie a fost operatia. Dupa operatie chistul nu s-a mai refaut. A ramas putin sensibil, raceste usor si cind raceste il doare capul dar ceva supotabil. Si-a reluat activitatea, muneste, conduce masina, este refacut 100%.
Va doresc sanatate multa.
0
13-03-2009, ora 09:49
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Vă multumesc domna Violeta pentru intervenţia dumneavoastra. Cam ce dimensiuni avea chistul? Unde şi de către cine a fost operat soţul dvs?
0
14-03-2009, ora 00:31
Violeeta
Nu este medic/terapeut
Violeeta
Chistul avea 8/5/5 cm. S-a operat pe 18.01.1996 la Spitalul Clinic Tirgu Mures de catre dr Stoica Costinel si dr Acs Johan. Chistul a fost descoperit cu 11 luni inainte si crestea foarte mult. In aceste 11 luni a facut 7 tomografii si un RMN, se vedea la fiecare o evolutie, un proces expansiv.
Ma puteti contacta pe mess ca sa mai vorbim, daca doriti. vio_p2003
Va doresc multa sanatate.
0
20-03-2009, ora 13:03
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Este foarte interesant ce spuneţi. Eu am înţeles de la unii medici ca acest chist nu se scoate, ci pur si simplu se pune în comunicare cu spatiile subarahnoidiene. Dumnevoastră spuneţi că soţului i s-a extirpat chistul. Cum arată un plansa cu tomografia după ce i s-a scos chistul? Se observă o modificare cum că chistul nu ar mai fi acolo sau imaginea este identică cu cea dinainte de operatie?
0
25-06-2009, ora 14:20
cristinardelean
Nu este medic/terapeut
cristinardelean
Buna ziua. Mai este o solutie. Eu am un chist de 4.5/3.5 cm descoperit acum 2 ani si e in crestere. La Szeged mi s-a spus de un implant asemenator celui de hidrocefalie si lichidul din chist se scurge in intestinul subtire. Costa cam 3700-4000 euro. cu tot cu spitalizare 10-14 zile.
0
25-06-2009, ora 15:31
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Eu stiu ca solutia finala este acest drenaj de care vorbesti tu Cristi. In functie de cum este asezat chistul se incearca drenarea lui fara a se introduce un drenaj. Din cate stiu partea cea mai rea a problemei este ca atat cu drenajul natural cat si cu cel cu acel furtun toate acestea se pot bloca si chistul sa continue sa creasca. Imi dau seama ca tu nu ai avut dureri insuportabile din moment ce de doi ani rezisti. Cat de repede creste chistul tau Ai dureri mari sau sunt suportabile si din cand in cand Unde e localizat
0
26-06-2009, ora 12:35
cristinardelean
Nu este medic/terapeut
cristinardelean
Chistul meu e subarahnoidial temporar drept. Eu insa urmaresc un chist sanguinolent antehipofiza-cu care voi face radioterapie in august. Rezist pentru ca nu am avut banii necesari pana acum sa merg in Ungaria iar in Romania-refuz sa mor. Stiu ca se sustine ca avem medici buni...etc dar medicii romani mi-au paralizat copilul pantru ca am dat 200 euro spaga iar tariful era 500 pentru operatie hidrocefalie. Asa ca... mai bine dau fratilor unguri un ban.
0
28-06-2009, ora 19:04
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Cristi dar chist sanguinolent antehipofiza unde se afla ca eu habar nu am Chistul de la cap este de oparat sau inca nu compreseaza creierul Cum este paralizia copilului tau La mana la picior sau unde Daca este adevarat ce spui tu nu-mi vine sa cred ca poate exista asa ceva: sa-ti lase cineva paralizat copilul pentru ca nu i.ai dat banii pe care ti i_a cerut. Asta e crima
0
29-06-2009, ora 09:44
cristinardelean
Nu este medic/terapeut
cristinardelean
paralizia copilului meu a fost totala a ramas orb paralizat surd si mut dupa n-spe operatii si terapii inca mai avem. acum merge vorbeste aude dar nu isi foloseste mana dreapta. Marii proferosri universitari de la Timisoara nu sunt decat niste spagari. Ungurii macar au avut decenta sa spuna ca mai mult nu mai pot face si ne-am tranferat in Austria. RUSINE pentru macelarii din Romania.
0
27-10-2009, ora 22:30
madalin 27
Nu este medic/terapeut
madalin 27
buna seara la toata lumea
0
27-10-2009, ora 22:31
madalin 27
Nu este medic/terapeut
madalin 27
intru si eu cu permisiunea dumneavoastra in lumea celor bolnavi
0
27-10-2009, ora 22:33
madalin 27
Nu este medic/terapeut
madalin 27
acum o saptamana am fost diagnosticat cu chist arahnoidian temporal drept
i-mi poate recomanda cineva un neurolog bun la buc
0
27-10-2009, ora 22:44
Macarie
Nu este medic/terapeut
Macarie
Madalin 27 va recomand pe Prof. Iacob Gabirel de la Spitalul Universitar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: